بنر تبلیغاتی برای شما

چند برش کوتاه از تاریخ دندان‌پزشکی

مدت زمان مطالعه: ۵ دقیقه

Honthorst,_Gerard_van_-_The_Dentist_-_1622

آیا زمانی که به سادگی از آخرین نسل باندینگ‌ها استفاده می‌کنید، هیچ‌وقت به اولین نسل‌هایی که زمینه‌ طبابت امروزی ما را فراهم آورده‌اند فکر کرده‌اید؟
در این مطلب قصد داریم به گذشته‌های بسیار دور تا آنجا که حافظه تاریخ به یاد می‌آورد سفر کنیم.

نقطه آغاز؛ تمدن Indus valley، هفت هزار سال قبل از میلاد
شاید کمتر کسی از ما فکر می‌کرد که برای رسیدن به اولین نشانه‌های شغلمان در تاریخ مجبور باشیم اینقدر به عقب برگردیم. به هر حال مورخان معتقدند در این سال‌ها و در حاشیه رودخانه‌ای موسوم به Indus River در سرزمینی بسیار پهناور تمدن عظیمی به نام Indus Valley وجود داشته است. شهرهای این تمدن کهن از نظر ساخت‌وساز، سیستم آب و فاضلاب بسیار پیشرفته بوده و مردمان آن در تجارت و ساخت جواهرات و اسباب‌بازی متبحر بوده‌اند. شیوه نوشتاری آنها نیز صدها سال مورداستفاده قرار می‌گرفته است. اما نکته جالب و مربوط به ما آن است که اجداد دندان‌پزشک ما در همین تمدن که از نظر جغرافیایی معادل افغانستان، پاکستان و شمال‌غربی هندوستان امروزی است ظهور کرده‌اند. آنها شاغلان حرفه صنایع دستی بودند و از ابزاری به نام bow drill برای تراش و ایجاد حفره در دندان استفاده می‌کردند. به نظر می‌رسد از این پس باید با احترام بیشتری به وسایل پاکستانی موجود در بازار دندان‌پزشکی نگاه کنیم. دستیاران عزیزی که امروز ما را در امر درمان بیماران یاری می‌کنند نیز می‌توانند مفتخر باشند که قدمت تاریخی حرفه آنها کم از خود دندان‌پزشکی نیست چرا که دندان‌پزشکان آن دوران نیز دستیارانی داشته‌اند که البته وظیفه سازمانی آنها اندک تفاوتی با امروز داشته است : نگه داشتن دست و پای بیمار نگون‌بخت حین درمان‌هایی که بسیار دردناک بوده‌اند.

پیشینه خدمات درمانی در تاریخ
قدمت آثار مکتوب در زمینه انجام انواع درمان‌های دندا‌ن‌پزشکی نیز واقعا شگفت‌آور است. برخی آثار متعلق به قرن ۱۷ قبل از میلاد که حتی ممکن است بازتابی از دست نوشته‌های ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد باشد، بیانگر انجام درمان‌های متعدد برای برخی مشکلات دندانی نه چندان مهم است. در سال‌های ۵۰۰-۳۰۰ قبل از میلاد دانشمندان یونان باستان از جمله Hippocrates و Aristole درباره الگوی رویش دندان‌ها، درمان دندان‌های پوسیده، بیماری‌های لثه ، کشیدن دندان با فورسپس و استفاده از سیم برای ثابت کردن دندان‌های لق و فک شکسته دست به قلم برده‌اند. جناب Celsus، نویسنده رومی متون پزشکی، ۱۰۰ سال قبل از میلاد در کتاب مهمی درباره طب، مطالبی در مورد بهداشت دهان، دندان‌درد، ثابت کردن دندان‌ها و نیز عوامل دارویی حاوی نارکوتیک در درمان بیماری‌های دهان به رشته تحریر درآورده است.

دندان‌پزشکی در خدمت قوه قضاییه
این‌طور که شواهد تاریخی نشان می‌دهد پیشینیان ما غیر از خدمات درمانی منشأ خدمات دیگری هم بوده‌اند. شاهد ما بر این مدعا مجموعه قوانین حمورابی است که در آن به دو مورد کشیدن دندان به عنوان تنبیه و مجازات مجرمان اشاره شده است. معلوم می شود که تهدید بچه ها به آمپول زدن به عنوان یکی از روش های تربیتی مورد علاقه برخی از والدین نیز ریشه در اعماق تاریخ دارد.

«افسانه کرم‌دندان»؛ سومری‌ها، ۵۰۰۰ سال قبل از میلاد
این‌طور که می‌گویند افتخار اولین تکاپو در باب اتیولوژی (سبب‌شناسی) پوسیدگی دندانی به سومری‌ها در ۵۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح می‌رسد. البته شواهدی از این باور که حفرات پوسیدگی دندان توسط کرم‌ها ایجاد می‌شود، در میان مردمان هند، مصر، چین و ژاپن هم مشاهده شده است. ناگفته نماند که هومر نیز در نوشته‌های خود به این داستان اشاره کرده است. عده‌ای نیز معتقدند که چون حفره پوسیدگی دندان تا حد زیادی شبیه حفراتی است که کرم‌ها در چوب به وجود می‌آورند این اعتقاد برای آن زمان می‌تواند منطقی باشد. جالب اینجاست که پس از گذشت سال‌ها، حتی در ۱۳۰۰ سال پس از میلاد نیز یک جراح فرانسوی به نام جناب آقای Guy de Chauliac هنوز مدعی و طرفدار این تئوری بود.

ناشر مصری؛ جد بزرگوار دندان‌پزشکان، ۲۶۰۰ سال قبل از میلاد مسیح
اگر تا امروز فکر می‌کردیم پیشکسوتان ما دلاکان حمام و آرایشگرها بوده‌اند به لطف تاریخ‌نگاران دانستیم که اولین‌ درمان‌ها توسط شاغلان حرفه صنایع دستی صورت گرفته و اینک اضافه می‌کنیم که آن کسی که در تاریخ اغلب از او به عنوان اولین دندان‌پزشک یاد می‌شود جناب Hesy-Re یک فعال مصری در زمینه چاپ و نشر بوده است.

منبع مطلب چند برش کوتاه از تاریخ دندان‌پزشکی

شاید این مطالب برایتان جالب باشد

کاهش بوی بد دهان دلایل بوی بد دهان

کاهش بوی بد دهان دلایل بوی بد دهان

مدت زمان مطالعه: 7 دقیقه کاهش بوی بد دهان دلایل بوی بد دهان گاهی با دادن یک آدامس می توان …