خانه / مطالب دندانپزشکی / ترساندن مردم با ایدز از دندان‌پزشک

ترساندن مردم با ایدز از دندان‌پزشک

aids

خیلی از مردم هنوز ترس از گرفتن ایدز از مطب های دندانپزشکی دارند .طبق گفته های رییس مرکز تحقیقات ایدز ایران: در شرایط فعلی، نگرانی‌ها از احتمال انتقال ایدز و هپاتیت بوسیله دندانپزشکی و آرایشگاه در مقابل رفتارهای پرخطر جنسی باید کمتر باشد.

ترساندن مردم با ایدز از دندان‌پزشک

دکتر مینو محرز در حاشیه برگزاری همایش «کنترل عفونت در دندانپزشکی با رویکرد خود مراقبتی»، با بیان اینکه باید در درسنامه‌های آموزشی علوم پزشکی در رابطه با کنترل عفونت بازنگری جدی شود گفت: متاسفانه روش‌های کنترل عفونت در گروه‌های مختلف پزشکی و پیراپزشکی به صورت علمی و دقیق پایش نمی‌شود و باید این اصول به طور مستمر و جدی تکرار شود.

او گفت: استفاده از دستکش، ماسک و ابزارهای خود مراقبتی، اولویتی جدی در معاینات بالینی و حتی اورژانسی است ولی شاهدیم که درصدی از دانشجویان پزشکی و رشته‌های مرتبط بی‌توجه‌اند و در مواردی به ویروس آلوده می‌شوند.

وی با تاکید بر اینکه انتقال ویروس ایدز از طریق روابط جنسی پرخطر نسبت به دندانپزشکی و آرایشگاه به مراتب بیشتر است، گفت: متاسفانه مردم را از دندانپزشکی ترسانده‌اند و همین نکته موجب مغفول ماندن راه اصلی انتقال این بیماری در شرایط کنونی شده است.

رییس مرکز تحقیقات ایدز ایران که در میزگرد راه‌های بی‌خطر سازی زباله‌های مطب‌های دندانپزشکی و اصول مراقبت بیماران و محیط زیست سخن می‌گفت، افزود:

احتمال انتقال هپاتیت بی‌ و سی در صورت رعایت نشدن اصول استریل وسایل دندانپزشکی وجود دارد اما این نگرانی به گونه‌ای نیست که هموطنان از مراجعه به مطب دندانپزشکان خودداری کنند.

محرز با تاکید بر اینکه دندانپزشک باید وسایل مورد استفاده در دهان هر بیمار را عوض کند، گفت: بیشترین نگرانی از توربین و فرز دستگاه تراش دندان است که باید از طریق اتوکلاو یا فور برای هر بیمار استریل شود. استفاده از روش ضد عفونی گاز پلاسما، بهترین تکنیک در استریل کردن ابزارهای آسیب‌پذیر از جمله توربین دندانپزشکی در دستگاه اتوکلاو یا فور است.

مطلب پیشنهادی :  دندان کودک و توصیه های دندانپزشکان

این متخصص بیماریهای عفونی گفت:

ویروس ایدز حتی اگر در بزاق وجود داشته باشد، آلوده کننده نیست و فقط در صورت آسیب به سد دفاعی، پوست و مخاط بدن واز راه خون قابل سرایت است.
محرز با بیان اینکه ویروس‌های هپاتیت بی‌ و سی نسبت به ویروس ایدز در محیط خشک و خارج از بدن کمی بیشتر زنده می‌مانند گفت: ویروس ایدز در محیط خارج از بدن حداکثر ۲۴ ساعت و در خون خشک تا یک هفته زنده می‌ماند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران به دندان‌پزشکان در خصوص دفع علمی و اصولی زباله‌های مطب و درمانگاه هشدار داد و تاکید کرد: برای دفع اجسام تیز مثل سوزن و سرنگ از سطل و کیسه‌های مخصوص و در صورت نبودن آن از قوطی در بسته شیر خشک استفاده کنند.

رییس مرکز تحقیقات ایدز ایران با توجه به ضعف آموزش و اطلاع رسانی به مردم و جوانان در پایان از وزارت آموزش و پرورش، صدا و سیما، رسانه‌ها و سایر ارگان‌های مرتبط با سلامت مردم در خواست کرد تا نسبت به اطلاع رسانی دقیق‌تر راههای انتقال بیماریهای عفونی نو پدید و اصول پیشگیری از آن با جدیت بیشتری اقدام کنند.

منبع مطلب : ترساندن مردم با ایدز از دندان‌پزشک

شاید این مطالب برایتان جالب باشد

کاهش بوی بد دهان دلایل بوی بد دهان

کاهش بوی بد دهان دلایل بوی بد دهان

کاهش بوی بد دهان دلایل بوی بد دهان محتوای این مطلب کاهش بوی بد دهان …