هفته هفدهم تا بیستم بارداری

مدت زمان مطالعه: ۵ دقیقه

روند رشد جنین و رایج ترین علائم بارداری در هفته هفدهم تا بیستم را بشناسید!

راهنمای بارداری هفته به هفته

تبریک! تقریبا نیمی از دوران بارداری را پشت سر گذاشته اید. اگر می خواهید با علائم بارداری در هفته هفدهم تا بیستم بارداری آشنا شوید با اینفوسلامت همراه شوید.

هفته هفدهم بارداری

جنین

وزن کودک در دو هفته اخیر حدودا دو برابر شده است. در این هفته بارداری چربی بدن تشکیل شده و به تولید گرما و متابولیسم کمک می کند. شش ها مایع آمنیوتیک را بیرون ریخته و سیستم گردش خون و ادرار در حال کار کردن هستند. همچنین موهای سر، ابرو و مژه ها پر می شوند.

مادر

اکنون شکم شما نسبت به گذشته بر آمده تر شده است و ۵ تا ۱۰ پوند وزن اضافه کرده اید. همچنین ممکن است متوجه شده باشید که اشتهای شما افزایش یافته است.

از علائم بارداری در این هفته می توان به سرگیجه اشاره کرد. برای جلوگیری از سرگیجه یا ضعف، به آرامی تغییر وضعیت دهید به خصوص از حالت خوابیده به نشسته و از حالت نشست به ایستاده. اگر احساس سرگیجه دارید، نشسته و سرتان را پایین بیاورید یا چند لحظه دراز بکشید.

هفته هجدهم بارداری

جنین

رشد سریع نوزاد در این هفته بارداری کم شده و با لگد زدن واکنش نشان می دهد. نوزاد می تواند خمیازه بکشد، بدن خود را کشیده و حتی اخم کند. حس چشایی شروع به تشکیل شدن کرده و کودک قادر خواهد بود طعم شیرین و تلخ را تشخیص دهد. در این زمان حتی ممکن است سکسکه کند و در نهایت شبکیه چشم نسبت به نور حساس می شود.

مادر

رحم مادر اکنون اندازه طالبی شده و در زیر ناف احساس می شود. از الان به بعد احتمالا حرکت های نوزاد را احساس خواهید کرد.

یک سونوگرافی بین این هفته تا هفته بیست و دوم بارداری انجام می شود تا روند رشد جنین بررسی شده و تاریخ و نوع زایمانتخمین زده شود. اگر کودک در وضعیت مناسبی قرار داشته باشد، سونوگرافی جنسیت کودک را مشخص خواهد کرد. قلب مادر نیز در دوران بارداری ۴۰% تا ۵۰% سخت تر کار می کند.

با همسر خود برای معاینه و سونوگرافی نزد متخصص زنان بروید چرا که فرصت مناسبی است تا اولین بار کودک خود را با هم تماشا کنید.

هفته نوزدهم بارداری

جنین

پوست کودک تشکیل شده و قرمز رنگ است چرا که رگ های خونی از پشت آن مشخص اند. پوشش حفاظتی شیری رنگی به نام ورنیکس (vernix) روی پوست کودک شروع به رشد می کند.

مادر

با ادامه رشد کودک، مادر ممکن است دچار علائم بارداری مانند درد زیر شکم، سرگیجه، معده درد، یبوست، گرفتگی پا، تورم مچ پا یا پاها و سردرد شود.

مراقب خودتان باشید! در این زمان که کودک به سرعت در حال رشد است خودتان را بیش از حد خسته نکنید.

هفته بیستم بارداری

جنین

اکنون کودک شما می تواند صداها را بشنود. صدای شما، قلب یا صدای شکم و همچنین صداهایی که خارج از بدن شما است. اگر صدای بلندی نزدیک شما باشد کودک گوش های خود را با دست هایش می گیرد. همچنین ممکن است وحشت کرده و تکان بخورد. کودک اغلب در حال حرکت، چرخیدن، وول خوردن، مشت زدن و لگد زدن است.

مادر

تبریک! شما در اواسط دوران بارداری قرار دارید. رحم شما تا ناف برآمده شده است. مراقب باشید چرا که احتمال ابتلا به عفونت مثانه در این زمان زیاد است چون برخی عضلات در ناحیه مجاری ادراری شل شده اند. تنفس مادر عمیق تر شده و ممکن است بیش از حد معمول عرق کند چرا که غده تیروئید فعال تر می شود.

کمر درد دارید؟ مراقب وضعیت بدن خود باشید. از صندلی های کوتاه یا ارگونومیک استفاده کنید و طولانی مدت نایستید. به پلو خوابیده و در ناحیه کمر بالشت قرار دهید و چیزها را با پا و نه با کمر بلند کنید.

در بدن مادر چه اتفاقی در حال رخ دادن است؟

مو روی سر نوزاد در حال روییدن است و موی نرمی به نام لانوگو (lanugo) روی شانه ها و کمر می روید. این مو از کودک محاظت کرده و معمولا تا یک هفته بعد از زایمان می ریزد.

بدن نوزاد با پوشش سفید رنگی به نام ورنیکس کازئوزا (vernix caseosa) پوشیده می شود. این پوشش که به نظر می رسد برای محافظت از پوست در برابر مایع آمینوتیک تشکیل می شود، قبل از تولد نوزاد می ریزد.

احتمالا در این دوره حرکت های نوزاد را احساس خواهید کرد چرا که ماهیچه های کودک تشکیل شده و آن ها را ورزش می دهد.

منبع : سایت سلامتی
گردآوری: برج دنتال

شاید این مطالب برایتان جالب باشد

علائم عفونت ریه چیست و برای درمان آن چه باید کرد؟

علائم عفونت ریه چیست و برای درمان آن چه باید کرد؟

مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه به عفونت شُش‌ها یا راه‌ای هوایی عفونت ریه می‌گویند. برای تشخیص عفونت ریه و درمان …