بنر تبلیغاتی برای شما

جراحت های بیضه

مدت زمان مطالعه: ۹ دقیقه

جراحت های بیضه

نشانه های جراحت بیضه درمان ترومای بیضه تشخیص جراحت های بیضه انواع جراحت های بیضه

در مردها و پسرها، بیضه ها خارج از بدن و در یک کیسه پوستی که اسکروتوم نامیده میشود، آویزان است. به دلیل موقعیت قرار گرفتن آنها، بسیاری از حوادث میتوانند باعث آسیب در آنها شوند. ترومای بلانت (یک ضربه)، باعث ۷۵ درصد از آسیب های بیضه ها میشود و مثالهایی از آن شامل موارد زیر است.

  • لگد خوردن
  •  ضربه در هنگام بازی بیسبال
  • تصادف با موتورسیکلت
  • تصادف دوچرخه

سایر حوادث میتواند باعث بریده شدن یا سوراخ شدن اسکروتوم و جراحت بیضه ها شود؛ این شامل گزش حیوانات، زخم گلوله و حوادث با ماشین آلات است.

۱- انواع جراحت های بیضه

ترومای بیضه میتواند مشکلات متعددی ایجاد کند؛ چون بیضه ها از بافتهای مختلف ساخته میشوند. اسکروتوم نیز شامل ساختارهای دیگری است که چسبیده به بیضه ها هستند. جراحتهای بیضه شامل:

پارگی

یک جراحت میتواند شامل پاره شدن سخت پوشش محافظ اطراف بیضه و آسیب به بیضه باشد، که پارگی بیضه نام دارد.

شکستگی

گاهی اوقات یک جراحت میتواند باعث شود تا بافت بیضه شکسته شود؛ که این شکسته شدن میتواند همراه با پارگی پوشش محافظ بیضه یا بدون آن، باشد. این حالت به شکستگی بیضه معروف است.

کوفتگی

زمانی که در اثر یک تصادف، رگهای خونی بیضه دچار جراحت شوند، ممکن است باعث کوفتگی شود که شامل کبودی و خونریزی زیر پوستی خواهد شد.

پیچ خوردگی

یک لوله که طناب بیضه نامیده میشود و شامل رگهای خونی است، از شکم به بیضه ها می رسد. یک اسکروتوم مجروح میتواند باعث شود تا طناب بیضه پیچ بخورد که Torsion نامیده میشود. پیچ خوردگی میتواند خود بخود و بدون جراحت نیز اتفاق بیفتد.

هماتوسل

زمانی که خون در زیر لایه پوشش محافظ اطراف بیضه جمع میشود، هماتوسل به وجود می آید.

جابجایی

برخی از حوادث میتوانند باعث فشار بیضه به خارج از اسکروتوم شوند، که در نهایت ممکن است در شکم، نزدیک استخوان شرمگاهی بالای آلت تناسلی و یا دیگر نواحی نزدیک به اسکروتوم قرار گیرد. اغلب اوقات در اثر سقوط موتورسیکلت، زمانی که بیضه ها با باک سوخت برخورد میکنند، این اتفاق می افتد.

اپیدیدیمیت

ترومای بیضه میتواند اپیدیدیم را مجروح و باعث التهاب و عفونت در آن شود که اپیدیدیمیت نامیده میشود. اپیدیدیم، یک لوله پیچ خورده است که اسپرمهای تولید شده را تا زمان خروج از بیضه نگهداری میکند. اپیدیدیم در واقع محلی برای بلوغ و ذخیره اسپرم است.

عفونت

گزش حیوانات میتواند باعث ایجاد عفونت در اسکروتوم شود.

خروج از کیسه بیضه

در این نوع از جراحت، اسکروتوم پاره و از جای خود خارج میشود؛ درست شبیه درآوردن دستکش از یک دست

نشانه های جراحت بیضه درمان ترومای بیضه تشخیص جراحت های بیضه انواع جراحت های بیضه   نشانه های جراحت بیضه درمان ترومای بیضه تشخیص جراحت های بیضه انواع جراحت های بیضه

۲- نشانه های جراحت بیضه

همانگونه که بسیاری از مردان و پسرها آن را بخوبی میشناسند، یک بیضه مجروح عموما دارای درد شدیدی در اسکروتوم است. گاهی اوقات نیز با درد شکم همراه خواهد بود. دیگر نشانه ها شامل موارد زیر می باشد:

حالت تهوع (بخصوص در زمان پیچ خوردگی بیضه شایع است)

کبودی یا تغییر رنگ اسکروتوم

التهاب اسکروتوم

 وجود خون در ادرار

 اشکال در دفع ادرار

 تب

۳- تشخیص جراحت های بیضه

اگر آسیب بیضه های شما زیاد است، حتما باید با پزشک خود تماس بگیرید، چون بسیار مهم است. گاهی اوقات این مشکلات، بطور مثال پیچ خوردگی بیضه ها یک حالت اورژانسی پزشکی است. آسیبهای جدی میتوانند باعث از دست دادن بیضه  شما یا کوچک شدن آن شوند؛ همچنین ممکن است تهدید کننده باروری شما باشند. پس بیدرنگ با پزشک تماس بگیرید تا عوارض جانبی آن را برای خود به حداقل برسانید.

