چهارشنبه , خرداد ۷ ۱۳۹۹
https://www.borjdental.ir/wp-content/uploads/2015/01/fav.png

آنالیز لبخند

مدت زمان مطالعه: ۵ دقیقه
حتما شما هم این کلمات را زیاد می شنوید و تبلیغات متعددی در باره آن میبینید  .به هر حال این واقعیت است که لبخند زیبا و دلنشین و جذاب آرزوی هر انسانی است و علم پزشکی و دانش رو به پیشرفت بشر سعی دارد که این نیاز را به ساده ترین و ماندگارترین روش تامین کند  .در صفحه جذابیت لبخند درباره مقوله زیبایی و لبخند زیبا گپ و گفت خوبی داشتیم و در این صفحه بیشتر به یک نگاه ریاضی و فیزیکی به لبخند نگاه خواهیم کرد

علت زرد شدن دندان

 دندانها به لحاظ فرم، شکل، اندازه، رنگ و هماهنگی با یکدیگر و فرم صورت و لبها از قوانین و اصولی تبعیت می کنند که در صورت رعایت تمام این اصول و هماهنگی پارامترهای فوق الذکر (اکثرا) لبخندی زیبا و دلنشین نصیب فرد مینمایند. البته تمامی موارد بالا بندرت در دندانهای افراد هماهنگ با یکدیگر وجود دارند ولیکن اصلاح بسیاری از این موارد در غالب موارد امکان پذیر است . این اصلاحات را می توان از طریق ارتودنسی، لامینیت(کامپوزیت یا پرسلن)، روکش، سفید کردن دندانها ( Bleaching )، جراحی لثه و ……… ایجاد نمود.

فتو گرافی و آنالیز دندان و لثه ها

آنالیز خط لبخند

قبل از درمان از دندان ها و وضعیت موجود عکسی در داخل مطب و با زاویه مناسب سر و با دوربین های فتو گرافی دندان تهیه میگردد. بهتر است عکس مذکور توسط نرم افزار های گرافیکی مانند فتو شاپ آنالیز و موقعیت لثه ها و دندان ها بصورت جز به جز واکاوی گردد. بنده مدت هاست که دیگر با نرم افزار این بررسی را انجام نمی دهم و به مرور زمان و افزایش تجربه کلیات طرح درمان را “حس” میکنم  و ترجیح میدهم بجای کارهای کامپیوتری در جلسه ای که بصورت مشاوره برگزار میکنم با بازسازی موقت طرح درمان نمایی سه بعدی بعد از درمان را از نزدیک ببینم. البته گاها نیاز به مطالعات بیشتری میباشد که یک قالب گیری و آنالیز سه بعدی در این گونه موارد راهگشا خواهد بود.

شکل دهی و آناتومیکال نمودن لایه های کامپوزیتی یکی از مهمترین مراحل درمان اصلاح طرح خط لبخند است که نیاز به دانش ،مهارت و تجربه و ذوق دندانپزشک دارد. دندان های که شکل و رنگ آن ها زیبا شده و طبیعی و جذاب به نظر میرسند نکته های بی شماری را در ظاهر خود پنهان نموده اند. نمونه عکس های زیر و توضیحات آن شما را با بعضی از جزییات این مسئله آشنا خواهد نمود.

انحنای لب بالا و انطباق نسبی با انحنای خط اتصال دهنده دندان ها در قسمت فوقانی

انحنای لب پایین و انطباق نسبی با قوس خط متصل کننده لبه های تحتانی دندان های بالا

قرینه بودن دندان ها

سطوح تماس دندان ها با هم و زوایای دندانی در لبه های دندان

نکته طلائی

بارها شنیده ایم که ونیر کامپوزیت رنگ خواهد گرفت و این بصورت یک باور نسبتا رایج و نادرست وجود دارد. حالا چرا گفتیم نسبتا نادرست؟ بی شک تمام کامپوزیت های که با شکل دهی مطلوب و رعایت تمامی نکات حرفه ای و صد البته از جنس مرغوب تهیه شده و لایه گذاری گردند در جلسه پایانی نمایی زیبا و خیره کننده را به ارمغان خواهند آورد. اما ضرب المثلی هست که میگه کار را کی کرد؟ آنکه تمام کرد. یکی از حیاتی ترین مراحل درمان ، که در ثبات و پایداری کامپوزیت های زیبایی بسیار  مهم است مرحله پالیشینگ یا همان صیقلی نمودن کار است که اگر بصورت درست و میکروسکپی صورت نگیرد آن باور نسبتا رایج و نادرست را تقویت خواهد کرد . البته این نکته بدیهی است که بهداشت عالی در این درمان یک الزام است و نمیتوان از نقش آن در حفظ و دوام زیبایی دندان ها چشم پوشید. /برج دنتال
نوشته دکتر سهرابی
https://www.borjdental.ir/wp-content/uploads/2015/01/fav.png

شاید این مطالب برایتان جالب باشد

کاهش بوی بد دهان دلایل بوی بد دهان

کاهش بوی بد دهان دلایل بوی بد دهان

مدت زمان مطالعه: 7 دقیقه کاهش بوی بد دهان دلایل بوی بد دهان گاهی با دادن یک آدامس می توان …