بنر تبلیغاتی برای شما

دیابت و فشار خون مانع درمان ایمپلنت

مدت زمان مطالعه: ۷ دقیقه

دیابت و فشار خون مانع درمان ایمپلنت

وجود و عدم وجود خصوصیاتی در افراد موجب می‌شود که هرفردی نتواند ایمپلنت را انجام دهد. در این رابطه با سید عباس سادات حسینی، متخصص دندانپزشک و جراح ایمپلنت، گفت‌وگویی داشتیم که در ادامه می‌آید.

عارضه پریودنتال دقیقا چیست؟
لثه در اثر تراکم میکروب ها و جرم در اطراف آن دچار التهاب می‌شود و پس از آن لثه به تدریج تحلیل می‌رود و بعد از آن تورم جرم ها در اطراف لثه استخوان لثه را احاطه کرده و بافت هایی در اطراف آن به وجود می‌آید که در نهایت موجب پوسیدگی و فرسایش تدریجی استخوان لثه می‌شود. این اتفاق باعث از بین رفتن استخوان نگه دارنده دندان و افتادگی دندان می‌شود.

علائم این بیماری در بیماران چیست؟
اولین علامت احساس درد از سوی بیمار است که به خاطر نزدیک شدن عفونت و جرم به اعصاب لثه و تخریب آن است. به علاوه خونریزی لثه، بوی بد دهان، از بین بردن زیبایی لثه، ترکیب دندان‌ها و حتی افتادن دندان‌ها نیز از علائم «پریودنتال» است.

چه چیزهایی می توانند باعث ایجاد این بیماری در افراد بشود؟
عوامل مختلفی می‌تواند باعث این بیماری باشند. مثل «دندان قروچه» در خواب، مسواک زدن غیر اصولی که باعث ضربه زدن به لثه شود، مصرف شیرینی‌جات زیاد که مثلا جالب است بدانید کسانی که در قنادی‌ها کار می‌کنند، زیاد به این بیماری دچار می‌شوند، حالا به خاطر قرار گرفتن در محیط و تبخیر اسیدی محیطشان است یا اینکه محصولاتشان را تست می‌کنند، به علاوه روکش‌های نامناسب دندان‌هایی که قبلا پوسیده بوده‌اند، این بیماری را سرعت می‌بخشد. همچنین نامنظم بودن ترکیب دندان‌ها‌ و کج درآمدن دندان‌ها‌ در بعضی افراد که باعث ایجاد فضای خالی مابین دندان‌ها‌ می شود و باعث می شود غذا بین دندان‌ها‌ به مرور زمان ایجاد جرم و میکروب کند.

پرودنتیال می تواند با پوکی استخوان نیز رابطه‌ای داشته باشد؟
بله، پوکی استخوان می تواند استخوان لثه و دندان‌ها‌ را هم تحلیل ببرد. به علاوه در انجام عمل «ایمپلنت» هم اگر فرد پوکی استخوان داشته باشد، ممکن است استخوان فک بیمار توان نگهداری «پیچ» ایمپلنت را نداشته باشد. به علاوه پوکی استخوان ممکن است در دیر پر شدن جای سوراخ پیچ ایمپلنت در استخوان فک هم تاثیر بگذارد.

بسیاری نسبت به کارگذاری ایمپلنت و پیچ آن ابراز نگرانی می‌کنند، به نظر شما چقدر این موضوع مبنای علمی دارد؟
ایمپلنت در واقع عملی است برای ایجاد استخوان لثه مصنوعی و پایه گذاری «پیچ» ایمپلنت تا در نهایت برای کاشت دندان جدید روی آن اقدام شود. به این صورت که در بیماری پرودنتیال استخوان لثه به عنوان نگه دارنده دندان از بین می‌رود و با از بین رفتن آن در واقع لثه فرد بیمار هیچ پایه‌ای برای سوار کردن دندان جدید روی آن وجود ندارد. به همین خاطر ما با فروکردن پیچ ایمپلنت (که جنس آن از تیتانیوم خالص است) در فک، عملا یک زیرساخت برای کاشت دندان روی آن ایجاد می‌کنیم.