درمانهای سریع پزشکی ممکن است باعث وجود احساس بهتر در شما شده و شما را به سمت فعالیتهای معمولی هدایت کند. پزشک ممکن است تاریخچه پزشکی شما را درخواست کند. همچنین ممکن است بخواهد درباره حادثه رخ داده اطلاعات بیشتری دریافت کند. برای شرح پاسخ این پرسشها آماده باشید:

– چه زمانی جراحت رخ داده است؟

– چگونه اتفاق افتاده است؟

– بعد از جراحت چه احساسی داشتید؟

– الان چه احساسی دارید؟

– آیا تا به حال سابقه مشکلات دیگری با آلت تناسلی، اسکروتوم یا بیضه های خود داشته اید؟

پزشک ممکن است برای دیدن نشانه های جراحت شما را معاینه کند. در سایر حالتها ممکن است شما نیاز به انجام موارد زیر داشته باشید:

تصویربرداری سونوگرافی

یک ارائه دهنده مراقبتهای بهداشتی، دستگاه سونوگرافی را در برابر اسکروتوم شما نگه می دارد. این کار بدون درد است و باعث میشود تا امواج صوتی حاصل از دستگاه، یک تصویر از بیضه ها و دیگر بافتهای آن را در یک مونیتور به نمایش بگذارد.

MRI

در این روش، تصویری با جزئیات دقیق تر از ساختار درونی اسکروتوم و بیضه های شما تهیه میشود.

جراحی اکتشافی

در برخی از موارد یک جراح برای دیدن درون اسکروتوم شما، لازم می داند تا یک برش در آن ایجاد کند. این جراح به این وسیله میتواند ببیند کدام بافت مجروح شده است، و اگر نیاز بود در طی همین روش، آن بافت مجروح را درمان میکند.

نشانه های جراحت بیضه درمان ترومای بیضه تشخیص جراحت های بیضه انواع جراحت های بیضه   نشانه های جراحت بیضه درمان ترومای بیضه تشخیص جراحت های بیضه انواع جراحت های بیضه   نشانه های جراحت بیضه درمان ترومای بیضه تشخیص جراحت های بیضه انواع جراحت های بیضه

۴- درمان ترومای بیضه

این درمان بستگی به چگونگی و شدت جراحت شما دارد. شما ممکن است قادر به درمان زخم های بیضه خود باشید، گرجه در مورد ترومای شدید، درمان شما با یک جراح و یا دیگر متخصصین خواهد بود. درمانهایی برای چند نوع از ترومای بیضه شامل موارد زیر است:

– قرار دادن تکه های یخ بر روی اسکروتوم

– استراحت و پرهیز از فعالیتهای شدید

– دارو برای درمان درد و التهاب

– آنتی بیوتیک برای جلوگیری یا درمان عفونت

– پوشیدن یک بیضه بند برای حفاظت از آنها

در حالت پیچ خوردگی، درمان شامل چرخش بیضه ها به عقب و قرار دادن آن در جای مناسب، به وسیله چرخش در حین نگهداری اسکروتوم توسط پزشک می باشد. اگرچه که جراحی نیز مورد نیاز است ، حتی اگر بیضه ها به جای خود برگردند. اگر تصادف باعث جابجایی بیضه های شما شود، یک پزشک ممکن است آن را با فشار به جای خود بازگرداند. گاهی نیز ممکن است جراحی مورد نیاز باشد.

دیگر انواع جراحی شامل بازکردن اسکروتوم، برای بخیه زدن پوشش بیضه با یکدیگر است. در برخی از موارد جراح نیاز دارد تا یک یا همه قسمتهای بیضه را خارج سازد. اگر اسکروتوم دچار آسیب شدید شده باشد، پزشک ممکن است از پوست قسمتهای دیگر بدن شما برای پیوند به آن قسمت استفاده کند. پزشک ممکن است پیشنهاد سونوگرافی از بیضه ها را پس از بهبودی جراحت، به شما بدهد. این کار برای اطمینان از عدم سایر ناهنجاریها می باشد.

۵- جلوگیری از جراحت بیضه

میتوانید همیشه یک بیضه بند بپوشید. اما گامهای زیر نیز میتوانند به حفاظت شما کمک کنند:

زمانی که ورزش میکنید، یک بیضه بند بپوشید. اگر ورزشهای سختی انجام می دهید که ممکن است باعث ضربه سختی شود، مثل بیسبال یا هنرهای رزمی، میتوانید همزمان یک پیاله محافظ نیز بپوشید.

مطمئن شوید که پیاله های محافظ به خوبی قالب بیضه های شما باشند و به درستی بر روی آلت تناسلی شما و بیضه های شما قرار گرفته اند.

هنگامی که در وسیله نقلیه هستید کمربند ایمنی را ببندید.

احتیاط در هنگام سواری با موتورسیکلت یا دوچرخه را فراموش نکنید.

هنگامی که با ماشین آلات مکانیکی کار میکنید، مراقب باشید تا لباس یا پوستتان به آنها گیر نکند.

از پوشیدن لباس یا کمربند شل، در اینگونه موارد خودداری کنید.

در هنگام کار با ماشین آلات قوانین ایمنی را رعایت کنید.

برگردان: سیما آزادفلاح

هرگونه کپی برداری با نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است

بیشتر بدانید:


از دست دادن بیضه چپ یا راست

نحوه انجام بیوپسی بیضه

راه حل های درمانی برای بیضه پایین نیامده

سرطان بیضه چه علائمی دارد و چگونه درمان می شود

 

گرد آورنده : برج دنتال

منبع : دکتر سلام

شاید این مطالب برایتان جالب باشد

مغز آقایان چه ساعتی دچار افت شدید می شود؟

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه در تحقیقات جدیدی که در خصوص عملکرد مغز آقایان توسط کارشناسان صورت گرفته است، متوجه …