چهارشنبه , فروردین ۱۳ ۱۳۹۹

فلورایدتراپی چیست ؟ Fluoride therapy

مدت زمان مطالعه: ۶ دقیقه

Fluoride therapy

فلورایدتراپی چیست ؟ چگونه این روش صورت میگیرد ؟

سه مکانیسم اولیه ی عمل فلوراید روى دندان ها

وقتى فلوراید با مینا و عاج دندان تماس مى یابد، با کلسیم و فسفر موجود در آنها فلورو آپاتیت را تشکیل مى دهد و این ترکیبى است که نسبت به هیدروکسى آپاتیت که ماده اصلی تشکیل دهنده دندان است به اسید مقاوم تر است.

فلوراید باعث رمینرالیزاسیون ( معدنى شدن مجدد) سطح دندان هاى پوسیده و به این ترتیب موجب افزایش مقاومت سطح دندان در برابر پوسیدگى می شود.

در نهایت، اثرات ضد میکروبی: فلوراید در غلظت بالا خاصیت ضد میکروبی داشته و میکروارگانیسم های دهان را از بین می برد.

وقتى فلوراید در غذا و نوشیدنى مصرف مى شود، وارد جریان خون مى شود و در استخوان ها و دندان ها تجمع مى کند. گردش خون با فراهم کردن فلوراید در بزاق اثر موضعى هم دارد.

تاثیرفلوراید در کاهش پوسیدگی‌ها در دندانهای شیری ۴۰-۵۰% ودر دندانهای دایمی ۵۰-۶۰% است.

فلوریداسیون آب جامعه موثرترین روش پیشگیری از پوسیدگی است. منابع فلوراید موضعى شامل خمیر دندان، ژل ها و دهان شویه هاست که روزانه توسط افراد مصرف مى شوند و نیز فلوراید غلیظ شده است که توسط دندانپزشک ها بیشتر به صورت ژل و خمیر به کار مى رود. کاربرد موضعی فلوراید برای کودکان و نوجوانان در مطب‌های دندان پزشکی اکیداً توصیه می‌شود. دندان پزشک بعد از تعیین میزان استعداد ابتلای بیمار به پوسیدگی و احیاناً انجام درمان‌های لازم اولیه مثل حذف پوسیدگی‌ها، درمان با فلوراید را انجام می‌دهد.

محصولات دندانی فلوراید دار

وارنیش‌های فلوراید

جهت استفاده در کودکان پیش دبستانی، به دلیل راحتی کاربرد و تاثیر برابر با فلوراید موضعی (APF) پیشنهاد می‌شود. ۳ بار کاربرد به فاصله ۱۰ روز‌، با کاربرد ۴ ماه یکبار تاثیر مساوی دارد. کاربرد سالی یکبار سودی نمی‌رساند. رنگ آن قهوه‌ای است و پس از ۲۴ -۴۸ ساعت از روی دندان حذف می‌شود.

دهانشویه‌ها و خمیر دندان فلوراید دار  در کودکان زیر ۶ سال (مگر با هدف کاربرد سیستمیک) نبایدمصرف شود در مناطق با آب فلورید و غیر فلوریده مفید است.

فلورایدهای موضعی در مطب دندانپزشکی سبب کاهش پوسیدگی هم در کودکان و هم بالغین و نیز توقف ضایعات اولیه میشود.

در استفاده موضعی در مطب، ترکیبات حاوی استانوس فلوراید کاهش بیشتری در پوسیدگی‌ها نشان داده‌اند.

روشهای جلوگیری از خورده شدن فلوراید: وضعیت عمومی بیمار، ساکشن قوی، کاربرد مقدار به اندازه فلوراید، تعلیم بیمار در خارج کردن آب دهان تا ۱ دقیقه بعد از کاربرد.

فلوراید موضعی برای استفاده در منزل

خمیر دندانهای فلوراید:

استفاده از خمیر دندانهای با تایید ADA توصیه می‌شود. می‌توان انتظار ۲۵ تا ۳۵% کاهش پوسیدگی داشت. ۲ یا ۳ بار مسواک زدن بهتر از یکبار در روز است.

دهانشویه‌های فلوراید:

در برنامه‌های روزانه یا هفتگی نظارات شده ۳۵% کاهش پوسیدگی می‌دهد.  استفاده روزانه، و استفاده از دهانشویه پس از مسواک با خمیر دندان فلوراید، به ویژه قبل از خواب شب توصیه شده است. دهانشویه جایگزینی برای استفاده مطبی فلوراید نمی‌باشد.

ژلهای فلوراید:

استفاده از ژل خانگی در کنترل پوسیدگیهای حاد کاربرد دارد. ژل به کمک مسواک قبل از خواب و پس از مسواک زدن با “خمیر دندان” کاربرد دارد. موارد تجویز ژل و دهانشویه شبیه است ولی مزیت آشکاری نسبت به هم وجود ندارد.

توصیه‌هایی برای پیشگیری از پوسیدگی دندان

در برنامه‌های پیشگیری از پوسیدگی دندان، داشتن رژیم غذایی متعادل، اصلاح منابع و مقادیر کربوهیدرات‌های غذایی و تلفیق بهداشت دهان با شیوه زندگی افراد مورد توجه قرار می‌گیرند. بعد از وعده‌های غذایی باید مسواک زد، دهان را با آب شست یا آدامس(بدون قند حاوی گزیلیتول) را به مدت ۲۰-۱۵ دقیقه جوید. با برنامه‌ریزی و بهداشت مناسب دهان و یک رژیم غذایی متعادل، خطر پوسیدگی زایی به شدت کاهش می‌یابد.

اعمالی که باید از آنها پرهیز کرد عبارتند از: استفاده فراوان از نوشیدنی‌های شیرین گازدار، خوردن متناوب میان وعده‌های شیرین(شیرینی، شکلات، کاکائو، آب نبات، ژله و…) و نگه داشتن مقادیر زیادی از مواد قندی در دهان طی دوره‌های ممتد. داروهای جویدنی یا مایع بدون نسخه پزشک و خواندن دقیق برچسب دارو به منظور جلوگیری یا کاهش استفاده از چنین محصولاتی مهم است.

کربوهیدرات‌های قابل تخمیر مانند آب نبات، بیسکویت‌ها، کلوچه، چوب شور و چیپس بایستی همراه وعده‌های غذایی خاصی خورده شود. مصرف یک تکه پنیر با هر وعده غذایی، برای کاهش پوسیدگی دندان مفید است.اعمال مربوط به بهداشت دهان از قبیل مسواک زدن، دهان شویی و جویدن آدامس بدون قند بعد از خوردن غذا می‌تواند خطر پوسیدگی دندان را کاهش دهد. مصرف توأم میوه‌ها و پنیر در وعده‌های غذایی، موجب کاهش پوسیدگی می‌شود.

شاید این مطالب برایتان جالب باشد

کاهش بوی بد دهان دلایل بوی بد دهان

کاهش بوی بد دهان دلایل بوی بد دهان

مدت زمان مطالعه: 7 دقیقه کاهش بوی بد دهان دلایل بوی بد دهان گاهی با دادن یک آدامس می توان …