خانه » مطالب دندانپزشکی » سلول هاي بنيادي و ترمیم دندان ها

سلول هاي بنيادي و ترمیم دندان ها

دانشمندان به روش جديدي براي ساخت دندان‌هاي مصنوعي منطبق با ويژگي‌هاي آناتومي دهان دست يافته‌اند. در اين روش ، سلول‌هاي بنيادي هر فرد درون چارچوبي که دقيقا مشابه دندان فرد طراحي شده، رشد مي‌کنند.

از دست دادن دندان شايد چندان به چشم نيايد، اما درد بزرگي است. با اين که امروزه،‌ پيشرفت‌هاي مهم در زمينه ترميم و ايمپلنت دندان،‌ مي‌تواند تا حد زيادي، ‌اين فقدان را جبران نمايد، اما گاهي فرايند درمان ماه‌ها طول مي‌کشد. بدتر اين که گاهي در طي فرايند رشد و تحول استخوان‌هاي فک، دندان جديد تناسب خود را با دهان از دست مي‌دهد. اما محققين اين‌بار مژده روش جديدي در ايمپلنت دندان را داده‌اند که با استفاده از آن،‌ دندان جديد کاملا منطبق با فيزيولوژي دهان فرد خواهد بود و از فاکتور رشد هم براي انطباق با تحول دهان برخوردار خواهد بود.

دندانپزشکان به زودي خواهند توانست يک ريشه دندان طبيعي جديد با استفاده از سلول هاي بنيادي هر فرد، براي او بسازند. به تازگي يک گروه از محققان دندانپزشکي که در آن، دندانپزشکاني از سراسر دنيا همکاري داشته اند، موفق شدند با استفاده از سلول هاي بنيادي، ريشه دندان و الياف نگه دارنده دندان را در استخوان بازسازي کنند. دستيابي به اين تکنيک جديد، افق هاي روشني را پيش روي بيماراني که دوست دارند از ايمپلنت هاي دنداني استفاده کنند ولي استخوان کافي در فک خود براي حمايت اين ايمپلنت ها ندارند،مي گشايد….

استفاده از سلو هاي بنيادي براي بازسازي ريشه دندان در حال حاضر با موفقيت روي حيوانات آزمايشگاهي انجام شده است و اميد مي رود در آينده اي نه چندان دور بتوان از اين روش در مطب هاي دندانپزشکي و يا کلينيک هاي دندانپزشکي مدرن استفاده کرد. اين محققان سلول هاي بنيادي مورد نياز خود را از دندان هاي خارج شده از دهان افراد ۱۸ تا ۲۰ ساله به دست آوردند و اين سلو ل ها توانستند ريشه دندان و الياف لثه اي کافي براي حمايت يک تاج مصنوعي که مثل يک روکش مصنوعي دندان عمل مي کرد را فراهم کنند.

در حقيقت اين دندان جديد يک تاج از جنس مواد ترميمي دندانپزشکي و ريشه و الياف لثه اي طبيعي داشت که به وسيله سلول هاي بنيادي پيوندي به دهان فرد، ساخته شده است. محققان مي گويند اين دندان تقريبا مانند يک دندان طبيعي در دهان فرد عمل مي کند و مي تواند تمام عملکردهاي طبيعي يک دندان را داشته باشد.

 يک دندان دورگه با ريشه اي طبيعي و تاجي مصنوعي

شايد دوست داريد بدانيد اين سلول هاي بنيادي معجزه گر از کجا به دست آمده اند. محققان سلول هاي بنيادي مورد نياز خود را از پاپيلاي نوک ريشه دندان به دست آورده اند. پاپيلاي دنداني بافتي است که مسوول به وجود آوردن ريشه دندان و الياف نگه دارنده آن درون استخوان است. پاپيلاي نوک ريشه دندان قادر است سلول هاي بنيادي مناسبي براي بازسازي ريشه دندان فراهم کند. گرچه در اين تکنيک ريشه دنداني که به وسيله اين سلول هاي بنيادي ساخته مي شود به محکمي يک ريشه دندان طبيعي نيست ولي مي تواند به خوبي نيروهاي متوسط وارد شده به دندان را تحمل کند.

دندان ها در حفره دهان هر لحظه تحت فشار نيروهاي مختلف قرار مي گيرند. از چسبيدن يک قطعه شکلات به دندان تا نيرويي که در اثر جويدن غذا به دندان ها وارد مي شود ولي اين نيروها هميشه به گونه اي بر دندان ها وارد مي شوند که دندان در حفره دهان در يک تعادل به سر مي برد و به همين علت است که دندان ها در محل خود ثابت هستند.

