بنر تبلیغاتی برای شما

برنامه های غذایی کم چرب می توانند خطر مرگ زودرس را افزایش دهند

مدت زمان مطالعه: ۴ دقیقه

برنامه های غذایی کم چرب می توانند خطر مرگ زودرس را افزایش دهند

یک تحقیق بسیار گسترده و جامع نشان داد برنامه های غذایی کم چرب می توانند تا یک چهارم خطر مرگ زودرس را افزایش دهند.
این تحقیق که شامل ۱۳۸.۰۰۰ شرکت کننده از ۱۸ کشور مختلف دنیا می شد نشان داده برنامه های غذایی سرشار از چربی – از جمله چربی های اشباع و غیر اشباع – تا حدود ۲۳ درصد با کاهش خطر مرگ و میر در ارتباط هستند.
همچنین این تحقیقات نشان داد به صورت متوسط برنامه غذایی افراد در سراسر دنیا شامل بیش از ۶۰ درصد کربوهیدرات و ۲۴ درصد چربی می شود. با وجود هشدار NHS مبنی بر استفاده بیش از حدِ چربی های اشباع که با افزایش کلسترول خون در ارتباط است محققانی که این تحقیق را انجام داده اند می گویند به جای تمرکز روی کاهش مصرف چربی باید حواستان به کربوهیدرات ها باشد و مقدار آنها را کم کنید.
در کشور هایی که درآمدشان کم یا متوسط است برنامه غذایی افراد حاوی بیش از ۶۵ درصد کربوهیدرات است و مسئولان بهداشت این کشورها به جای تشویق به کاهش مصرف چربی باید به فکر میزان بالای مصرف کربوهیدرات ها باشند.
بهترین برنامه غذایی شامل مقدار متعادلی از کربوهیدرات ها و چربی ها است – حدود ۵۰ تا ۵۵ درصد کربوهیدرات و حدود ۳۵ درصد چربی که شامل هر دو نوع چربی اشباع و غیر اشباع می شود. منظور از چربی های اشباع آن دسته از چربی هایی نیست که در غذاهای فرآوری شده وجود دارد، بنا بر شواهد همه این را می دانیم که آن نوع چربی نا سالم است.
تا همین سال های اخیر بسیاری بر این باور بودند که تا جای ممکن باید چربی ها را از برنامه غذایی بیرون کرد و همین حالا نیز می توانید انواع محصولات کم چرب با برچسب رژیمی را در فروشگاه ها ببینید.
با اینکه این تحقیقات نشان داد به جای چربی باید بیشتر مراقب کربوهیدرات های دریافتی خود باشیم بدان معنا نیست که این گروه غذایی مهم را باید به کلی از برنامه خود حذف کنیم.
همیشه به مقداری کربوهیدرات برای تامین انرژی در طول فعالیت بدنی نیاز است. بنابراین به جای اینکه افراطی عمل کنیم باید یاد بگیریم تعادل را حفظ کنیم. یک برنامه غذایی سالم شامل تمام گروه های غذایی می شود اما به صورت حساب شده و متعادل.
برنامه های غذایی نیز وجود دارد که میزان دریافت کربوهیدرات در آنها به ۵ درصد در روز کاهش یافته مانند برنامه غذایی گلیکوژن. چنین برنامه غذایی نشان داده که می تواند بسیار سالم و مفید باشد اما اجرا و پایبندی به چنین برنامه ای بسیار دشوار است. توصیه ما به شما این است که برنامه متعادل را برای خود برگزینید و تا جای ممکن از غذاهای سالم و با کیفیت تغذیه کنید. به احساس خود بعد از خوردن غذاهای کاملی که حاوی کربوهیدرات، فیبر، پروتئین و چربی است دقت کنید می بینید که با احساس پس از خوردن یک غذای نا سالم غیر قابل مقایسه است مخصوصا در طولانی مدت. سالم و متعادل غذا خوردن به همراه فعالیت بدنی خود به خود منجر می شود به تناسب اندام برسید.
برنامه غذایی دکتر کرمانی یکی از بهترین رژیم های غذایی است که با در نظر گرفتن گروه های کربوهیدرات، چربی، پروتئین و فیبر در برنامه غذایی همه افراد، و انتخاب برنامه ورزشی مناسب هر فرد، سعی در ارتقا سطح کیفی تغذیه مراجعین دارد.
نویسنده: کتی جونز

شیر کامل در برابر شیر کم چرب ، کدامیک برایتان بهتر است؟
ثبت نام رژیم اینترنتی به اندام دکتر کرمانی

شاید این مطالب برایتان جالب باشد

خواص سفیده و زرده تخم مرغ برای پوست

خواص سفیده و زرده تخم مرغ برای پوست

مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه خواص سفیده و زرده تخم مرغ برای پوست شاید خودتان هم ندانید که در یخچالتان …