خانه » مطالب دندانپزشکی » سوالات متداول درباره ایمپلنت

سوالات متداول درباره ایمپلنت

درباره ایمپلنت یا کاشت دندان

ایمپلنتهاي دنداني آلياژي بسيار سخت است كه در جاي ريشه از دست رفته قرار ميگيرد و دندان ثابت به آن متصل مي شود . تا چند سال پيش (يعني تا قبل از فراگير شدن ایمپلنت) بريچ كرد ن بهترين راه جايگزيني دندان از دست رفته بود و بخصوص امروزه كه هزينه ایمپلنت هم كاهش پيدا كرده ديگر عقلاني نيست كه براي جايگزين كردن يك دندان دو دندان مجاور تراشيده شود.

وجود ایمپلنت باعث مي شود كه استخوان و لثه تحليل نرود و تاثير بي دنداني در صورت شخص پيدا نشود. بوسيله ایمپلنت هاي دنداني مي توان دست دندان را به فك ثابت كرد و كام دست دندان را حفظ كرد و يا اينكه مثلا با كاشت۶ ایمپلنت در فك روي آن ۱۲ دندان به صورت بريچ به فك متصل كرد.

آيا كاشت ایمپلنت نياز به بستري دارد؟

خير، كاشت ایمپلنت در محيط مطب تحت بي حسي موضعي انجام مي شود، درست شبيه كشيدن دندان با اين تفاوت كه در كاشت ایمپلنت در جاي حفره دندان، ایمپلنت گذاشته مي شود.

دوام كاشت ایمپلنت چقدر است؟

دوام ایمپلنت به بهداشت دهان ودندان است. خوشبختانه ایمپلنت زير روكش هيچ وقت نمي پوسد و از اين نظر نسبت به روكش كردن دندان مقاوم تر است. دندان زير روكش ممكن است به علت نشت روكش بپوسد و ایمپلنت كه از جنس تيتانيوم است نخواهد پوسيد. فقط بايد سعي كرد كه نسج اطراف ایمپلنت سالم بماند تا بتواند ایمپلنت را در جاي خود نگه دارد. اين كار هم فقط با رعايت بهداشت روزانه يعني ۳ بار مسواك زدن در روز، استفاده از نخ دندان ، دهانشويه و البته بازديد و چكاپ شش ماهه توسط پزشك امكان پذير است.

آياافراد سيگاري مي توانند ایمپلنت بكارند؟

مصرف سيگار براي تمامي ارگان هاي بدن زيان آور است. سيگار روي دندانهاي طبيعي نيز اثر مخربي دارد. ميزان تاثير دخانيات روي ایمپلنت بستگي به مقدار مصرف آن دارد و هر چه كمتر دخانيات مصرف شود تاثير منفي آن كمتر خواهد بود و مدت ماندگاري ایمپلنت بيشتر خواهد بود.

اگر كسي داراي پروتز بريچ باشد آيا صلاح است كه بريچ را بردارد و ایمپلنت بگذارد؟

بله، چون با اينكار ديگر لثه و استخوان زير بريچ تحليل نمي رود، مواد غذايي جمع نمي شود و تاثير تحليل استخوان در صورت حذف مي شود.اصولا در حال حاضر قيمت ایمپلنت هاي دنداني در حدي است كه شايد با يك بريچ سه دنداني رقابت كند ، پس بهتر است كه به جاي درگيري دو دندان مجاور از ایمپلنت استفاده كرد. مضافا كه دندان زير روكش ممكن است بپوسد و فاسد شود ولي ایمپلنت هيچ گاه نمي پوسد.

آيا كاشت ایمپلنت درد دارد؟

من شخصا با تجربه هايي كه طي سالها دارم، با يقين مي گويم كه كاشت ایمپلنت درد ندارد.

ایمپلنت فوري چيست؟ آيا مي توان در يك جلسه صاحب دندان شد؟

بيماران مي پرسند كه آيا مي توان به صورت سريع از يك طرف دندان كشيده شود و از طرف ديگر ایمپلنت گذاشته شود؟ما مي توانيم ایمپلنتها را طوري انتخاب و نصب كنيم كه نتيجه فوري حاصل شود معمولا اين كار براي دندان هاي جلويي انجام مي پذيرد كه زيبايي در آنها خيلي مهم است و بيماران نمي خواهند فاز بي دنداني داشته باشند. در اين صورت از ايشان مي خواهيم كه تا حداقل ۸ هفته از ایمپلنت هاي تازه كاشته شده استفاده نكنند. فقط جهت زيبايي و به طور موقت روكشي تحويل مي دهيم تا با دندان مقابل درگيري نداشته باشد و بعدا روكش موقت را با روكش دائم عوض مي كنيم.

بيماري مي پرسد كه دو راه براي من گذاشته شده است كه يكي كاشت ایمپلنت بوده و ديگري جراحي افزايش طول تاج. كدام مناسب تر است؟

در جراحي طول تاج بايد مقداري از استخوان اطراف ريشه تراشيده شود تا بتوان روي ريشه تاج گذاشت. اين روش قديمي است و مشكلات زيبايي بوجود مي آورد ، علاوه بر آن دوام كافي نخواهد داشت. معمولا بهترين روش به جاي تراشيدن استخوان، كشيدن ريشه و كاشت ایمپلنت مي باشد. /برج دنتال

سایت ایران