چهارشنبه , اسفند ۷ ۱۳۹۸

مراقبت های دهان و دندان برای مادران و کودکان

مدت زمان مطالعه: ۱۳ دقیقه

مراقبت های دهان و دندان برای مادران و کودکان (برج دنتال)

مراقبت های دهان و دندان برای مادران و کودکان

۱-آیا ویزیت دندانپزشک در دوران بارداری ضروری است؟

بلی ، به دلیل تغییرات هورمونی دوران بارداری ، شرایط بهداشت و سلامت دهان و دندان در برخی از زنان باردار نیازمند توجه بیشتری می باشد . به عنوان مثال ، ممکن است در دوران بارداری متوجه شوید که لثه ها خیلی راحت تر دچار خونریزی می شوند.

۲_ چرا لثه ها در دوران بارداری دچار خونریزی می شوند؟

ممکن است در دوران بارداری متوجه شوید که لثه ها متورم شده اند و گاهی خونریزی می کنند. اینها به دلیل تغییرات هورمونی می باشد. این بدین معنی است که در دوران بارداری باید مواردی مانند بهداشت دهان و دندان با کیفیت بالا و ویزیت دندانپزشک خود را به طور مکرر مد نظر داشته باشید. همچنین گرفتن آموزش دندان جهت تمیز کردن دندانها و طریقه نگهداری از دندان ها و لثه در منزل نیز مهم است.

۳_ آیا درمانهای مرتبط با دندان در دوران بارداری ایمن است؟

بلی ، در مورد درمانهای عادی مشکلی وجود ندارد. مرکز سلامت اروپا پیشنهاد می کند که جایگزین کردن پر کردگی با آمانگام به بعد از تولد بچه موکول شود.

۴_ در صورت نیاز به عکسبرداری از دندان با اشعه ایکس چه باید کرد؟

به عنوان یک قانون عمومی ، در صورت امکان دندانپزشکان از استفاده از اشعه ایکس در دوران بارداری خودداری می کنند . با این حال ، در صورت نیاز به انجام درمان ریشه ، نیاز به انجام عکسبرداری با اشعه ایکس می باشد و یا می توانند از دستگاه های جدید تعیین طول ریشه استفاده شود که فاقد اشعه است.

۵_ آیا بارداری باعث آسیب به دندانها می شود؟

هیچ مدرک معتبری در مورد این تصورات که کمبود کلسیم مربوط به دوران بارداری باعث ایجاد مشکلات مربوط به دندان مـــــی شود و یا به ازای هر بچه یک دندان از دست می دهد ، وجود ندارد. اما شاید این نگاه اجتماعی و سنتی غیر قابل مستند ارتباط با عدم رعایت بهداشت و توجه به سلامت دندانها در این دوران می باشد.

۶_ آیا کشیدن سیگار و نوشیدن الکل در دوران بارداری مضر است؟

کشیدن سیگار و نوشیدن الکل در این دوران می تواند باعث تولد نوزاد کم وزن و سلامت دهان و جوانه های دندانی نوزاد متولد نشده گردد. در نوزاد کم وزن احتمال بیشتری در ابتلا به ضعف دندان به دلیل عدم شکل گرفتن لثه ها به طور کامل وجود دارد. به خاطر داشته باشید که دندانهای دائمی در همان فکی رشد می یابد که دندانهای دوران کودکی در بدو تولد شکل میگیرند. بنابراین نوزادانی که مادران آنها در دوران بارداری یا سیگار می کشند یا الکل می نوشند فرم دندانهای آن در بزرگسالی بسیار بد است.

۷_چه موقع دندانهای بچه ظاهر می شود؟

دندانهای نوزاد حدود ۶ ماهگی شروع به ظاهر شدن می کند تا اینکه کل ۲۰ دندان در دهان قرار گیرد. در حدود ۶ سالگی ، دندانهای دائمی شروع به ظاهر شدن می کنند این قضیه تا حدود ۱۴ سالگی زمانیکه همه دندانها به غیر از دندانهای عقل ظاهر شوند ادامه دارد.

۸_ آیا پروسه درآوردن دندان دردناک است؟

بیشتر بچه ها به نوعی از درآوردن دندان رنج می برند. کودکان ممکن است در حین درآوردن دندان دچار تب بالا شوند و گونه ها حالت قرمز رنگ پیدا کنند. آب ریزش از دهان و اظهار بی تابی از سایر علائم رویش دندان در دهان کودک است. ژل های خاصی وجود دارند که در هنگام دندان درآوردن مصرف می شوند تا درد ناشی از آن را کاهش دهند. برخی از آنها دارای بی حسی هستند. می توانید ژل را با استفاده از انگشت و ماساژ دادن آن روی لثه های کودک مصرف نمائید. حلقه های پلاستیکی مخصوص دندان درآوردن نیز می تواند به آرامش کودک کمک کند. برخی از این حلقه ها را می توان در فریزر خنک کرد و استفاده نمود. اما از آنجائی که دردهای مربوط به دندان درآوردن متفاوت است بهتر است اول با دندانپزشک مشورت نمایید.

