کدام نوع واریکوسل موجب ناباروری می شود؟

مدت زمان مطالعه: ۵ دقیقه

واریکوسل ناباروری را تشدید می کند؟

واریکوسل ناباروری مردان را موجب شده و حتی تشدید می کند اما این مسئله بدان معنا نیست که هر مردی با داشتن واریکاسول مبتلا به ناباروری می شود.

بسیاری بر این باورند واریکوسل شبیه بیماری واریس در ساق پاهاست؛ اما در تعریف علمی عبارت است از اتساع وریدهایی (سیاهرگ) که خون را از بیضه ها خارج می کنند.البته یکی از علل شایع ناباروری در مردان، همین واریکوسل است چون به تولید و کیفیت اسپرم آسیب می زند، اما همه مردان مبتلا به واریکوسل هم مبتلا به ناباروری نیستند.

انواع مختلف واریکاسول مربوط به ناباروری مردان

واریکوسل بر حسب شدت، درجه بندی می شود. نوع خفیف درجه یک، نوع متوسط درجه دو و نوع شدید درجه سه نامیده می شود. در نوع درجه سه تمامی کیسه بیضه همان طرف پر از عروق متسع است؛ درست مثل این که کیسه بیضه پر از کرم خاکی است.

واریکوسل ناباروری

واریکوسل و ناباروری مردان چقدر با هم ارتباط دارند

چرا برخی از آقایان دچار واریکوسل می شوند؟

سیاهرگ ها مسئول خارج کردن خون از عضو و هدایت آن به طرف قلب هستند و برای این که خونی که به سمت بالا می رود به عقب برنگردد، داخل سیاهرگ ها دریچه هایی وجود دارند که از برگشت خون جلوگیری می کنند. حالا اگر این دریچه ها خراب شوند، خون براحتی به طرف عقب برمی گردد و موجب اتساع سیاهرگ ها خواهد شد. باید بدانید سیاهرگ بیضه سمت چپ سرانجام به سیاهرگ کلیه چپ می ریزد. اگر یک مرد بالای ۴۰ سال ناگهان دچار واریکوسل بیضه چپ شود، یک دلیل آن این است که سرطان کلیه سبب مسدود شدن سیاهرگ کلیه و پس زدن خون در سیاهرگ بیضه همان طرف شده است.

آیا واریکوسل علائم مشخصی دارد؟

معمولا بیمار متوجه وجود واریکوسل نمی شود و بیماری به دنبال بررسی علت ناباروری تشخیص داده می شود. حتی گاهی بیمار از دوستان و افراد فامیل می شنود فلانی برای درمان ناباروری عمل جراحی واریکوسل انجام داده است و کنجکاو شده و به پزشک مراجعه می کند. البته برخی مواقع بیمار مبتلا به واریکوسل احساس درد در بیضه همان طرف یا احساس سنگینی می کند. همچنین ممکن است بیمار به دلیل عدم تقارن بیضه ها به پزشک مراجعه کند و واریکوسل تشخیص داده شود. حتی بندرت بیمار متوجه رگ های برجسته در کیسه بیضه می شود و به پزشک مراجعه می کند؛ اما به طور کلی درد مبهم در ناحیه بیضه ها، احساس سنگینی یا کشیدگی در بیضه، رگ های متسع در داخل کیسه بیضه، احساس ناراحتی در بیضه یا کیسه بیضه و کوچکی بیضه مبتلا جزو مهم ترین علائم بیماری هستند.

واریکوسل قابل درمان است؟

باید بدانید واریکوسل بسیار شایع است به طوری که حدود ۱۵ درصد مردان ۲۵ تا ۳۵ ساله دارای واریکوسل هستند. درمان واریکوسل، عمل جراحی است که معمولاً یک شکاف حدود سه سانتی متری در ناحیه بالای کشاله ران داده می شود و تمامی سیاهرگ های طناب بیضه قطع می شوند. بعضی از سیاهرگ های بیضه از داخل شکم عبور می کنند و جراح نمی تواند آنها را ببیند. حتی بعضی از مویرگ ها در داخل طناب بیضه قابل رویت نیستند، بنابراین بسته به نوع عمل جراحی، میزان عود بعد از عمل حدود ۱۰ درصد است. گاهی واریکوسل فوق العاده شدید بوده و صدها سیاهرگ متسع داخل کیسه بیضه وجود دارند. این واریکوسل ها نیز با عمل جراحی صد در صد قابل اصلاح نیستند. گاهی بیمار در معاینه واریکوسل مشهود ندارد (واریکوسل بالینی) و با سونوگرافی رنگی مشخص می شود که بیمار دارای واریکوسل است. این نوع واریکوسل را واریکوسل تحت بالینی می گویند و عده ای معتقد هستند عمل جراحی این واریکوسل موجب بهبود کیفیت اسپرم می شود.

کدام نوع واریکوسل موجب ناباروری می شود؟

منبع : namnak.com

شاید این مطالب برایتان جالب باشد

خالی کردن مثانه قبل از رابطه جنسی الزامی است

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه تعدادی از خانم ها در رابطه جنسی انزال زنانه را تجربه می کنند و این …