خانه » مطالب دندانپزشکی » صبح ها پیش از صبحانه مسواک بزنید
http://www.borjdental.ir/wp-content/uploads/2015/01/fav.png

صبح ها پیش از صبحانه مسواک بزنید

صبح ها پیش از صبحانه مسواک بزنید

یك عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی با توصیه به هموطنان مبنی‌بر دو بار مسواك زدن در روز یكی پیش از صرف صبحانه و دیگر پیش از خواب شبانه گفت: آثار بزاق ترشح شده در دهان تخریبی یا تمیز كننده‌ است.

دكتر محمدامین توكلی در حاشیه كنگره دستیاران دندانپزشكی در جمع خبرنگاران با بیان این‌كه در فعالیت‌های روزانه حین صحبت و نوشیدن مایعات، غلظت بزاق دهان دستخوش تغییر (رقیق و غلیظ) می‌شود، افزود: اما پس از بیداری از خواب شبانه بزاق به علت سكون طولانی مدت در دهان غلیظ و pH اسیدی پیدا كرده كه اثر تخریبی را بر روی مینای دندان دارد.

وی افزود: از این رو در هنگام صبح مینای دندان نرم و با صرف صبحانه حاوی شكر ، شیرینی به منافذ ریز دندان نفوذ و زمینه تخریب آن را فراهم می‌كند بنابراین دندانپزشكان مسواك زدن پیش از صرف صبحانه یا بیش از نیم ساعت پس از خوردن صبحانه را توصیه می‌كنند.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی مدت زمان لازم برای مسواك زدن موثر در تمیز نگهداشتن دندان‌ها را حدود ۵ دقیقه برشمرد و افزود: استفاده از نخ دندان و توجه به نحوه تغذیه حاوی مواد قندی كمتر و كلسیم بیشتر هم برای سلامت دندان‌ها سودمند است.

وی با بیان این‌كه خدمات دندانپزشكی در درمانگاه‌های مراكز آموزشی با تعرفه‌های كمتری ارائه می‌شود، اظهار كرد: در مراكز بهداشتی درمانی هم خدمات دندانپزشكی ارائه می‌شود.

دكتر توكلی با بیان این‌كه برخی از مراكز طرف قرارداد بیمه تامین اجتماعی هستند،‌ افزود: هم‌اكنون كار دندانپزشكی به مراتب بهتر در روستاهای دور افتاده ارائه می‌شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی با بیان این‌كه كیفیت خدمات دندانپزشكی ایران با پیشرفته‌ترین كشورها برابری می‌كند ، گفت:‌ كلیه درمان‌های نوین دندانپزشكی نظیر ایمپلنت به صورت روتین در ایران انجام می‌شود ؛ به نحوی كه دندانپزشكان ایرانی همواره بیمارانی از كشورهای همسایه برای دریافت این خدمات دارند.

وی، استفاده از سلول‌های بنیادین در دندانپزشكی را در مرحله آزمایشگاهی و تجربی عنوان كرد و گفت: ‌در ۳۰ سال پیش بیشترین علت مراجعه به دندانپزشكی كشیدن دندان و امروز پر و ترمیم كردن دندان‌هاست.

http://www.borjdental.ir/wp-content/uploads/2015/01/fav.png