چهارشنبه , خرداد ۷ ۱۳۹۹
بنر تبلیغاتی برای شما

چرا دندان لق می شود؟

مدت زمان مطالعه: ۵ دقیقه

مراقبت از دندان لق شدن دندان لق دندانی لثه و دندان رنگ لثه خونریزی از لثه پیوند لثه پر رنگ شدن لثه

چرا دندان لق می شود؟

سه دلیل اصلی برای لق شدن دندان وجود دارد که این دلایل عبارتند از: بیماری لثه، آبسه دندان و وارد شدن ضربه. در شرایطی که بیماری لثه فرد پیشرفت کند، لثه ها ورم کرده و دردناک می شود و در ادامه این بافت دچار عفونت می شود. واکنش بدن به این شرایط با از بین رفتن استخوان سالم در ناحیه دارای عفونت همچون ناحیه اطراف لثه ها و دندان ها همراه است. در نتیجه این واکنش، ساختار استخوانی اطراف دندان از بین می رود و به همین خاطر دندان فرد لق می شود.

لق شدن دندان در بزرگسالان ناشی از برخی عوامل بیرونی پدید می آید. اگر می خواهید دندان های سالمی داشته باشید باید مصرف دخانیات را کنار بگذارید. به رنگ لثه خود توجه نمایید و با مسواک کردن مرتب از دندان های خود به خوبی مراقبت نمایید.


یک متخصص دندانپزشک با اشاره به چگونگی و شرایط پیوند لثه به ویژگی‌ مسواک خوب پرداخت و گفت: برخی از افراد به دلیل بی توجهی به بهداشت با التهاب لثه که تخریب استخوان را در پی دارد مواجه شده که باعث لق دندانی می‌شود.

رضا یزدانی – دندانپزشک با تشریح نشانه‌های بیماری لثه اظهار داشت: تشخیص بیماری لثه در ابتدای بیماری مشکل است، اما نشانه‌های این بیماری عبارتند از تورم لثه، قرمز یا پر رنگ شدن لثه است، البته خون رنگ لثه افراد از پوست آنها تبعیت می‌کند.

وی با بیان اینکه افراد با پوست روشن، رنگ لثه هایشان صورتی رنگ است، ادامه داد: اگر با کوچکترین تحریکی لثه خونریزی کند، نشان دهنده شروع بیماری است.

مراقبت از دندان لق شدن دندان لق دندانی لثه و دندان رنگ لثه خونریزی از لثه پیوند لثه پر رنگ شدن لثه

این دندانپزشک علت اصلی خونریزی از لثه را عدم رعایت بهداشت عنوان و بیان کرد: با توجه به اینکه همواره پلاک میکروبی روی لثه‌ها تشکیل می‌شود افراد می‌بایست هر روز با مسواک و خمیر دندان این پلاک‌های میکروبی را از روی لثه هایشان بردارند. اگر این لایه برداشته نشود، سیستم دفاعی بدن برای از بین بردن میکروب‌ها فعال می‌شود در نتیجه لثه دچار التهاب و خونریزی خواهد شد.

یزدانی در ادامه به پیوند لثه در افراد مسن (مثلاً فرد ۷۰ ساله) اشاره و تاکید کرد: این افراد اگر تعداد زیادی دندان داشته باشند، با مراجعه به متخصص لثه و یا صلاحدید وی، در صورت امکان پیوند لثه انجام می شود.

این دندانپزشک با بیان اینکه برای التهاب لثه استفاده از دهانشویه یا آب نمک با غلظت خاص می‌تواند مفید باشد، گفت: البته قبل از اسفاده از آن باید به دندانپزشک مراجعه کنید.

وی با بیان اینکه دندان سالم برخی از افراد به دلیل بی توجهی به بهداشت با التهاب لثه که تخریب استخوان را در پی دارد مواجه شده که باعث لق دندانی می‌شود، افزود: مراقبت از دندان‌ها از زمان رویش اولین دندان آغاز می‌شود که البته در زمان رویش اولین دندان، مراقبت از دندان کودک بر عهده والدین است.

مراقبت از دندان لق شدن دندان لق دندانی لثه و دندان رنگ لثه خونریزی از لثه پیوند لثه پر رنگ شدن لثه

این دندانپزشک درباره حذف پلاک‌های میکروبی از دندان‌ها و اقداماتی موثر گفت: حداقل ۲ بار در روز به مدت حداقل ۲ دقیقه مسواک زدن بزنید بهتر است یکبار شب قبل از خواب و بار دیگر صبح بعد از صرف صبحانه این اقدام انجام شود؛ استفاده از نخ دندان؛ مراجعه منظم به دندانپزشکی؛ تغذیه مناسب و کاهش مصرف نوشیدنی‌های حاوی قند و شکر مانند انواع نوشابه.

وی درباره ویژگی‌های یک مسواک خوب افزود: مسواک باید نرم و صاف باشد. در بعضی از متدها همزمان با تمیز کردن سطح دندان لثه را نیز با مسواک نرم ماساژ می‌دهیم. معمولاً با پرز مسواک با زاویه ۴۵ درجه در ناحیه طوق یا گردن که محل تلاقی لثه و دندان است، لرزشی به پرزهای مسواک می‌دهیم و بعد مسواک را به سمت سطح جونده می‌کشیم.

این دندانپزشک در پایان با اشاره به تاثیر مصرف دخانیات بر دندان اظهارداشت: مصرف دخانیات می‌تواند از علل پوسیدگی دندان و خونریزی از لثه باشد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

دکتر سلام

گردآوری: برج دنتال

شاید این مطالب برایتان جالب باشد

کاهش بوی بد دهان دلایل بوی بد دهان

کاهش بوی بد دهان دلایل بوی بد دهان

مدت زمان مطالعه: 7 دقیقه کاهش بوی بد دهان دلایل بوی بد دهان گاهی با دادن یک آدامس می توان …