خانه / مطالب دندانپزشکی / تبدیل شدن این زخم‌ها به سرطان دهان

تبدیل شدن این زخم‌ها به سرطان دهان

122

از نظر پزشکی میتوان شایع‌ترین سرطان ناحیه صورت و دهان فک را سرطان سلول‌های سنگ فرشی مخاط دهان دانست که نزدیک به ۹۰ درصد سرطان‌های ناحیه فک و صورت، سرطان سلول‌های سنگ فرش مخاط دهان هستند.

تبدیل شدن این زخم‌ها به سرطان دهان

و این سرطان عوامل ایجاد کننده دارند از جمله مصرف دخانیات که احتمال ایجاد سرطان را افزایش می‌دهد، مصرف مشروبات الکلی یا هر چیزی که مخاط دهان را تحریک کند مانند استفاده از دست دندان‌هایی که خوب ساخته نشدند و در دهان لق هستند و ممکن است به مرور زمان به دلیل لقی ایجاد زخم کنند که اگر این دست دندان درست نشود در دراز مدت ممکن است منجر به سرطان شود.

هر عاملی که منجر به تحریک مخاط دهان شوند از جمله سیگار، الکل و همچنین مصرف متداوم مواد غذایی تند و تیز عامل اصلی در ایجاد سرطان هستند. دندانهایی که بنا به دلایلی شکسته‌اند و یک تیزی در دندان ایجاد شده است که این تیزی باعث زخم در زبان می‌شود و اگر آن دندان درمان نشود در دراز مدت ممکن است این زخم به سرطان تبدیل شود. بنابراین این سرطان که شایع‌ترین سرطان‌های ناحیه فک و دهان است خودش را با یک زخم نشان می‌دهد و زخم در مراحل اولیه بدون درد است و متاسفانه مریض به پزشک مراجعه نمی‌کند و به مرور زمان هم این زخم از بین نمی‌رود.
خیلی مواقع مردم این زخم‌ها را با آفت اشتباه می‌گیرند. ولی آفت که شایع‌ترین ضایعه مخاطی دهان است اگر هیچ درمانی هم انجام نشود ظرف یک تا دو هفته خود به خود خوب می‌شود ولی زخمی که در دهان بوجود آمده است بعد از یک تا دو هفته خوب نمی‌شود و حتی با برطرف کردن عامل ایجاد زخم باز زخم خوب نمی‌شود، بنابراین بیمار حتماً باید به متخصص مربوطه مراجعه کند تا این زخم بیشتر مورد بررسی قرار گیرد.

مطلب پیشنهادی :  علت تلخی دهان از چیست

یک عامل دیگری که می‌تواند این سرطان‌ها را افزایش دهد عدم رعایت بهداشت دهان و دندان است مثل افرادی که خیلی جرم بر روی دندانشان دارند یا دندان شکسته دارند یا دست دندان‌های خوبی داخل دهان ندارند در معرض ابتلا به سرطان هستند.

گر این سلول‌های سنگ فرشی مخاط دهان زود تشخیص داده نشده است و به موقع درمان نشوند به مرور زمان خیلی بزرگ می‌شوند و ایجاد مشکل برای غذا خوردن و حتی نفس کشیدن می‌کنند و این سرطان‌ها اگر به موقع درمان نشوند غدد لنفاوی گردن را درگیر می‌کنند و اگر باز درمان نشوند سایر نقاط بدن را درگیر می‌کنند، بنابراین پیشگیری این سرطان‌ها خیلی مهم است و هر زخمی که در دهان وجود دارد باید جدی گرفته شود و افراد باید به دندان‌پزشک مراجعه کنند.
منبع مطلب : تبدیل شدن این زخم‌ها به سرطان دهان

شاید این مطالب برایتان جالب باشد

کاهش بوی بد دهان دلایل بوی بد دهان

کاهش بوی بد دهان دلایل بوی بد دهان

کاهش بوی بد دهان دلایل بوی بد دهان محتوای این مطلب کاهش بوی بد دهان …