۹_ اولین ویزیت کودک و دندانپزشک چه موقع است؟

بهتر است این موضوع را با دندانپزشک خود چک کنید. با این حال می توانید کودک را در هر ویزیتی که خودتان مراجعه می کنید به همراه داشته باشید بویژه در زمان درمانهای روتین و ساده. این موضوع به کودک کمک می کند تا به محیط عادی مطب عادت کند. دندانپزشک شما قادر است نکات لازم را به شما ارائه دهد و در صورت لازم برای دردهای مربوط به دندان درآوردن کودک شما دارو تجویز نماید و به سوالات احتمالی شما پاسخ دهد. ویزیتهای اختصاصی خود کودک می تواند از ۶ ماهگی یا زمانیکه اولین دندان شروع به ظاهر شدن می کند شروع شود.

۱۰_ آیا تغذیه با شیر مادر روی دندانهای کودک تأثیر می گذارد؟

شیر مادر بهترین غذا برای کودک است و پیشنهاد می شود که در ۶ ماه اول زندگی کودک فقط شیر مادر به او داده شود. از ۶ ماهگی به بعد کودک می تواند یک سری مواد غذایی جامد مناسب را نیز مصرف نماید اما تغذیه با شیر مادر و یا جانشینهای آن باید همچنین ادامه یابد واین زبان یعنی رویش دندان و آغاز غذاهای کمکی یک زمان حیاتی و طلائی در آموزش و نحوه نگهداری دندانهاست. برخی تحقیقات نشان می دهد که تغذیه با شیر مادر برای مدت خیلی طولانی می تواند باعث پوسیدگی دندان در کودک شود و این به دلیل قند طبیعی موجود در شیر مادر می باشد. با این حال این موضوع در دنیا کاملاً پذیرفته شده است که شیر مادر بهترین غذا برای نوزاد است. اگر مراقب بهداشت دهان نوزاد خود باشید مشکلات پوسیدگی دندانهای شیری مطرح نخواهد بود و این یک واقعیت اثبات شده است.

۱۱_ چه نوع غذاهای جامد برای کودکان مناسب است؟

غذاهای خوش طمع مثل پنیر و سبزیجات بهتر از غذاهای شیرین هستند. غذاهای فاقد شکر معمولاً برای دندانهای بچه مفیدتر هستند. اگر فرزند شما بین دو وعده غذا نوشیدنی مصرف می کند بسیار مهم است که آن نوشیدنی فقط آب یا شیر باشد نه نوشیدنی های شیرین اسیدی و یا آب میوه ها که باعث پوسیدگی می شوند.

۱۲_ آیا کودک نیاز به مکمل فلوراید دارد؟

فلوراید به محکم شدن دندان کمک می کند. اما از آنجائی که فلوراید در برخی از منابع آب به طور طبیعی یافت می شود بسیار حائز اهمیت است که با دندانپزشک خود مشورت کنید که آیا فرزند شما نیاز به مکمل فلوراید دارد یا خیر؟ اگر جواب مثبت است می توان مکمل فلوراید را از ۶ ماهگی شروع کرد. اما بخاطر بسیپارید که رژیم پر کلسیم و استفاده از لبنیات در سلامت در سلامت دندانها موثر است.

۱۳_ چه موقع باید شروع به تمیز کردن دندان کودک کرد؟

مسلماً کودکان خود قادر به تمیز کردن دندانهای خود نیستند و برای این موضوع حتماً نیاز به کمک دارند تا اینکه به سن ۷ سالگی برسند. به محض اینکه پروسه دندان درآوردن شروع می شود تمیز کردن آنها باید شروع شود. البته کودک می تواند از هر زمان که خودش بخواهد بصورت بازی مسواک بزند که این موضوع مانع مسواک زدن والدین نمی شود.

۱۴_ چگونه دندانهای کودک را تمیز کنیم؟

به محض ظاهر شدن اولین دندان باید نسبت به تمیز کردن آن اقدام کرد. در ابتدا آسانتر است که از یک تکه گاز پاسمان تمیز و یا یک تکه پارچه که به دور انگشت پیچیده شود استفاده کرد و آنرا بر روی دندان و لثه های اطراف آن می کشیم به مرور که دندان های دیگر ظاهر می شوند ، باید از مسواک مخصوص بچه ها استفاده کنید. یک تکه کوچک خمیر دندان حاوی فلوراید را به طور آرام دور لثه ها و دندان ماساژ دهید. برای تمیز کردن دندان کودک راحتتر است که سر بچه را در بازوی خود در مقابل خود نگه دارید. وقتی کودک بزرگتر می شود آنجا که این کار کمی سخت می شود اما می توان بعداً مسئولیت های بیشتری در مورد تمیز کردن دندان به خود کودک داد. در عین حال که بطر مرتب مسواک زدن و تمیز شدن دندانها توسط والدین بصورت هفتگی و دندانپزشک بصورت هر سه ماه یکبار کنترل می شود. تمیز کردن دندان ۲بار در روز با خمیر دندان حاوی فلوراید بسیار مهم است. اگر در مورد مراقبت و تمیز کردن دندان کودک خود مطمئن نیستید حتماً با دندانپزشک خود مشورت کنید.

