پزشک ماهر برای درمان مشکلات دهان و دندان

مدت زمان مطالعه: ۹ دقیقه

7-secrets-healthier-smile-salemzi

به چه کسی رای درمان مشکلات دهان و دندان مراجعه کنیم؟ پاسخ دادن به این سوال بستگی به علم و تجربه فرد دارد و البته در این بین احساسات و تجربه شخصی هم تاثیر زیادی دارند!این سوالی است که کم و بیش برای همه ممکن است پیش بیاید.

پزشک ماهر برای درمان مشکلات دهان و دندان

قبل از پاسخ به این سوال اجازه دهید رده‌های متخلف در دندانپزشکی را مرور کنیم:

رده‌های مختلف دندان‌پزشکی
۱-دندانساز تجربی، کمک دندانپزشک، بهیار و…:
هستند کسانی که در زمینه دندانپزشکی تجربه به دست آورده‌اند و حتی ممکن است از نظر توانایی‌ها در حد یک دندان‌پزشک هم تجربه داشته باشند.
انجام درمان‌هایی مانند پروتز توسط این افراد کاملا مجاز است ولی از نظر قانونی آنها اجازه انجام دیگر درمان‌های دندان پزشکی را ندارند؛ حتی اگر توانایی آن را داشته باشند.

۲-دندان‌پزشک – جراح دندان:
دندانپزشک عنوانی است که به فرد بعد از گذراندن موفقیت‌آمیز دوره دندانپزشکی اعطاء می‌شود. دندانپزشکی یک دوره دکتری پیوسته است که پنج سال و نیم الی شش سال به طول می‌انجامد و طی آن یک دندانپزشک با اصول اولیه و پیشرفته خدمات دندانپزشکی آشنا می‌شود. بعد از گذراندن موفقیت آمیز این دوره مدرک « دانشنامه دکتری دندانپزشکی » به وی اعطاء می‌شود. برخی دندانپزشکان به علت علاقه شخصی یا تجربه خاص در حیطه‌هایی از دندانپزشکی بیشتر فعالیت می‌کنند و لذا ترجیح می‌دهند نام آن بخش را هم در تابلو خود ذکر کنند. به عنوان مثال: اطفال-ترمیمی-زیبایی یا درمان‌ریشه-پروتز-ساخت دست دندان و یا عنوان‌های دیگر.

نباید فراموش کرد که دندانپزشکی حاصل ترکیب علم است با هنر که در مراکز علمی و دانشگاهی با تمرین زیر نظر متخصصین این رشته آموزش داده می‌شود. بنابراین اگر فردی بتواند زیربنای دندانپزشکی را در دوران عمومی خوب بیاموزد، با اندکی مطالعه و تحقیق بیشتر می‌تواند در حیطه‌های ظریف‌تر دندانپزشکی هم فعالیت کند. در این بین بخش‌هایی از علم دندانپزشکی به دلیل اهمیت کمتری که در حفظ سلامت جمعی داشته و نیاز به زمان طولانی‌تری برای آموزش دارند، در دوران دکتری عمومی دندانپزشکی آموزش داده نمی‌شوند (مانند جراحی فک و صورت یا ارتودنسی ثابت یا ایمپلنت یا…).

۳- متخصص در دندانپزشکی:
دندانپزشکان بعد از اخد مدرک دکتری عمومی می‌توانند در آزمون‌های ورودی به دوره‌های تخصصی شرکت کنند و به این ترتیب در رشته‌های تخصصی دندانپزشکی به عنوان دستیار دوباره وارد دانشگاه می‌شوند. اینبار در یک تخصص و زیر نظر متخصصین‌‌ همان رشته اقدام به تکمیل اطلاعات خود می‌نمایند. دوره تخصصی حداقل ۳ سال و برای برخی رشته‌ها مانند جراحی فک و صورت بالغ بر ۵ سال است.
طی این دوره چند ساله دستیار تخصصی (رزیدنت) زیر نظر متخصصین آکادمیک این رشته اقدام به پذیرش چندین بیمار در انواع مشکلات مرتبط با رشته تخصصی خود می‌نماید و تلاش می‌شود که انواع کلی مشکلات مرتبط را درمان نماید. در این بین زیر نظر متخصصین درمان‌ها انجام می‌شود و مهم‌تر اینکه مشکلاتی که در حین کار پیش می‌آید، زیر نظر یک متخصص و‌ گاه حتی بیشتر رفع و رجوع و حل می‌شود! بنابراین یک دندانپزشک بعد از گذراندن دوره تخصصی با اصول پیشرفته‌تر آن حیطه تخصصی آشنا می‌شود و در ‌‌نهایت با شرکت در امتحان بورد تخصصی این آموخته‌ها به شکل نظری و عملی ارزیابی می‌شوند و اگر از این امتحان سربلند بیرون آید به وی لقب « متخصص دارای بورد تخصصی کشوری (ملی) » داده می‌شود.
داشتن بورد هر رشته‌ای در هر کشوری به این معنی است که توان علمی و عملی فرد به شکل رسمی از سوی بزرگان دانشگاهی آن رشته در آن کشور مورد تایید و پذیرش قرار گرفته است و به فرد اجازه داده می‌شود که در محدوده تعریف شده به طبابت در آن زمینه بپردازد. این بورد ممکن است بورد عمومی دندانپزشکی آمریکا باشد یا بورد تخصصی اروپا یا ایران.
اما در ایران وقتی صحبت از بورد می‌شود منظور بورد تخصصی است.

