لبخند زیبا برای شما

مدت زمان مطالعه: ۳ دقیقه

لبخند زیبا برای شما

۱ بعد از صرف صبحانه و پیش از مدرسه رفتن، از کودک بخواهید مسواک بزند؛ البته با خمیردندان حاوی فلوراید. اگرچه در آن موقعیت، بیشتر بچه‌ها عجله دارند اما به او بگویید که این کار ۵ دقیقه بیشتر زمان نمی‌برد!

۲ اگر بچه‌ها از منزل خوراکی می‌برند، این خوراکی بهتر است حاوی مواد غذایی طبیعی و فاقد قندهای پوسیدگی‌زا باشد. شیرینی، شکلات، کیک و بیسکوئیت ضمن اینکه ممکن است بر سلامت عمومی کودک تاثیر بگذارند و باعث چاقی شوند، ایجاد پوسیدگی هم می‌کنند. به‌خصوص اینکه بعضی از انواع شکلات و بیسکوئیت و همین‌طور شیرینی‌هایی مثل گز و سوهان، چسبندگی زیادی دارند و بعد از مصرف تا مدتی داخل دهان می‌مانند و باعث اسیدی‌ماندن محیط دهان و تداوم روند پوسیدگی می‌شوند. یک جایگزین خوب، ساندویچ نان و پنیر همراه خیار یا گردو است. البته بدن کودک، به هرحال، به قند یا کربوهیدرات هم نیاز دارد اما می‌توان تا حد امکان قندهای غیرپوسیدگی‌زا مثل قند موجود در میوه‌ها، خرما و کشمش را جایگزین قندهای پوسیدگی‌زا کرد. همچنین آب‌میوه‌های آماده به جز انواع کاملا طبیعی و بدون شکر افزوده، معمولا حاوی شکر هستند و باعث پوسیدگی می‌شوند.

۳ به کودک توصیه کنید از بوفه مدرسه یا مغازه‌های بیرون، خوراکی‌های سالم (مثل خشکبار کم‌نمک) تهیه کند. می‌توان لیستی از خوراکی‌های سالم و غیرسالم در اختیار او قرار داد. بهتر است مدرسه نیز نظارت کافی بر بوفه داشته باشد تا مواد غذایی‌ای که عرضه می‌شود سالم و بهداشتی باشد. گفته می‌شود وزارت بهداشت و وزارت آموزش و پرورش طرح‌هایی در این زمینه دارند.

۴ اینکه انتظار داشته باشیم کودک هیچ‌گونه مواد پوسیدگی‌زا در طول روز مصرف نکند، غیرواقع‌بینانه است ولی می‌توانیم به کودک توصیه کنیم که بعد از خوردن هر خوراکی، اگر امکان مسواک زدن در مدرسه هست، حتما مسواک بزند؛ وگرنه، حداقل با آب دهان خودش را بشوید. در این مورد هم بهتراست مدارس امکانات مسواک زدن کودکان را فراهم کنند.

شاید این مطالب برایتان جالب باشد

کاهش بوی بد دهان دلایل بوی بد دهان

کاهش بوی بد دهان دلایل بوی بد دهان

مدت زمان مطالعه: 7 دقیقه کاهش بوی بد دهان دلایل بوی بد دهان محتوای این مطلب کاهش بوی بد دهان …