بنر تبلیغاتی برای شما

گیاهان دارویی بکارید!

مدت زمان مطالعه: ۵ دقیقه

تصور کنید گیاهی خانگی دارید که می‌توانید آن را بخورید! حالا فکر کنید که این گیاه خانگی که می‌توان آن را خورد خاصیت دارویی هم دارد! اگر می‌خواهید این گیاه را داشته باشید دست به کار شوید!

گیاهان دارویی بکارید!

پرورش سبزیجات و گیاهان دارویی در خانه مانند پیوند زدن سلامت به زندگی‌تان است! این گیاهان به خاطر فواید بی‌شماری که دارند بسیار محبوب و توصیه شده اند و شاید اولین دوا‌هایی باشند که در هنگام مریضی به ذهن‌مان خطور می‌کنند.

چیزی که از همه بهتر است این است که شما می‌توانید به راحتی این گیاهان را در باغچه خانه‌تان پرورش دهید و نیازی نیست که حتما باغبان حرفه‌ای باشید یا تجربه زیادی داشته باشید.

۱- گزنه

گیاه گزنه پرورش بسیار آسانی دارد، پر از مواد مغذی است و تکه‌ای سلامتی به هر غذایی می‌بخشد! گزنه را در فضایی بزرگ یا فضایی که نمی‌خواهید در آن چیز دیگری بکارید پرورش دهید تا بتواند رشد کند و خود به خود تکثیر شود.

برداشت گزنه را می‌توان از زمانی که گیاه کوچک است هم شروع کرد به این ترتیب در تمام فصل رشد گزنه تازه دارید. در هنگام برداشت گزنه پوشیدن دستکش باغبانی را فراموش نکنید چرا که گیاه در صورت تماس با دست نیشی بی ضرر اما ناخوشایند دارد.

می‌توان از گزنه چند بار برداشت انجام داد. اگر گیاه گزنه را به حال خود رها کنید می‌تواند تا ۲ متر هم ارتفاع پیدا کند!

۲- گل قاصدک

این گل معمولا گل علف زارها است. گل قاصدکی یکی از گل‌های بسیار مفید و چند منظوره است. برگ‌هایش به عنوان سبزی در فصل بهار قابل استفاده و خوردن هستند. گل‌هایش برای درست کردن ژله و غنچه‌ها به صورت سرخ شده برای کنار غذا قابل استفاده هستند.

گلبرگ‌های ظریفش برای استفاده در سالاد یا برای درست کردن یک ظرف سبزیجات در فصل تابستان بسیار محبوب هستند.

ریشه‌ها هم  به صورت خشک شده جانشینی برای قهوه هستند. اگر بخواهیم گل قاصدک را به عنوان گیاهی دارویی مصرف کنیم، غنچه‌ها را به روغن اضافه می‌کنیم و از آن برای رهایی عضله‌ها از درد  استفاده می‌کنیم.

از برگ‌ها و ریشه‌ها در چای، داروی تسکینی و از روغنش به عنوان آرام بخش پوست می‌توان استفاده کرد. این گیاه خوش رو گلی مناسب و عالی برای کاشت در باغچه سبزیجات‌تان است.

۳- گل همیشه بهار

یکی از بهترین گیاهانی است که می‌توانید به باغچه گیاهان دارویی شگفت انگیزتان اضافه‌اش کنید! از گل‌های نارنجی خوشرنگش به عنوان شستشو دهنده و آرام بخش پوست، چای و تسکین دهنده استفاده می‌شود. گل‌ها همچنین خوردنی هستند و برای درست کردن سالاد هم کاربرد دارند.

چون این گیاه بسیار ظریف و لطیف است، اغلب به عنوان یکی از اجزای پوشک، تسکین دهنده و دیگر وسایل مراقبت از پوست کودک، در کارخانه‌ها استفاده می‌شود. همیشه بهار با رنگ زیبایی که دارید شادابی را به باغچه‌تان هم می‌بخشد.

گل‌ها به آسانی و بدون دخالت شما خودشان را تکثیر می‌کنند. اگر دنبال گیاهی هستید که صمغ چسبناکی داشته باشد، همیشه بهار انتخاب شما است. همانطور که می‌دانید صمغ چسبناک  گیاهان، خاصیت دارویی گیاه را افزایش می‌دهد.

خیلی از گونه‌های این گیاه خاصیت دارویی ندارند. پس در هنگام انتخاب گیاه حتما توجه کنید که واریته درست را انتخاب کنید.

۴- گیاه بابا آدم

این گیاه، گیاهی فراوان است که اغلب در گوشه و کنار باغچه‌ها به چشم می‌خورد. ریشه‌هایش به عنوان تصفیه کننده خون و در کل ماده‌ای دارویی استفاده می‌شوند. برگ‌هایش به عنوان ضمادی برای بیرون کشیدن عفونت از محل زخم کاربرد دارند.

دانه‌هایش داروی قوی تری هستند و باید با احتیاط مصرف شوند پس اگر در این زمینه تجربه و تخصصی ندارید از مصرف دانه‌ها خودداری کنید و فقط ریشه و برگ را به مصرف برسانید.

۵- بابونه

کمتر کسی است که با خواص دارویی و آرامبخش بابونه آشنا نباشد! این گیاه بوی مطبوع و طعم ملایمی دارد. استفاده‌های بی‌شمار آن سال‌هاست که بر کسی پوشیده نیست. از بابونه به عنوان تسکین دهنده پوست و برای دم کردن چای بابونه استفاده می‌شود.

منبع : سایت سلامتی
گردآوری: برج دنتال

شاید این مطالب برایتان جالب باشد

علائم عفونت ریه چیست و برای درمان آن چه باید کرد؟

علائم عفونت ریه چیست و برای درمان آن چه باید کرد؟

مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه به عفونت شُش‌ها یا راه‌ای هوایی عفونت ریه می‌گویند. برای تشخیص عفونت ریه و درمان …