۴- «فوق تخصص» در دندان‌پزشکی
عملا در دندانپزشکی «فوق تخصص» معنی ندارد. گرچه اخیرا در تعدادی از دانشگاه‌ها دوره‌های «فلوشیپ» برای دندانپزشکان متخصص ارایه می‌شود که دوره‌های میان مدتی هستند برای کسب اطلاعات بیشتر در آن زمینه و با فوق تخصص تفاوت دارند.
مثلا در مورد ارتودنسی که فلوشیپ «جراحی فک و صورت» قابل ارایه است: در واقع تعداد کسانی که نیاز به درمان توام جراحی و ارتودنسی دارند کسر کوچکی از بیماران نیازمند ارتودنسی است و برای این افراد هم خدمات ارایه شده از نظر ارتودنسی آنقدر پیچیده نیستند که نیاز به فلوشیپ در این زمینه حیاتی باشد. بنابراین کسب فلوشیپ بیشتر سلیقه و علاقه متخصص است تا نیاز بیماران.

عنوان‌های تکمیلی دیگر
عضویت در انجمن‌های تخصصی چه معنی دارد؟
دندانپزشکان متخصص یا غیر متخصص و حتی دستیاران آن‌ها می‌توانند با احراز شرایط (ارایه مدرک مبتنی بر فعالیت در زمینه تخصصی و البته پرداخت حق عضویت!) در انجمن‌های مختلف در دنیا اقدام به عضویت نمایند. این عضویت نشانگر هیچ‌گونه توان بیشتر فرد نیست و تنها مزیت این عضویت‌ها بحث تلبیغاتی آن و تخفیف‌هایی هست که در اشتراک مجله‌ها یا شرکت در کنگره‌ها به فرد داده می‌شود.

آیا دوره‌های تکمیلی برای افزایش علم و توانایی موثر هستند؟
در واقع دوره‌های کوتاه مدت یا بلند مدت مختلفی وجود دارند که همانند فلوشیپ‌ها به افزایش توانایی کمک می‌کنند. فراموش نکنید که این دوره‌ها تخصص را آموزش نمی‌دهند. بلکه نکات تکمیلی را در مورد هر زمینه آموزش می‌دهند. با گذراندن این دوره‌ها فرد شانس رسیدن به آگاهی و توانایی بیشتر را به خود می‌دهد. به عنوان مثال: یک دندانپزشک توانایی جراحی و پروتز را در دانشکده می‌آموزد ولی توانایی ایمپلنت را بعد از اخذ مدرک دکتری با گذراندن دروه‌های تکمیلی به دست می‌آورد.
گذراندن دوره‌های مشابه نمی‌تواند به تنهایی توانایی خاصی را ایجاد کنند و ذکر آن‌ها بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد. مهم این است که فرد بتواند در عمل به درستی علم موجود را به کار گیرد!

اما سوال اصلی: پیش چه کسی درمان بکنیم؟ متخصص؟ یا دندانپزشک غیر متخصص؟

پاسخ به این سوال بستگی دارد به چند عامل اصلی:
شدت مشکل شما، اعتماد شما به دندانپزشکتان و صداقت و توانایی فردی که به او مراجعه می‌کنید.
در این بین اصل اساسی این است که خدمت با کیفیت به بیمار ارایه شود و مدرک در این بین فقط وسیله است!
ممکن است یک دندانساز پروتزی به شما تحویل دهد که مناسب شما باشد و در ساخت آن اصول هم رعایت شده باشد و شما هم راضی باشید.
ممکن هم هست یک متخصص درمان نامناسبی به شما ارایه دهد و شما متوجه نشوید!
در کل اگر مشکل شما پیچیدگی کمی دارد و دندانپزشکتان توانایی بالایی دارد، خود وی می‌تواند درمان مناسب برای شما انجام دهد.
اما اگر شدت مشکل شما زیاد باشد و دندانپزشک شما صادق و آگاه باشد، احتمالا شما را به متخصص ارجاع می‌دهد. اگر اینگونه باشد باید از وی متشکر باشید زیرا با صرف نظر از سودجویی به شما خدمت بزرگی انجام داده است!
حال اگر می‌خواهید حداکثر خدمات ممکن را دریافت کنید و ریسک نکرده باشید می‌توانید خود به متخصص مراجعه کنید.

اما به هر کسی خواستید مراجعه کنید، در درجه اول باید از توانایی فرد اطمینان کافی حاصل کنید، مثلا با پرسش از یک فرد آگاه (مثلا دندانپزشکی که به او اعتماد دارید). بعد سعی کنید اگر ممکن است نمونه‌های مختلفی را که وی درمان کرده ببینید تا خیالتان راحت شود که توان و تجربه حل مشکل شما را به شکل عالی دارد.. در ‌‌نهایت به وی اعتماد کنید و کمال همکاری را با وی داشته باشید تا بتواند حداکثر هنر و علم خود را در مورد شما به کار گیرد!

فراموش نکنید که تبلیغات در این بین گستره وسیعی از اطلاعات را در بر می‌گیرند: برخی تبلیغات ممکن است با بازی با کلمات یا بیان مطالب نادرست، خواسته و ناخواسته باعث گمراهی شما شوند. برخی نیز ممکن است کاملا صادقانه شما را مخاطب قرار داده و قصد بیان توانایی خود را داشته باشند.

منبع مطلب : پزشک ماهر برای درمان مشکلات دهان و دندان

شاید این مطالب برایتان جالب باشد

کاهش بوی بد دهان دلایل بوی بد دهان

کاهش بوی بد دهان دلایل بوی بد دهان

مدت زمان مطالعه: 7 دقیقه کاهش بوی بد دهان دلایل بوی بد دهان محتوای این مطلب کاهش بوی بد دهان …