خانه » بیماری ها » مرگ و میر ناشی از بیماری سل در جهان

مرگ و میر ناشی از بیماری سل در جهان

یکی از بیماری های ویروسی که ممکن است سلامتی افراد را  به صورت جدی تهدید کند بیماری سل است که علائمی نظیر تب های طولانی مدت و عرق شبانه را دارد و بیماری سل  هر سال جان چند میلیون نفر انسان را می گیرد.

بهداشت نیوز- مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماریهای معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت : سالانه در جهان حدود ۹ میلیون نفر به بیماری سل مبتلا شده که حدود ۵‏/۱ میلیون نفر از مبتلایان فوت می کنند.

۲۳مهرماه روز ملی سل و شعار امسال این روز «هم پیمان تا پایان سل – UNITE TO END» نامگذاری شده است.

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماریهای معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت : سالانه در جهان حدود ۹ میلیون نفر به بیماری سل مبتلا شده که حدود ۵‏/۱ میلیون نفر از مبتلایان فوت می کنند.

دکتر محمد جعفر صادقی اظهار داشت : بیش از ۹۰ درصد بیماری سل و مرگ و میر ناشی از آن در کشورهای در حال توسعه رخ داده که فارغ از لطمات اقتصادی، اثرات منفی غیر مستقیم دیگری را بر کیفیت زندگی بیماران و خانواده های آنها نظیر طرد شدن از اجتماع را در بر دارد.

وی افزود: در حال حاضر یک سوم جمعیت جهان یعنی چیزی حدود ۲ میلیارد نفر به میکروب سل آلوده می باشند که در صورت ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن، به بیماری سل مبتلا می شوند.

دکتر صادقی خاطرنشان کرد: آلودگی همزمان به ویروس ایدز خطر ابتلا به بیماری سل را به طور معناداری افزایش می دهد.

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماریهای معاونت بهداشت در ادامه ضمن اشاره به اینکه مقاومت دارویی بیماران مشکل جدی و رو به افزایشی را در بسیاری از کشورهای جهان در پی دارد گفت: اگر چه در کشور ایران طی ۵۵ سال اخیر شاهد کاهش چشمگیر بروز بیماری بوده ایم و اگر چه سل یک بیماری شناخته شده با درمان مشخص کوتاه مدت شش ماهه است، اما متاسفانه به دلیل تشخیص دیررس و مقاومت دارویی که به دلیل درمان ناقص بیماری بوجود می آید، سل همچنان دارای رتبه ۱۰ از نظر بار بیماریها محسوب می شود.

دکتر صادقی سرفه بیش از ۲ هفته، وجود خلط، کاهش وزن، عرق شبانه و تب طولانی را از علائم بیماری سل برشمرد و گفت : فرد مبتلا به سل می تواند سالانه ۱۷ نفر را به این بیماری آلوده کند.

وی شناسایی بیماران در مراحل اولیه و درمان کامل مبتلایان را از مهمترین اقدامات کنترل بیماری برشمرد.

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماریهای معاونت بهداشت خاطر نشان کرد : در حال حاضر خدمات تشخیصی و درمانی سل به صورت رایگان در تمامی واحدهای بهداشتی و درمانی تحت پوشش دانشگاه در دسترس عموم مراجعین قرار دارد.

دکتر صادقی افزود : بیماری سل فراتر از یک بیماری عفونی، یک پدیده اجتماعی است، لذا دستیابی به هدف حذف بیماری تا سال ۲۰۵۰ به جز از طریق ایجاد یک عزم ملی، برنامه ریزی و مشارکت همه جانبه امکان پذیر نخواهد بود.

وی گفت: شعار امسال سازمان بهداشت جهانی تحت عنوان «هم پیمان تا پایان سل» لزوم استفاده از همه امکانات و ظرفیت های درون بخشی و برون بخشی جهت حذف بیماری سل را مورد تاکید قرار داده است.

منبع/عصر ایران

منبع : دکتر سلام

گرد آوری: برج دنتال

سایت ایران