بنر تبلیغاتی برای شما

شناسایی و خصوصیات ناپزشکان

مدت زمان مطالعه: ۵ دقیقه

9

در هر شغل و صنفی همیشه افراد ناباب و ناشی حضور دارند.دندان پزشکی و پزشکی نیز از این قاعده مستثنا نیست. ناپزشکان خصوصیاتی دارند که شما را راهنمایی می‌کنند. اگر پزشکی چنین خصوصیاتی داشت پزشک نیست.

شناسایی و خصوصیات ناپزشکان

او یک «ناپزشک» است. از او دوری کنید. اگر از وی اجتناب نکردید خود کرده را تدبیر نیست. در آن صورت لطفاً گناه اشتباه خود در انتخاب پزشک را به گردن تمام پزشکان نیاندازید.

دستورالعمل شناخت ناپزشکان:
۱- فردی که از پذیرفتن اورژانسهای پزشکی امتناع کند «ناپزشک» است. دیگر به چنین فردی مراجعه نکنید.

۲- پزشکی که تلفنی درمان می‌کند و فردی که بدون معاینه تجویز می‌کند، «ناپزشک» است. به چنین فردی مراجعه نکنید زیرا درمان تلفنی معنا ندارد. قریب به اتفاق بیماران باید برای درمان «معاینه» شوند و صحبتهای آنان به صورت خصوصی شنیده شود.

۳- فردی که طلب ارقام ۸ رقمی برای عمل جراحی شما می‌کند و همینطور دندانپزشکی که اجرت بیش از اندازه (مثلاً ۴۰۰ هزار تومان برای یک عمل کوچک یا یک میلیون تومان برای یک عمل متوسط) برای اقدام درمانی طلب می‌نماید «ناپزشک» است دیگر به چنین فردی مراجعه نکنید. (توجه داشته باشید که عمل ایمپلنت دندان یا اعمال جراحی فک عمل بزرگ محسوب می‌شوند و مبالغ مختصراً بالا‌تر از ارقام ذکر شده برای آن‌ها -به استثنای هزینۀ خود ایمپلنت مصرفی- طبیعی است)

۴- پزشک متخصصی که طلب ویزیت بیش از ۴۰۰۰۰ تومان می‌کند «ناپزشک» است دیگر به چنین فردی مراجعه نکنید. (به استثنای کسانی که به جز ویزیت اقدام خاص تشخیصی یا درمانی در مطب انجام می‌دهند، پزشکان فوق تخصص یا افرادی مانند روانپزشکان که وقت طولانی برای بیمار صرف می‌کنند)

۵- فردی که چند بیمار را در آن واحد در مطب یا درمانگاه ویزیت می‌کند «ناپزشک» است همین طور فردی که در روز بیش از ۳۵ نوبت ویزیت می‌دهد نیز «ناپزشک» است. دیگر به چنین فردی مراجعه نکنید. منطقی و مورد انتظار است که شخص با اختصاص بیش از ۳۵ نوبت، برای شما بیش از ۵ دقیقه زمان قائل نخواهد بود، ضمناً این فرد به سلامت خود رحم نمی‌کند انتظار دارید به سلامت شما رحم نماید؟!!

۶- فردی که شما را الزام به بستری یا عمل در بخش خصوصی می‌کند «ناپزشک» است دیگر به چنین فردی مراجعه نکنید.

۷- فردی که به شما اصرار می‌کند داروی خود را از داروخانۀ خاص بگیرید «ناپزشک» است دیگر به چنین فردی مراجعه نکنید. (البته در این زمینه استثناهایی هم وجود دارند)

۸- فردی که در اولین مراجعۀ شما مجموعاً کمتر از ۱۰ دقیقه برای شنیدن سخن شما و معاینه زمان می‌گذارد «ناپزشک» است. دیگر به چنین فردی مراجعه نکنید.

۹- فردی که به سخنان شما (شرح بیماری) بی‌توجه است «ناپزشک» است. دیگر به چنین فردی مراجعه نکنید.

۱۰- فردی که قبل از شنیدن مشکل شما و معاینه، از شما بخواهد که تصویر (مانند رادیوگرافی یا سی تی اسکن) یا آزمایش خود را به او نشان دهید «ناپزشک» است. دیگر به چنین فردی مراجعه نکنید.

۱۱- فردی که اقدام به تبلیغ فراوان در رسانه‌ها برای خود می‌کند «ناپزشک» است. به چنین فردی مراجعه نکنید.

۱۲- فردی که پشت سر سایر پزشکان بدگویی بیمورد می‌کند «ناپزشک» است. به چنین فردی مراجعه نکنید.

۱۳- فردی که بد دهان و نامؤدب است «ناپزشک» است. به چنین فردی مراجعه نکنید.

۱۴- فردی که برای شما از میان گزینه‌های مورد قبول علمی حق انتخاب قائل نیست «ناپزشک» است. به چنین فردی مراجعه نکنید.

۱۵- فردی که درمانهای نامتعارف می‌کند (مثلاً انرژی درمانی یا حجامت برای درمان هر درد) با اقدام به درمانهای خارج از تخصص خویش می‌نماید یا در تابلوی مطب خود عبارات نامفهوم و اغراق آمیز درج می‌کند «ناپزشک» است. به چنین فردی مراجعه نکنید.

۱۶- هر اقدام درمانی ریسکهای مربوط به خود (ولو اندک) را داراست. فردی که ادعا می‌کند اقدام مداخله‌ای او مانند جراحی و بیهوشی «کاملاً» بیخطرند «ناپزشک» است. به چنین فردی مراجعه نکنید.
(مبالغ ذکر شده در چند مورد فوق مربوط به ابتدای سال ۹۴ هستند)

نگویید همه پزشکان اینطورند. اصلاً اینطور نیست! ما حداقل در هر رشته تخصصی صد‌ها پزشک می‌شناسیم که «ناپزشک» نیستند و تعداد پزشکان واقعی البته بسیار بیش از این است. همت کنید و بجویید. جوینده یابنده است.

توجه: هرکس که بیمارستانش یا مطبش در ناحیۀ خوبی از شهر واقع است لزوماً ناپزشک نیست، تعداد بالای ویزیت در شهرستان‌ها یا درمانگاههای شلوغ لزوماً نشانۀ ناپزشک بودن طبیب نیست.)

منبع مطلب شناسایی و خصوصیات ناپزشکان

شاید این مطالب برایتان جالب باشد

کاهش بوی بد دهان دلایل بوی بد دهان

کاهش بوی بد دهان دلایل بوی بد دهان

مدت زمان مطالعه: 7 دقیقه کاهش بوی بد دهان دلایل بوی بد دهان گاهی با دادن یک آدامس می توان …