چهارشنبه , خرداد ۷ ۱۳۹۹
بنر تبلیغاتی برای شما

مواد قنددار و پوسیدگی دندان‌ها

مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه
مواد قنددار و پوسیدگی دندان‌ها

مواد قنددار و پوسیدگی دندان‌ها

برخی غذاها و نوشیدنی‌ها دارای قند بالایی هستند که باعث پوسیدگی دندان و آسیب به بهداشت دهان و دندان می‌شوند.

به‌دلیل تغییر فرهنگ زندگی و عادت‌های غذایی مردم و تمایل هرچه بیشتر به سمت غذاهای آمده و از طرفی به‌دلیل وجود فرهنگ شراب‌خواری در مردم یک‌سری از کشورها، می‌توان به‌جرئت گفت؛ نسل جوان امروز بیش از هر زمان دیگری مواد قنددار استفاده می‌کنند.

به‌عنوان یک دستورالعمل، پیشنهاد می‌شود زنان روزانه بیش از ۲۵ گرم مواد قند به غذاهای خود اضافه نکنند و دریافتی مردان نیز نباید بیشتر از ۳۶ گرم باشد. قندهای افزودنی در غذاهای فرآوری شده و آماده و قندهای طبیعی در مواد خوراکی مانند شیر و میوه‌ها یافت می‌شود.

گفته می‌شود؛ فارغ از اینکه شما چندسال دارید، باید مراقب قند موجود در مواد غذایی که روزانه مصرف می‌کنید باشید تا دندان‌هایتان ترمیم شده و بهداشت دهان و دندان شما حفظ شود. اگر اصرار داشته باشید همیشه از غذاهای قنددار استفاده کنید، بهتر است آنها را بعد از وعده‌های اصلی غذا بخورید و دندان‌هایتان را کمتر در مواجهه با حملات مواد قنددار قرار دهید.

ما کاملا واقف هستیم که نوشیدنی‌های شکلاتی و گازدار پُراز افزودنی‌های قنددار بوده که برای سلامتی دندان‌ها بد است. هر زمانی که نوشیدنی و یا غذای قنددار می‌خوریم، قند تبدیل به پلاکی در دهان می‌شود که اسیدهای مضر تولید کرده و به دندان‌ آسیب می‌زند، اگرچه این آسیب بر روی دندان‌ها به سرعت هم دیده نمی‌شود.

حال با تعدادی از غذاها و نوشیدنی‌هایی که همیشه مصرف می‌کنید و به پوسیدگی دندان‌هایتان کمک می‌کند، آشنا شوید.

چاشنی و ادویه مخصوص سالاد

گیاه‌خواری برای سلامتی بدن بسیار مهم و ضروری است اما معمولا برای طعم‌دهی بیشتر، از چاشنی، ادویه و سس استفاده می‌شود که دارای مواد قندی هستند.

چاشنی و ادویه مخصوص سالاد | نیکو

سوپ‌های فوری و سس‌ها
اگرچه سس‌ها خوش طعم هستند اما شیرین نیستند. بسیاری از سُس‌های پاستا در هر سرو، بین ۶ تا ۱۲ گرم قند دارد.

سوپ‌های فوری و سس‌ها | نیکو

اسموتی‌های صبحانه
اسموتی‌ها که معمولا با میوه‌های طبیعی درست می‌شوند، حاوی قند طبیعی فراکتوز هستند و آن نیز یکی از عوامل ایجاد پوسیدگی به شمار می‌آیند.

اسموتی‌های صبحانه | نیکو

خوراکی‌های آماده برای صبحانه و ماست
اگرچه این صبحانه‌ها که شامل غذاهای فرآوری شده‌اند بسیار فوری آماده می‌شوند اما دارای قند بالایی است. برخی اوقات ماست شیرین شده نیز مصرف می‌شود که خالی از قند نیست.

 

خوراکی‌های آماده برای صبحانه و ماست | نیکو
نان
هر تکه نان‌ به‌مقدار نصف قاشق چایخوری قند دارد.

نان | نیکو

نوشیدنی‌های الکلی
در نوشیدنی‌های الکلی همیشه مقداری قند اضافی وجود دارد. این نوشیدنی‌ها علاوه بر آسیب زدن به بهداشت دهان و دندان، به کبد نیز آسیب می‌رساند.

نوشیدنی‌های الکلی | نیکو

سایت منبع : نیکو

شاید این مطالب برایتان جالب باشد

کاهش بوی بد دهان دلایل بوی بد دهان

کاهش بوی بد دهان دلایل بوی بد دهان

مدت زمان مطالعه: 7 دقیقه کاهش بوی بد دهان دلایل بوی بد دهان گاهی با دادن یک آدامس می توان …