خانه / تازه های سلامت / برای حل مشکلات روحی خود به روانشناس مراجعه کنید نه جراح زیبایی

برای حل مشکلات روحی خود به روانشناس مراجعه کنید نه جراح زیبایی

 چند سالی است بازار جراحی های زیبایی در کشور داغ شده تا جایی که امروز این جراحی ها به بخشی از معضلات اجتماعی تبدیل شده اند.

برای حل مشکلات روحی خود به روانشناس مراجعه کنید نه جراح زیبایی

بسیاری از افراد در رده های سنی مختلف با صرف هزینه های کلان برای زیباتر شدن به آب و آتش می زنند و به انواع جراحی های زیبایی تن می دهند.

از هزینه های مالی این گونه عمل ها که بگذریم با نگاهی پیچیده تر به آسیب های اجتماعی آن خواهیم رسید به طوری که هر چقدر نارضایتی از عمل های زیبایی بیشتر باشد میزان اختلالات و آسیب های روانی افراد نیز بیشتر می شود. اصولا انسان به زیبایی علاقه دارد اما دستیابی به این میل به هر قیمت بدون در نظر گرفتن عواقب آن منطقی نیست.

دکتر علی اکبر محمدی، متخصص جراحی و زیبایی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در گفت وگو با «خبر جنوب» به آمار بالای متقاضیان عمل های زیبایی در کشور بویژه شهر شیراز اشاره می کند و می گوید میزان اختلالات و آسیب های روانی در میان برخی متقاضیان جراحی زیبایی بیشتر از افراد عادی است.

محمدی می گوید جراحی های زیبایی از نظر علمی به جراحی هایی گفته می شود که فرد به دلایلی ایرادی در صورت یا بدن خود داشته باشد و برای رفع آن اقدام کند. او معتقد است اگر عمل های زیبایی به صورت اصولی انجام شود و ایرادات اصلی برطرف گردد انتخاب بیمار، صحیح و انتظارات او منطقی بوده و عمل ضرورت داشته است.

مطلب پیشنهادی :  سطح پایین تستوسترون چه مشکلاتی را برای بدن ایجاد میکند؟

به باور این متخصص جراحی و زیبایی اگر بیمار قبل از عمل زیبایی با ایرادات چهره خود مشکل داشته قطعا بعد از عمل، مشکلات روحی او نیز رفع می گردد و مسئله ای ایجاد نمی شود اما گاهی افرادی به دلایل مختلف دچار معضلات روحی و اجتماعی می شوند و در بدن و چهره خود ایرادی متصور می شوند در حالی که ایراد، عمده و اساسی نیست.

محمدی تاکید می کند که این افراد معمولا مسیر را اشتباه می روند و به جای مراجعه به روانشناس برای حل مشکلات روحی خود به جراحی های زیبایی تن می دهند.

به باور عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز این دسته از افراد معمولا خودشان هم نمی دانند به دنبال چه هستند و فکر می کنند با عمل زیبایی از معضلات اجتماعی نجات می یابند در حالی که گاهی نیز نارضایتی بعد از عمل به این مشکلات دامن می زند و مشکلات روحی و اجتماعی آنها بیشتر می شود.

محمدی بر این باور است برخی افرادی که برای عملهای زیبایی مراجعه می کنند به ایرادات و مشکلات ظاهری که در بدنشان وجود ندارد اشتغال ذهنی دارند.

او می گوید پزشکی که قرار است این دسته از افراد را عمل کند باید هوشیار باشد و آنها را از انجام عمل منصرف کند اما در کل اگر انتخاب، صحیح و عمل، ضروری باشد اشکالی ندارد و در برخی موارد نیز کمک کننده است.

این متخصص جراحی و زیبایی تاکید می کند که پزشک باید تخصص کافی داشته باشد تا عمل های زیبایی غیرضروری را از عمل های زیبایی ضروری تفکیک کند.

مطلب پیشنهادی :  از بین بردن پف چشم ها با چند روش ساده

محمدی می گوید در بسیاری موارد جراحی های زیبایی در شیراز در مراکز خصوصی و تعداد قابل توجهی نیز توسط افرادی که فاقد تخصص لازم هستند انجام می شود که این امر می تواند عواقب سنگینی برای بیمار داشته باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز تاکید می کند که در جراحی های زیبایی مانند هر جراحی دیگر مخاطرات مربوط به بیهوشی، برش جراحی و عوارض زخم، بیمار را تهدید می کند. این پزشک متخصص معتقد است برای کاهش عواقب جراحی های زیبایی، اولین قدم آگاه کردن مردم است و اینکه انجام هر کاری به وسیله عمل جراحی امکان پذیر نیست.

به باور او برخی ایرادات بدن که با نسبت ها و شرایط استاندارد فاصله داشته باشد تا حدی با روش جراحی قابل اصلاح است اما هر کسی نمی تواند هر تغییری در بدن خود ایجاد کند در حالی که شرایط اولیه نیز شرایط نرمال و طبیعی است.

این استاد دانشگاه مراجعه به افراد متخصص و باتجربه را گام دوم می داند و می گوید نه تنها در کشور ما بلکه در همه دنیا افرادی که تحصیلات و تجربه کافی در زمینه جراحیهای زیبایی ندارند، عوارض این نوع عمل ها را افزایش
داده اند.

او تاکید می کند که تعداد زیادی به دلیل افراط در انجام عمل های جراحی و عدم آگاهی پزشک دچار عوارض فاجعه باری شده اند.

منبع : سایت سلامتی
گردآوری: برج دنتال

شاید این مطالب برایتان جالب باشد

مور مور شدن دست ها و پا ها

مور مور شدن دست ها و پا ها

مور مور شدن دست ها و پا ها مور مور شدن دست ها و پا …

واریس پا چیست و چگونه درمان میشود

واریس پا چیست و چگونه درمان میشود

واریس پا چیست و چگونه درمان میشود واریس پا چیست و چگونه درمان میشود رگ‌های …