خانه / مطالب دندانپزشکی / ریتینر ثابت ارتودنسی

ریتینر ثابت ارتودنسی

ریتینر ثابت (فیکس ریتینر)

ریتینر ثابت ارتودنسی

ریتینر ثابت (فیکس ریتینر) سیم نازک غیر فعالی است که به پشت (سطح زبانی) ثنایاها چسبانده می شود. بیمار نمی تواند نگهدارنده ثابت را بردارد. این ریتینر ها به صورت اختصاصی هر بیمار فرم داده می شوند تا به خوبی دندانها را در موقعیت خود نگه دارند. بعد از چند روز شما اساسا” فراموش می کنید که این سیم ها داخل دهانتان هستند.

در صورت حذف ریتینر ثابت بهتر است رییتینر شفاف استفاده شود

نگهدارنده های ثابت در قیاس نگهدارنده های متحرک ضمن کنترل دقیقتر موقعیت دندانها، به لحاظ اقتصادی نیز در دراز مدت مقرون به صرفه تر هستند. اگرچه به طور معمول دست کم تا گذشت یکسال از زمان کشیدن دندانهای عقل ، ریتینر ثابت مورد نیاز است ولی توصیه می گردد تا پایان عمر باقی بمانند. تا وقتی که بهداشت ریتینرها به درستی رعایت گردد، شما می توانید آنها را داخل دهان نگهدارید.
هیچ اطمینانی وجود ندارد که دندانهای شما با خارج نمودن فیکس ریتینر مرتب بمانند. اگر هم تصمیم به درآوردن ریتینر ثابت گرفتید می بایست دست کم از ریتینر شفاف ، شب ها استفاده نمایید. دندانها در طول زندگی ما جابجا می شوند و ریتنشن یک مقوله دراز مدت است.

باید بین ریتینر ثابت و دندان به خوبی نخ دندان ارتودنسی کشیده شود

ریتینرهای ثابت ممکن است به دلیل سختی رعایت بهداشت سبب جلب جرم و التهاب لثه گردند. بیماران می بایست همانند براکت های ارتودنسی از نخ دندان ارتودنسی جهت تمیز کردن بین دندانها و ریتینر استفاده کنند.

 

نگهدارنده ثابت می تواند بشکند یا دچار اعوجاج گردد، در صورتیکه با دندانهای جلویی غذاهای سفت گاز گرفته شود. از اینرو در خوردن مواردی نظیر تکه های یخ، میوه های هسته دار، نان خشک، آب نبات های سخت و … مراقب باشید و از گاز گرفتن هر خوراکی از قبیل خیار، سیب، ساندویچ و … با دندانهای جلو بپرهیزید.

مطلب پیشنهادی :  دستورات پس از جراحى دندان

شکستن ریتینر ثابت می تواند خیلی سریع سبب جابجایی دندانی گردد

منبع مطلب : mihan ortho

شاید این مطالب برایتان جالب باشد

کاهش بوی بد دهان دلایل بوی بد دهان

کاهش بوی بد دهان دلایل بوی بد دهان

کاهش بوی بد دهان دلایل بوی بد دهان محتوای این مطلب کاهش بوی بد دهان …