خانه / سلامت و تغذیه / فتونکته: فواید ماءالشعیر چیست؟

فتونکته: فواید ماءالشعیر چیست؟

فتونکته: فواید ماءالشعیر چیست؟

ماءالشعیر نوشیدنی تولید شده از مالت (جوانه جو)، رازک، آب آشامیدنی و گاهی مخمر است که به طور گسترده در سراسر دنیا به مصرف می‌رسد. مقبولیت این نوشیدنی به‌خاطر طعم مطلوب، ویژگی‌های سلامت‌بخش و قیمت به‌طور نسبی مناسب آن است.

برای تولید ماءالشعیر از جو با میزان پروتئین کم استفاده می‌کنند. جوها بعد از بوجاری و شست‌وشو، به مرحله جوانه‌زنی برده می‌شوند و پس از جوانه‌زنی مطلوب، جوی جوانه‌زده را برای تولید مالت به مرحله کوره‌گذاری منتقل می‌کنند. سپس مالت را خیس و آسیاب می‌کنند و به آن رازک و شکر می‌افزایند و برای جلوگیری از تخمیر توسط مخمرهای وحشی، محصول را تحت شوک حرارتی قرار می‌دهند و با آب گازدار مخلوط می‌کنند و پس از فیلتر و پر کردن، فرآیند حرارتی را به انجام می‌رسانند.

مالت چیست؟

مالت پس از طی ۳ مرحله خیساندن، جوانه‌زنی و کوره‌گذاری به دست می‌آید. هدف از مالت‌سازی، فعال کردن برخی از آنزیم‌های موجود در جوی مورد استفاده، برای تولید ترکیب‌هایی همچون پپتیدهای کوچک، اسیدهای آمینه آزاد و قندهای قابل تخمیر (نظیر قند مالتوز) است. در این مرحله از تولید ماءالشعیر، علاوه بر ترکیبات یادشده، ویتامین‌های ب۱، ب۲و ب۵ هم تولید می‌شوند.

فواید ماءالشعیر

فتونکته: فواید ماءالشعیر چیست؟

 

برای اینکه الکل ماءالشعیر را از بین ببرند، چه کار می‌کنند؟

تا به حال، روش‌های گوناگونی برای تولید صنعتی ماءالشعیر به اجرا گذاشته شده‌اند که از جمله مهم‌ترین آنها، روش‌های الکل‌زدایی و تخمیر محدودشده است. در روش نخست، الکل پس از انجام تخمیر الکلی با شیوه تقطیر زدوده می‌شود.

در روش تخمیر محدودشده، تخمیر انجام می‌شود ولی به دلایلی که ممکن است مربوط به نوع مخمر مورد استفاده و به کارگیری شرایط خاص در تولید باشد، تولید الکل صورت نمی‌گیرد. یادتان باشد که روش همراه تخمیر، طعم مناسب‌تری را در مقایسه با روشی که تخمیر انجام نمی‌گیرد، ایجاد می‌کند. لازم است یاد آور شویم که روش اخیر، یعنی حذف تخمیر از فرآیند تولید ماءالشعیر  روش رایج کنونی در کشور ماست.

مطلب پیشنهادی :  خواص درمانی و مضرات کلم بروکسل

گرد آورنده : برج دنتال

منبع : مجله علم و ورزش

شاید این مطالب برایتان جالب باشد

راههای پاکسازی کبد روش‌های پاکسازی کبد

راههای پاکسازی کبد روش‌های پاکسازی کبد

راههای پاکسازی کبد روش‌های پاکسازی کبد راههای پاکسازی کبد روش‌های پاکسازی کبد پاکسازی کبد بدن …

افزایش اشتها برای چاق شدن افراد لاغر

روشهای چاق شدن افراد لاغر

روشهای چاق شدن افراد لاغر روشهای چاق شدن افراد لاغر رژیم غذایی برای افزایش اشتها و …