معماری
خانه » مطالب دندانپزشکی » (P.R.R) يا درمانهاي رزيني پيشگيري كننده

(P.R.R) يا درمانهاي رزيني پيشگيري كننده

مراقبت-از-دندان

(P.R.R) يا درمانهاي رزيني پيشگيري كننده

ترميم رزينسي پيشگيري‌كننده روش جانشيني براي ترميم دندانهاي دائمي جوان كه در آنها پوسيدگي محدود به شيارها و حفرات مجزا بوده و داراي شيارهاي مجاور در هستند به پوسيدگي نيز مي‌باشند. در اين روش نياز به حداقل تراش دندان براي حذف پوسيدگي است به اين ترتيب قسمت زيادي از نسج دندان كه براي ترميم‌هاي مرسوم از دست مي‌رود در اين روش حفظ شده و بخش‌هاي سالم نيز حفظ و تقويت مي‌شوند با استفاده از اين روش تنها 5% سطح جونده جهت تراش از بين مي‌رود در حالي كه براي انجام يك ترميم آمالگام حدود 25% سطح جونده تراش مي‌خورد تراش دندانها براي اين ترميم نياز به دقت زيادي داشته كه نسبت به ترميم‌هاي مرسوم آمالگام نياز به زمان بيشتري دارد.

P.R.R چه برتري بر ترميم‌هاي آمالگام يا ترميم‌هاي همرنگ دارد؟

الف- اين پركردگي‌ها با مواد همرنگ دندان انجام شده و ظاهري طبيعي به دندان مي‌دهند.
ب- در اين روش پس از برداشت پوسيدگي بخش بيشتري از ساختمان دندان باقي مي‌ماند و به اين ترتيب استحكام دندان بيشتر حفظ مي‌شود.
ج- اين ترميم‌ها مي‌توانند با موادي انجام شود كه در طول زمان از خود فلورايد آزاد كرده باعث اعمال اثر محافظتي قوي‌تري روي دندان مي‌شوند.
د-اين ترميم‌ها در صورت تخريب برخي قسمتها به سادگي با اضافه نمودن رزين قابل ترميم مي‌باشند. در حالي كه جهت ترميم بخش‌هاي تخريب شده يك ترميم ؟؟؟؟، ترميم بايد كاملاً جايگزين شود.

آيا اين درمان در دندانهاي شيري نيز قابل انجام است؟ بلي

اين نوع ترميم بيشتر در چه سني انجام مي‌شود؟

حتما بخوانید :  اطلاعاتی راجع به عصب کشی دندان

اين روش به عنوان يك ترميم رزيني پيشگيري كننده بويژه در كودكان با دندانهاي تازه رويش يافته و با حداقل پوسيدگي در فرورفتگي‌ها و شيارها به كار مي‌رود.
اين ترميم‌ها تا چند سال در داخل دهان بيماران باقي مي‌مانند؟
طبق تحقيقات انجام شده اين ترميم‌ها در كمتر از يك درصد موارد بعد از سه سال و حدود 7 درصد موارد بعد از 5 سال ممكن است از دست بروند و ممكن است باعث عود پوسيدگي در ناحيه تخريب شوند. بنابراين پيشنهاد مي‌شود براي چكاپ‌هاي 6 ماهه حتماً به دندانپزشك مراجعه شود و ترميم ها مورد بازبيني قرار گرفته، تا در صورت نياز بخش‌هاي تخريب شده ترميم گردند. اگر بازبيني‌هاي متناوب در مورد اين مواد انجام شود مي‌توان انتظار داشت كه ميزان وقوع پوسيدگي در يك فرد به ميزان قابل ملاحظه‌اي كاهش يابد.

سایت ایران

همچنین ببینید

Orthodontic-Brace-Pain

درد دندان پس از پرکردن آن

درد دندان پس از پرکردن آن بعد از ترمیم دندان (پرکردن دندان) گاهی پیش می‌آید …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

قالب وردپرس