خانه » تازه های سلامت » فینگرفود برای کودکان
فینگرفود برای کودکان
فینگرفود برای کودکان

فینگرفود برای کودکان

فینگرفود برای کودکانfingerfoods

فینگرفود برای کودکان

فینگر فود مناسب کودکان را بشناسید تا او را در آشنایی با مواد غذایی یاری دهید. غذاهای یک لقمه ای که در اندازه هایی که خوردن آن ها ساده باشد. تا کودک شما بتواند آن ها را به تنهایی برداشته و به عنوان یک فینگرفود بخورد.

فینگر فود مناسب کودکان چیست؟

خوردن فینگرفود یک فعالیت لذت بخش برای کودک شماست و مهمتر از آن به او کمک می کند تا استقلال داشته و هماهنگی اعضای حرکتی او را بیشتر نماید.
بازی با غذا ممکن است کمی بی نظمی به بار بیاورد، اما بلافاصله او را تمیز و مرتب نکنید، به کودکتان اجازه دهید از این تمرین یادگیری با دست هایش لذت ببرد.

چه زمانی باید فینگرفود را به کودکم بشناسانم؟

حدود ۸ یا ۹ ماهگی، بهترین زمان برای شروع این فعالیت است. در این سن احتمالاً کودک شما با گرفتن قاشقی که با آن به او غذا می دهید یا برداشتن غذا از بشقاب، به شما خواهد فهماند که آمادگی دارد خودش به تنهایی غذا بخورد.

از وقتی که کودک توانایی نشستن و کنترل سر خودش رو پیدا کرد و تونست با زبانش غذا رو در دهان بچرخونه و برای برداشتن غذاها از روی سفره تمایل نشون داد و دستش رو دراز کرد بدونین زمانش رسیده که کودکتون به تنهایی غذا خوردن رو تجربه کنه. بدونین که مهمترین علل کم اشتهایی و بدغذایی در کودکان کم خونی، یبوست و اظطرابه. فینگرفودها گزینه ی مناسبی برای استقلال در غذاخوردن کودکه که در ادامه براتون توضیح میدم.

منظور از غذاهای انگشتی برای نوزاد چیست؟

تکه هایی از مواد غذایی که کودک شما بتونه به تنهایی و به راحتی انتخاب کرده و برای خوردن در دهان قرار بده به عنوان غذای انگشتی شناخته میشه. خوردن تکه های کوچک مواد غذایی برای کودک سرگرم کننده است و گام مهمی به سوی استقلال در غذا خوردن او محسوب میشه. همچنین مهارت های حرکتی کودک رو بهبود داده و باعث هماهنگی اعضای بدن باهم میشه. نگران کثیفی لباس ها و بدن کودکتون در حین غذا خوردن نباشین و اجازه بدین که این کار مهم رو به تنهایی تجربه کنه.

چه زمانی برای استفاده از غذاهای انگشتی مناسب است؟

معمولا بین ۸ تا ۹ ماهگی کودکتون در حین غذا خوردن سعی میکنه که قاشق رو از دستتون بگیره یا به غذای خودش دست میزنه. این زمان بهترین وقت برای شروع یادگیریه. در ابتدا بدلیل عدم هماهنگی بین اعضای بدن و ضعف مهارت های حرکتی ممکنه که بیشتر غذا رو بریزن اما به مرور و با تکرار این کار مهارت استفاده از انگشت شست و سبابه رو می آموزن و به راحتی غذاها رو در دهانشون قرار میدن.

مکان ثابتی را برای غذا خوردن کودک اختصاص دهید

در ابتدا ۴ یا ۵ قطعه از مواد غذایی رو روی سینی صندلی غذاخوری کودک قرار بدین و برای این کار او را همراهی کنید. با گذشت زمان تکه های بیشتری از غذاها رو در اختیارش بذارین. سعی کنید همیشه کودکتون رو در صندلی غذاخوریش قرار بدین تا یاد بگیره که پرسه زدن و بازی برای وقت غذا خوردن نیست. اگر هم نشسته به فرزندتون غذا میدین بهتره که همراهش باشین تا تکه های ریخته شده روی زمین رو در دهانش نذاره و از بازی در حین غذا خوردنش جلوگیری کنید چون احتمال خفگی در نوزاد وجود داره.

چه غذاهایی به عنوان فینگرفود برای کودکتان مناسب است؟

نوزاد شما ممکنه که اشتهای خوبی برای غذاخوردن داشته باشه اما احتمالا دندان نداره یا به طور کامل دندون هاش در نیومدن، بنابراین باید موادی رو برای غذای او انتخاب کنید که به راحتی در دهانش حل بشن و کاملا پخته شده و نرم باشن. به یاد داشته باشید که یادگیری کودک در رابطه با بافت غذا، رنگ و عطر همگی به شما بستگی داره. پس سعی کنید که از انواع مواد غذایی و غنی از مواد مغذی برای او استفاده کنید و از خوردن شیرینی های پرچرب و تنقلاتی مانند پفک و چیپس جلوگیری کنید.

گردآوری: برج دنتال

سایت ایران