خانه / مطالب دندانپزشکی / پیشگیری از پوسیدگی دندان با جویدن آدامس

پیشگیری از پوسیدگی دندان با جویدن آدامس

gum and teeth

پوسیدگی دندان و جویدن آدامس

جویدن آدامس بدون قند سبب افزایش جریان بزاق می‌شود. افزایش جریان بزاق غذا و دبری های موجود در دهان را می‌زداید، اسید تولید شده توسط میکروب‌های موجود در دهان را خنثی ساخته می‌سازد و عناصری را فراهم می‌آورد که با پوسیدگی مقابله می‌کنند.

مطالعات بالینی نشان داده‌اند که چنانچه پس از صرف غذا، به مدت ۲۰ دقیقه، آدامس بدون قند جویده شود، برای جلوگیری از پوسیدگی دندانی کمک کننده خواهد بود.

جویدن آدامس بدون قند سبب افزایش جریان بزاق می‌شود. افزایش جریان بزاق غذا و دبری های موجود در دهان را می‌زداید؛ اسید تولید شده توسط میکروب‌های موجود در دهان را خنثی ساخته می‌سازد و عناصری را فراهم می‌آورد که با پوسیدگی مقابله می‌کنند.
از سوی دیگر وقتی جریان بزاق افزایش یابد، بدان معنی است که کلسیم و فسفر بیشتری با خود حمل می‌کند که این امر سبب استحکام بیشتر انامل (مینای دندان) می‌شود.

همواره آدامس بدون قندی را خریداری کند که برچسب تأییدیه ADA را داشته باشد چرا که اینگونه می‌توانید اطمینان حاصل کنید که آدامس مذکور کاملاً بدون قند است.
آدامس‌هایی که برچسب تأییدیه ADA را دارند متشکل از قندهایی هستند که پوسیدگی زا نیستند مانند آسپارتام، زایلیتول، سوربیتول، یامانیتول

جویدن آدامس حاوی قند نیز سبب افزایش جریان بزاق می‌شود اما بدلیل دارا بودن قند، برای دندان‌ها بسیار مضر خواهد بود. بود چرا که میکروب‌های موجود در پلاک میکروبی از قند موجود در آدامس استفاده می‌کنند و تولید اسید پوسیدگی‌زا می‌کنند.

لازم است که مطالعات بیشتری در مورد اثرات آدامس‌های حاوی قند روی پوسیدگی دندان صورت بگیرد.

مطلب پیشنهادی :  داندن شیری؛ پوسیدگی و درمان

لطفاً توجه داشته باشید که آدامس بدون قند هرگز جایگزین برنامه روتین بهداشت دهان و دندان یعنی مسواک زدن و نخ دندان کشیدن نیست.

ADA توصیه می‌کند که همواره روزی دو بار با خمیردندان حاوی فلوراید دندان‌هایتان را مسواک بزنید و یک بار در روز، فضای بین دندان‌ها را با نخ دندان یا دیگر تمیزکننده های بین دندانی تمیز کنید.

آدامس بدون قندی را بخرید که برچسب تأییدیه ADA را داشته باشد. این برچسب به شما اطمینان می‌دهد که آدامس بدون قند مذکور، از اصول ADA در زمینه سلامت دهان و دندان پیروی می‌کند و کارایی و ایمنی قابل قبولی دارد.

چنانچه محصولی، برچسب تأییدیه ADA را داشته باشد، می‌توانید مطمئن باشید هر آن چیزی که روی بسته آن نوشته شده کاملاً درست و مبتنی بر واقعیت است. چرا که اگر یک شرکت تولیدکننده فراورده‌های مرتبط با سلامت دهان و دندان بخواهد برچسب تأییدیه ADA را برای محصولاتش دریافت کند باید اطلاعات کافی در مورد تمام مندرجات روی بسته محصولات خود را برای ADA ارسال نماید و درستی آنها را اثبات کند.

محصولاتی که برچسب تأییدیه ADA دارند طبق آنچه ادعا می‌کنند عمل می‌کنند.

 

شاید این مطالب برایتان جالب باشد

کاهش بوی بد دهان دلایل بوی بد دهان

کاهش بوی بد دهان دلایل بوی بد دهان

کاهش بوی بد دهان دلایل بوی بد دهان محتوای این مطلب کاهش بوی بد دهان …