۱۵_ در صورتیکه کودک شست خود را بمکد و یا آدمک پلاستیکی بجود چه باید کرد؟

تا آنجا که امکان دارد کودک را از مکیدن شست و یا گذاشتن عروسک در دهان دلسرد کنید چرا که این موضوع می تواند در طریقه رشد دندان ها مشکل ساز شود و در سنین بالاتر دندان نیاز به درمان ارتودنسی دندانها می باشد. در صورتیکه کودک شما عادت به مکیدن عروسک و ….. دارد ، یک سری عروسک های خاصی و پستانک های ویژه وجود دارد(orthodontic dummies ) که در طریقه رشد دندان ها در آینده مشکلی ایجاد نمی کنند. بنابراین در صورتیکه کودک شما خواست از این عروسک ها استفاده کند مطمئن شوید که این عروسک های نوع خاص و orthodontic را انتخاب نمائید. هیچ وقت این عروسکها یا حلقه های پلاستیکی مخصوص دندان را در هنگام خواب داخل مایعات شیرین مثل آبمیوه ، عسل ، شیره میوه جات و یا هر چیزی که محتوای شکر داشته باشد ، نکنید. این مواد حاوی شکرهای مضر و اسید هستند که می تواند به دندانهای تازه درآمده کودک حمله کرده و باعث پوسیدگی شود.

۱۶_ در صورت آسیب دیدن دندان کودک چه بایدکرد؟

اگر کودک به دندان خود آسیب زد سریعاً به دندانپزشک خود اطلاع دهید. چرا که دندان آسیب دیده به دلیل ضربه احتمال دارد در طول زمان تغییر رنگ دهد. اگر این اتفاق در زمانی اتفاق افتاد که به دندانپزشک خود دسترسی نبود مطمعناً یک دندانپزشک جانشین ممکن ، وجود دارد.

۱۷_ رژیم غذایی در دوران بارداری:

در هنگام بارداری باید از یک رژیم غذایی متعادل شامل تمام ویتامینها و املاح مورد نیاز استفاده کرد. تغذیه سالم مادر در دوران بارداری در رشد و بهبود دندانهای نوزاد بسیار مهم است. کلسیم مخصوصاً در ایجاد استخوان بندی محکم و دندانهای سالم مهم است. کلسیم در شیر ، پنیر و دیگر محصولات لبنی موجود می باشد. زنان بارداری که از تهوع صبحگاهی رنج می برند بهتر است به میزان کمتر و با تناوب کمتر از این مواد مصرف نمایند. اگر بیشتر اوقات این مشکل را دارید ، بعد از خوردن ، دهان خود را با آب شستشو دهید تا از اسید موجود در تهوع که به دندان ها حمله می کند جلوگیری نماید. از میان وعده های قندی و اسیدی و نوشیدنی های اسیدی دوری کنید تا بتواند از دندانهای خود در مقابل پوسیدگی جلوگیری نمایید

۱۸_ تغذیه با شیشه شیر:

در صورت تغذیه کودک با شیشه شیر حتماً باید شیشه را استریل کنید. هیچ وقت شکر و یا نوشیدنی های شیرین را در شیشه شیر نریزید. شیر و آب بهترین نوشیدنی ها برای کودک با حفظ سلامت دندان می باشند. تغذیه کودک با شیشه محتوی نوشیدنی های قندی می تواند باعث پوسیدگی دندان (bottle caries ) شود. کودکان معمولاً با حس اشتیاق به خوردن شیرینی جات متولد نمی شوند و تنها زمانی این حالت برای آنها شروع می شود که در دوران کودکی شیرینی جات به آنها داده شده باشد.

۱۹_ زمان متوقف کردن تغذیه با شیشه شیر:

زود جدا کردن کودک از تغذیه با شیشه می تواند در جلوگیری از بوجود آمدن مشکلات دهان و دندان بیمار موثر باشد. سعی کنید به کودک خود در حدود ۶ ماهگی و یا زمانیکه قادر به نشستن و نگه داشتن اجسام در دست خود هستند آموزش دهید تا شیر و یا آب را از طریق لیوان های خاص کودکان استفاده نماید.

منبع:dentii.info

شاید این مطالب برایتان جالب باشد

کاهش بوی بد دهان دلایل بوی بد دهان

کاهش بوی بد دهان دلایل بوی بد دهان

مدت زمان مطالعه: 7 دقیقه کاهش بوی بد دهان دلایل بوی بد دهان محتوای این مطلب کاهش بوی بد دهان …