خانه » مطالب دندانپزشکی » سوالات متداول درباره ایمپلنت

سوالات متداول درباره ایمپلنت

درباره ایمپلنت یا کاشت دندان

ایمپلنتهای دندانی آلیاژی بسیار سخت است که در جای ریشه از دست رفته قرار میگیرد و دندان ثابت به آن متصل می شود . تا چند سال پیش (یعنی تا قبل از فراگیر شدن ایمپلنت) بریچ کرد ن بهترین راه جایگزینی دندان از دست رفته بود و بخصوص امروزه که هزینه ایمپلنت هم کاهش پیدا کرده دیگر عقلانی نیست که برای جایگزین کردن یک دندان دو دندان مجاور تراشیده شود.

وجود ایمپلنت باعث می شود که استخوان و لثه تحلیل نرود و تاثیر بی دندانی در صورت شخص پیدا نشود. بوسیله ایمپلنت های دندانی می توان دست دندان را به فک ثابت کرد و کام دست دندان را حفظ کرد و یا اینکه مثلا با کاشت۶ ایمپلنت در فک روی آن ۱۲ دندان به صورت بریچ به فک متصل کرد.

آیا کاشت ایمپلنت نیاز به بستری دارد؟

خیر، کاشت ایمپلنت در محیط مطب تحت بی حسی موضعی انجام می شود، درست شبیه کشیدن دندان با این تفاوت که در کاشت ایمپلنت در جای حفره دندان، ایمپلنت گذاشته می شود.

دوام کاشت ایمپلنت چقدر است؟

دوام ایمپلنت به بهداشت دهان ودندان است. خوشبختانه ایمپلنت زیر روکش هیچ وقت نمی پوسد و از این نظر نسبت به روکش کردن دندان مقاوم تر است. دندان زیر روکش ممکن است به علت نشت روکش بپوسد و ایمپلنت که از جنس تیتانیوم است نخواهد پوسید. فقط باید سعی کرد که نسج اطراف ایمپلنت سالم بماند تا بتواند ایمپلنت را در جای خود نگه دارد. این کار هم فقط با رعایت بهداشت روزانه یعنی ۳ بار مسواک زدن در روز، استفاده از نخ دندان ، دهانشویه و البته بازدید و چکاپ شش ماهه توسط پزشک امکان پذیر است.

آیاافراد سیگاری می توانند ایمپلنت بکارند؟

مصرف سیگار برای تمامی ارگان های بدن زیان آور است. سیگار روی دندانهای طبیعی نیز اثر مخربی دارد. میزان تاثیر دخانیات روی ایمپلنت بستگی به مقدار مصرف آن دارد و هر چه کمتر دخانیات مصرف شود تاثیر منفی آن کمتر خواهد بود و مدت ماندگاری ایمپلنت بیشتر خواهد بود.

اگر کسی دارای پروتز بریچ باشد آیا صلاح است که بریچ را بردارد و ایمپلنت بگذارد؟

بله، چون با اینکار دیگر لثه و استخوان زیر بریچ تحلیل نمی رود، مواد غذایی جمع نمی شود و تاثیر تحلیل استخوان در صورت حذف می شود.اصولا در حال حاضر قیمت ایمپلنت های دندانی در حدی است که شاید با یک بریچ سه دندانی رقابت کند ، پس بهتر است که به جای درگیری دو دندان مجاور از ایمپلنت استفاده کرد. مضافا که دندان زیر روکش ممکن است بپوسد و فاسد شود ولی ایمپلنت هیچ گاه نمی پوسد.

آیا کاشت ایمپلنت درد دارد؟

من شخصا با تجربه هایی که طی سالها دارم، با یقین می گویم که کاشت ایمپلنت درد ندارد.

ایمپلنت فوری چیست؟ آیا می توان در یک جلسه صاحب دندان شد؟

بیماران می پرسند که آیا می توان به صورت سریع از یک طرف دندان کشیده شود و از طرف دیگر ایمپلنت گذاشته شود؟ما می توانیم ایمپلنتها را طوری انتخاب و نصب کنیم که نتیجه فوری حاصل شود معمولا این کار برای دندان های جلویی انجام می پذیرد که زیبایی در آنها خیلی مهم است و بیماران نمی خواهند فاز بی دندانی داشته باشند. در این صورت از ایشان می خواهیم که تا حداقل ۸ هفته از ایمپلنت های تازه کاشته شده استفاده نکنند. فقط جهت زیبایی و به طور موقت روکشی تحویل می دهیم تا با دندان مقابل درگیری نداشته باشد و بعدا روکش موقت را با روکش دائم عوض می کنیم.

بیماری می پرسد که دو راه برای من گذاشته شده است که یکی کاشت ایمپلنت بوده و دیگری جراحی افزایش طول تاج. کدام مناسب تر است؟

در جراحی طول تاج باید مقداری از استخوان اطراف ریشه تراشیده شود تا بتوان روی ریشه تاج گذاشت. این روش قدیمی است و مشکلات زیبایی بوجود می آورد ، علاوه بر آن دوام کافی نخواهد داشت. معمولا بهترین روش به جای تراشیدن استخوان، کشیدن ریشه و کاشت ایمپلنت می باشد. /برج دنتال

سایت ایران