https://www.borjdental.ir/wp-content/uploads/2015/01/fav.png

(P.R.R) یا درمانهای رزینی پیشگیری کننده

مدت زمان مطالعه: ۳ دقیقه

مراقبت-از-دندان

(P.R.R) یا درمانهای رزینی پیشگیری کننده

ترمیم رزینسی پیشگیری‌کننده روش جانشینی برای ترمیم دندانهای دائمی جوان که در آنها پوسیدگی محدود به شیارها و حفرات مجزا بوده و دارای شیارهای مجاور در هستند به پوسیدگی نیز می‌باشند. در این روش نیاز به حداقل تراش دندان برای حذف پوسیدگی است به این ترتیب قسمت زیادی از نسج دندان که برای ترمیم‌های مرسوم از دست می‌رود در این روش حفظ شده و بخش‌های سالم نیز حفظ و تقویت می‌شوند با استفاده از این روش تنها ۵% سطح جونده جهت تراش از بین می‌رود در حالی که برای انجام یک ترمیم آمالگام حدود ۲۵% سطح جونده تراش می‌خورد تراش دندانها برای این ترمیم نیاز به دقت زیادی داشته که نسبت به ترمیم‌های مرسوم آمالگام نیاز به زمان بیشتری دارد.

P.R.R چه برتری بر ترمیم‌های آمالگام یا ترمیم‌های همرنگ دارد؟

الف- این پرکردگی‌ها با مواد همرنگ دندان انجام شده و ظاهری طبیعی به دندان می‌دهند.
ب- در این روش پس از برداشت پوسیدگی بخش بیشتری از ساختمان دندان باقی می‌ماند و به این ترتیب استحکام دندان بیشتر حفظ می‌شود.
ج- این ترمیم‌ها می‌توانند با موادی انجام شود که در طول زمان از خود فلوراید آزاد کرده باعث اعمال اثر محافظتی قوی‌تری روی دندان می‌شوند.
د-این ترمیم‌ها در صورت تخریب برخی قسمتها به سادگی با اضافه نمودن رزین قابل ترمیم می‌باشند. در حالی که جهت ترمیم بخش‌های تخریب شده یک ترمیم ؟؟؟؟، ترمیم باید کاملاً جایگزین شود.

آیا این درمان در دندانهای شیری نیز قابل انجام است؟ بلی

این نوع ترمیم بیشتر در چه سنی انجام می‌شود؟

این روش به عنوان یک ترمیم رزینی پیشگیری کننده بویژه در کودکان با دندانهای تازه رویش یافته و با حداقل پوسیدگی در فرورفتگی‌ها و شیارها به کار می‌رود.
این ترمیم‌ها تا چند سال در داخل دهان بیماران باقی می‌مانند؟
طبق تحقیقات انجام شده این ترمیم‌ها در کمتر از یک درصد موارد بعد از سه سال و حدود ۷ درصد موارد بعد از ۵ سال ممکن است از دست بروند و ممکن است باعث عود پوسیدگی در ناحیه تخریب شوند. بنابراین پیشنهاد می‌شود برای چکاپ‌های ۶ ماهه حتماً به دندانپزشک مراجعه شود و ترمیم ها مورد بازبینی قرار گرفته، تا در صورت نیاز بخش‌های تخریب شده ترمیم گردند. اگر بازبینی‌های متناوب در مورد این مواد انجام شود می‌توان انتظار داشت که میزان وقوع پوسیدگی در یک فرد به میزان قابل ملاحظه‌ای کاهش یابد.

https://www.borjdental.ir/wp-content/uploads/2015/01/fav.png

شاید این مطالب برایتان جالب باشد

چگونه از درد دندان در شب خلاص شویم

مدت زمان مطالعه: 6 دقیقه چگونه از درد دندان در شب خلاص شویم Toothaches at Night: Treatment, Home Remedies, and …