بنر تبلیغاتی برای شما

تکلیف مراجعین مبتلا به ایدز و هپاتیت به دندانپزشکی

مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه

aids

آیا افرادی که دارای بیماری ایدز یا هپاتیت هستند نمیتوانند به دندان پزشک مراجعه کنند ؟ دندانپزشکان از نظر قانونی و اخلاقی حق نپذیرفتن مبتلایان به ایدز یا هپاتیت و ارایه نکردن خدمات به این بیماران را ندارند.

تکلیف مراجعین مبتلا به ایدز و هپاتیت به دندانپزشکی

دکتر مسعود یغمایی اظهار کرد: در صورتی که بیمار مبتلا به ایدز یا هپاتیت بیماری خود را با دندانپزشک در میان بگذارد، دندانپزشک حق ندارد از ارایه خدمات به آن بیمار ممانعت کند.
وی با بیان اینکه تنها در یک مورد دندانپزشک می‌تواند ارایه خدمات دندانپزشکی به بیمار را به تعویق بیاندازد، افزود: سیستم ایمنی مبتلایان به ایدز یا هپاتیت بسیار ضعیف است به همین دلیل دندانپزشکان پیش از ارایه خدمت به این بیماران ابتدا باید بررسی‌ها و مشاوره‌های لازم را انجام دهند سپس به ارایه خدمت بپردازند. بنابراین آن‌ها برای انجام اینگونه بررسی‌ها می‌توانند درمان را به تعویق بیاندازند اما حق نپذیرفتن بیمار را ندارند.

استاد بخش جراحی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی توضیح داد: ممکن است سیستم ایمنی فرد مبتلا به ایدز آنقدر ضعیف باشد که لازم باشد ابتدا آماده سازی اولیه برای انجام خدمات دندانپزشکی به ویژه جراحی‌ها صورت گیرد.
وی با تاکید بر لزوم آگاه سازی دندانپزشک از بیماری توسط بیماران، افزود: اگر بیمار، بیماری خود را با دندانپزشک درمیان نگذارد ممکن است با عوارض جدی روبه رو شود.
دکتر یغمایی ادامه داد: علاوه بر مبتلایان به ایدز و هپاتیت، بیماران مبتلا به بیماری‌های متابولیک مانند بیماری‌های قلبی عروقی نیز باید بیماری خود را به دندانپزشک اطلاع دهند تا مراقبت‌های لازم صورت گیرد.

مراجعان به دندانپزشکی نباید از بیان بیماری خود هراسی داشته باشند
رییس همایش کنترل عفونت در دندانپزشکی با محوریت خودمراقبتی گفت: مراجعان به دندانپزشکی که به بیماری‌های خاصی مانندایدز و هپاتیت مبتلا هستند، باید بیماری خود را با پزشک در میان بگذارند و از بیان آن هراسی نداشته باشند.
یغمایی اظهار کرد: دو نوع ترس در بین مراجعان به دندانپزشکی وجود دارد؛ برخی بیماران ممکن است از اینکه دندانپزشکان با اطلاع از بیماری، آن‌ها را پذیرش نکنند، ترس داشته باشند و به همین دلیل بیماری خود را پنهان می‌کنند. همچنین برخی بیماران نیازمند به خدمات دندانپزشکی از ترس انتقال بیماری، به دندانپزشکی مراجعه نمی‌کنند که این ترس ناشی از آگاهی‌های ناقص آن‌ها است که از افراد غیرمتخصص می‌شنوند اما باید آن را کنار بگذارند.

نیاز به مراقبت خاص برای بیماری‌های ایدز و هپاتیت در دندانپزشکی نیست
استاد دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی گفت: برای مراقبت از انتشار بیماری‌های ایدز و هپاتیت در کلینیک‌های دندانپزشکی نیازی به مراقبت‌های خاص نیست و‌‌ همان مراقبت‌هایی که برای مراجعان سالم صورت می‌گیرد، کافی است.
دکتر یغمایی افزود: دو سوم افرادی که به هپاتیت مبتلا هستند و همچنین بخشی از مبتلایان به ایدز از بیماری خود اطلاعی ندارند، بنابراین دندانپزشکان برای مراقبت از خود و مراجعان سالم باید اصول اولیه بهداشتی و حفاظت شخصی را به درستی اجرا کنند. حفاظت شخصی شامل واکسیناسیون و استفاده از وسایلی مانند دستکش، عینک، ماسک و لباس مخصوص است که دندانپزشکان باید رعایت کنند.

منبع مطلب : تکلیف مراجعین مبتلا به ایدز و هپاتیت به دندانپزشکی

شاید این مطالب برایتان جالب باشد

کاهش بوی بد دهان دلایل بوی بد دهان

کاهش بوی بد دهان دلایل بوی بد دهان

مدت زمان مطالعه: 7 دقیقه کاهش بوی بد دهان دلایل بوی بد دهان گاهی با دادن یک آدامس می توان …