درست است که افرادی که دیابت دارند، نمی توانند این عمل را انجام دهند؟
بله؛ البته بستگی به نوع دیابت و میزان قند خونشان دارد. در مواقعی که قند خون فرد بیشتر از ۱۵۰ یا ۱۶۰ است، نمی‌تواند این عمل را انجام دهند.

چرا؟
به خاطر میزان قند خونشان؛ بدن بیماران دیابتی به خاطر ایجاد اختلال در عروق انتهایی و خون رسانی خیلی کم، نمی‌تواند محل جراحی عمل ایمپلنت(در بیماران عادی ۲ تا ۳ ماه است) را به موقع ترمیم کند. این مدت، زمانی است که طول می‌کشد تا استخوان دوباره پرشود.

آیا خود دیابت رابطه‌ای با بروز بیماری پریودنتال دارد؟
بله. دیابت می تواند باعث ایجاد پلاکت در لثه فرد شود. لثه فرد و بعد ازآن استخوان لثه را هم تحلیل ببرد و باعث ایجاد پرودنتیال شود.

آیا کسانی که فشار خون دارند هم می توانند این عمل را انجام دهند؟
در مواردی که فشار خون افراد خیلی بالا باشد، به خاطر تاخیر در ترمیم زخم جراحی لثه، این افراد نمی‌توانند این عمل را انجام دهند. ترمیم زخم جراحی در فک و دندان‌ها‌ی پایین ۲ ماه است، اما در دندان‌ها‌ی بالا به دلیل اسفنجی بودن، معمولا ۳ ماه طول می‌کشد.

درست است که می‌گویند، کسانی که قبلا عمل پروتز لثه داشته‌اند، نمی‌توانند ایمپلنت شوند؟
در بعضی موارد، درست است. چون کسانی که قبلا در لثه پروتز کاشته‌اند، این پروتز به مرور زمان در اثر فشاری که به لایه‌های زیرین لثه و فک وارد می‌کند، موجب فرسایش استخوان فک در زیر لثه می‌شود. زمانی هم که استخوان فک تحلیل می‌رود، آن‌وقت عملا، استخوانی برای گیردادن پیچ ایمپلنت وجود ندارد، به همین دلیل باید پیچ را بلند کنیم که در این صورت، پیچ به کانال عصبی نزدیک می‌شود. به همین خاطر باید از استخوان جایی دیگر برای ترمیم استخوان فک استفاده کنیم.

یعنی از پیوند استخوان استفاده می‌کنید؟
بله. در مواردی که استخوان فک بیمار تحلیل می رود یا فرد به مدت زمان طولانی در آن ناحیه دندان نداشته است، استخوان فک حجم و تراکم کافی برای ورود و نگه داشتن پیچ ایمپلنت را در خود ندارد. به این خاطر ما از استخوان لگن یا دنده برش داده و در استخوان فک آن قطر لازم برای پیچش پیچ ایمپلنت را به وجود می‌آوریم.

برای انجام عمل ایمپلنت، افراد باید از شرایط خاص دیگری هم برخوردار باشند؟
بله. ما معمولا برای افراد سیگاری که یک مقدار عصبی‌تر هستند یا کسانی که احتمال می‌دهیم به مواد مخدر اعتیاد دارند، تحت شرایطی این عمل را انجام می‌دهیم، چون این افراد کسانی هستند که معمولا بهداشت دهان را رعایت نکرده‌اند. به علاوه در بعضی موارد افراد نمی‌دانند که برای انجام این عمل باید استخوان فکشان سوراخ شود. مثلا در یک مورد که ما برای یک فرد ورزشکار، عمل ایمپلنت را انجام دادیم. بعد از عمل بسیار ناراحت و شاکی بود که چرا ما نگفته ایم که قرار است به فکش دست بزنیم.
منبع: روزنامه سپید/ شماره ۶۰۶


منبع مطلب : سایت دندانه

شاید این مطالب برایتان جالب باشد

کاهش بوی بد دهان دلایل بوی بد دهان

کاهش بوی بد دهان دلایل بوی بد دهان

مدت زمان مطالعه: 7 دقیقه کاهش بوی بد دهان دلایل بوی بد دهان گاهی با دادن یک آدامس می توان …