https://www.borjdental.ir/wp-content/uploads/2015/01/fav.png

رژیم غذایی جدید تهدیدی برای دندانها

مدت زمان مطالعه: ۵ دقیقه

رژیم غذایی جدید تهدیدی برای دندانها

جدیدترین تحقیقات رابطه میان فرسودگی اسیدی دندان و رژیم غذایی زندگی مدرن را آشکار می‌کنند. فرسودگی اسیدی، فرسودگی روی مینای دندان است که به وسیله زندگی مدرن قرن بیست و یکم ایجاد شده و دندان‌ها را در هر سنی از مرد و زن تهدید می‌کند. این عارضه دندانی نوعی از فرسودگی است که توسط اسید نرم‌کننده روی مینای دندان ایجاد می‌شود و از ضخامت مینای دندان کاسته، باعث تغییرات دندانی از قبیل تغییر در بافت، شکل و ظاهر آن می‌شود و همچنین دندان را حساس می‌کند.

امروزه درک بیشتری در مورد نحوه‌ زندگی؛ سلامت و تغذیه وجود دارد. رژیم غذایی در زندگی مدرن امروزی با توجه به کمتر بودن میزان شکر و چربی سالمتر از رژیم غذایی در زندگی گذشته تلقی می‌شود اما GSK پیشتاز در مراقبت‌های دهانی، هشدار می‌دهد که غذا و نوشیدنی مصرفی در این رژیم به مراتب از اسید بالاتری برخوردار هستند و صدمات جبران ناپذیری به دندان‌ها می‌زنند.

در این رژیم غذایی تمایل بیشتری برای نوشیدن آبمیوه وجود دارد که به نظر سالم‌تر و مغذی‌تر می‌رسد، همچنین انتخاب نوشیدنی‌ها با کالری کمتر و غذاهایی با چربی کمتر. با این وجود اسید موجود در بسیاری از میوه‌ها، آبمیوه‌ها، انواع چای، سرکه و نوشیدنی‌های رژیمی و غیر رژیمی مانند نوشابه‌های گازدار می‌تواند باعث نرم شدن مینای سطح دندا ن شود که نهایتا دندان را برای فرسودگی مستعد می‌کند. همچنین شیوه‌های مدرن آشپزی می‌توانند به اسیدی کردن محتویات غذا کمک کنند. چنانچه نتایج تحقیقات از دانشگاهDundee انگلستان نشان می‌دهد که پختن سبزیجاتی از قبیل کدو، پیاز و فلفل سبز در داخل فر میزان اسید آنها را در مقایسه با روش‌های طبخ سنتی مثل سرخ کردن یا آب پز کردن افزایش می‌دهد.در این میان برخی دیگر از مطالبات زندگی مدرن نیز در بالا بردن احتمال فرسودگی اسیدی دندان‌ها سهیم هستند. این در حالی است که گرایش برای داشتن دندان‌هایی سفیدتر منجر شده تا تعداد خمیر دندان‌های سفیدکننده‌ ساینده در بازار بیشتر شود.
مسواک زدن افراطی دندان‌ها خصوصا بلافاصله بعد از وعده‌های غذایی با این قبیل خمیردندان‌های ساینده به همراه رژیم غذایی اسیدی می‌توانند در فرسودگی اسیدی دندان‌ها از راه فرسودگی مینای دندان سـهـم بـسـزایـی داشـته باشند.

در مراحل اول فرسودگی اسیدی، درخشندگی و ظاهر دندان‌ها تغییر می‌کند به‌گونه‌ای که سطح آنها کاملا دچار فرسودگی می‌شود.به محض این‌که مینای دندان فرسوده شد، عاج زرد زیر دندان دیده می‌شود و این امر موجب زردتر شدن دندان‌ها شده و حساسیت آنها نسبت به غذا و نوشیدنی سرد یا گرم بیشتر می‌شود.
فرسودگی اسیدی شدید می‌تواند منجر به مواردی نقاط زرد مشخص برروی دندان‌ها، شفافیت دندان‌ها، ترک‌های کوچک روی لبه‌ دندان‌ها و حساسیت شدید و فرورفتگی‌های کوچکی روی سطح دندان‌ها شود.

در این میان GSK قصد دارد قدم‌هایی را که براساس شیوه‌ زندگی جاری برای شناخت علائم اولیه و محافظت دندان‌ها برداشته شده را تضمین نماید. کما این‌که هر روزه بیش از ۲۰۰ میلیون نفر در سراسر دنیا از محصولات آن استفاده می‌کنند و در واقع امور سلامت مصرف‌کنندگانGSK با حضور در بیش از ۱۳۰ کشور، حضور خود را بعنوان یکی از پیشتازان و مجریان علمی در محصولات مراقبت‌های دهانی به اثبات رسانده است و با مجموعه‌ کاملی از محصولات بهداشتی دهان و دندان از قبیل خمیر دندان، مسواک، دهان‌شویه و محصولات مراقبت از دندان‌های مصنوعی در خاورمیانه نیزحضور دارد.
آقای دیوید الکساندر، مدیر بازاریابی محصولات بهداشتی این شرکت توضیح می‌دهد : GSK به‌عنوان شرکتی پیشتاز در مراقبت‌های دهانی متعهد می‌باشد تا سلامت دهان و تندرستی آن را اصلاح نموده و تلاش می‌کند تا میزان اطلاع رسانی درباره‌ فرسودگی اسیدی را افزایش دهد.

فراموش نکنید که تاثیرات فرسودگی اسیدی جبران‌ناپذیر است بنابراین به پیشنهاد GSK در مراجعه‌ بعدی به دندانپزشک از وی بخواهید تا دندان شما را برای کنترل احتمال وجود فرسودگی معاینه نماید.
به یاد داشته باشید: نحوه‌ای که امروزه زندگی می‌کنیم بر سلامت ما تاثیر می‌گذارد و این در حالی است که رژیم غذایی شما با نحوه‌ زندگیتان در آمیخته است که برای سلامتی‌تان مفید و برای دندان‌هایتان مضر است.

https://www.borjdental.ir/wp-content/uploads/2015/01/fav.png

شاید این مطالب برایتان جالب باشد

چگونه از درد دندان در شب خلاص شویم

مدت زمان مطالعه: 6 دقیقه چگونه از درد دندان در شب خلاص شویم Toothaches at Night: Treatment, Home Remedies, and …