https://www.borjdental.ir/wp-content/uploads/2015/01/fav.png

رشته‌های تخصصی دندانپزشکی

مدت زمان مطالعه: ۲ دقیقه

tooth-care

رشته‌های تخصصی دندانپزشکی

۱-تخصص ارتودنسی(Orthodentistry)

متخصصین این رشته به درمان ناهنجاری های دندانی و فک و صورت می پردازند. ارتودنسی ثابت (fix) که پس از سن رشد انجام می شود تنها در حیطه توانایی این متخصصین می باشد. طول دوره این تخصص ۳ سال پس از مدرک دکترای دندانپزشکی است. این رشته جزو رشته های مورد علاقه داوطلبین آزمون تخصصی دندانپزشکی است.

۲- تخصص آسیب شناسی فک و صورت (Oral Pathology):

توانایی متخصصین این رشته بررسی های میکروسکوپیک نمونه های برداشته شده از ضایعات دهان ٬ فک و صورت از لحاظ تشخیص انواع  سرطان مشکلات التهابی و سایر ناهنجاری های بافتی می باشد.

۳-تخصص درمان ریشه(Endodontology):

وظیفه متخصصین این رشته درمان های پیچیده ریشه و یا جراحی های آن است بویژه مواردی که معمولا از عهده توانایی های دندانپزشکان عمومی خارج باشد.

۴-تخصص دندانپزشکی ترمیمی(Restorative Dentistry):

این متخصصین به درمان های خاص و پیچیده “تاج دندان” از دو جنبه برگرداندن عملکرد صحیح و  تامین زیبایی می پردازند . “لامینیت” نمونه ای از درمان های زیبایی می باشد که توسط متخصصین این رشته انجام می شود.

۵-تخصص بیماری های دهان و دندان(Oral Medicine):

این دسته از متخصصین در واقع به بررسی و تشخیص بیماری های دهان ٬ فک و صورت و ارتباط آنها با سایر دستگاه های بدن می پردازند.ابنها در واقع معادل “متخصصین داخلی” در دندانپزشکی می باشند. طول دوره تخصصی رشته های فوق ۳ سال است که با احتساب ۶ سال دوره عمومی دندانپزشکی مجموعا ۹ سال می شود.

https://www.borjdental.ir/wp-content/uploads/2015/01/fav.png

شاید این مطالب برایتان جالب باشد

چگونه از درد دندان در شب خلاص شویم

مدت زمان مطالعه: 6 دقیقه چگونه از درد دندان در شب خلاص شویم Toothaches at Night: Treatment, Home Remedies, and …