اين تکنيک جديد و استفاده از آن براي انسان ها مي تواند براي کساني که تمايل دارند به جاي دندان هاي از دست رفته خود، ايمپلنت در فک خود بگذارند ولي استخوان کافي براي حمايت از اين ريشه هاي تيتانيومي ندارند، بسيار مفيد باشد. يکي از شرايط اصلي براي اينکه فردي بتواند کانديد دريافت ايمپلنت دنداني شود آن است که استخوان کافي در استخوان فک خود داشته باشد. در اين شرايط است که ايمپلنت با استخوان فک پيوند محکمي پيدا مي کند و با ثبات و بدون لقي در محيط دهاني باقي مي ماند.

در روش جديد با استفاده از سلول هاي بنيادي خود فرد، يک ريشه طبيعي درون استخوان فک به وجود مي آيد و سپس يک تاج مصنوعي مثل يک روکش روي اين ريشه طبيعي تعبيه مي شود. به اين ترتيب افرادي که حتي استخوان فک شان تحليل رفته است نيز مي توانند تجربه شيرين داشتن دندان هاي طبيعي را احساس کنند. اين مشکلي است که بيشتر سالمندان با آن مواجه هستند که به مرور زمان به دليل تحليل استخوان هاي بدن، استخوان فک نيز به تدريج تحليل مي رود و حتي دست دندان مصنوعي نيز، گير کافي روي اين استخوان باريک و کم ارتفاع نخواهد داشت.

بانک سلو هاي بنيادي

بيماري هاي لثه، بيماري هايي خاموش اند که بي سر و صدا سر و کله شان در دهان پيدا مي شود. هنگامي شما به وجودشان در دهان تان پي مي بريد که کار از کار گذشته است و آسيب هاي زيادي به لثه و استخوان فک هاي شما وارد کرده اند. اين بيماري ها چندان هم دور از شما نيستند و تعداد زيادي از افراد جامعه دست کم از يک التهاب لثه ساده که «ژنژويت» ناميده مي شود رنج مي برند. آسيب هاي اوليه که در اثر ابتلا به ژنژويت و يا التهاب انساج نگه دارنده «پريودونتيت» ايجاد مي شود با انجام جرم گيري و مسطح کردن سطح ريشه و حتي مصرف آنتي بيوتيک ها برگشت پذيرند.

ولي هنگامي که شما به «پريودونتيت» شديد دچار شويد و بخشي از استخوان هاي نگه دارنده دندان را به علت اين بيماري هاي لثه اي پيشرفته از دست دهيد، ديگر با انجام درمان هاي ساده دندانپزشکي نمي توان استخوان از دست رفته را بازسازي کرد. در اين شرايط لازم است بخش هاي از دست رفته دندان با مواد ترميمي، ترميم شده و استخوان و لثه پيوند زده شود.

اين پروسه درماني در ۳۰ سال گذشته در تمام دنيا مرسوم بوده است ولي به هر حال درنهايت نمي توانست دندان، لثه و استخوان را به حالت اصلي و طبيعي خود بازگرداند و هنوز هم بيماران در غذا خوردن مشکل داشته و از تغيير شکل استخوان فک خود در مواردي ناراضي بودند. حتي در مواردي همين بيماري هاي لثه اي موجب بروز بيماري هاي سيستميک ديگري مثل بيماري هاي قلبي و يا حتي زايمان زودرس مي شدند، چرا که ميکروب هايي که بيماري هاي لثه اي را ايجاد مي کنند مي توانند از طريق خون به بخش هاي ديگر بدن راه يابند.

گرچه محققاني که اين مطالعه را انجام داده اند اميدوارند بتوانند سلول هاي بنيادي را به زنان و مرداني که از بيماري هاي لثه اي پيشرفته رنج مي برند، پيوند بزنند ولي اين کار چندان آسان نيز نمي باشد. اين سلول هاي بنيادي بايد از يک فرد دهنده پيوند و يا کسي که يک دندان سالم اش کشيده شده است (از دهان اش خارج شده است) گرفته شود. اين محققان اميدوارند بتوانند يک «بانک» از سلول هاي بنيادي ترتيب دهند که هر گاه کودکي يکي از دندان هاي شيري اش را از دست داد، تعدادي سلول هاي بنيادي از «پالپ» (بافت نرم درون دندان) استخراج کرده و در اين بانک نگهداري کنند. بنابراين هنگامي که سال ها بعد همين کودک به سنين ميانسالي و سالمندي رسيد و نياز به سلول هاي بنيادي براي بازسازي دندان هايش پيدا کرد، بتواند از اين بانک استفاده کند.

 

منبع مطلب : پاپ ساينس

سایت ایران