مطالب دندانپزشکی

بازار کاوه

تجهیزات دندانپزشکی

مطالب و مقالات دندانپزشکی

Dental Supply

دندان

دندان درد

ارتودنسی

ایمپلنت

پوسیدگی دندان

مطالب دندان پزشکی

جدیدترین مطالب دندان پزشکی

دهان و دندان

دندان عقل
سلامت دهان و دندان
درد دندان
پرکردن دندان
سفید کردن دندان
دندانپزشکی
کاشت دندان
دندان مصنوعی
عصب کشی
مسواک
لثه
کشیدن دندان
بوی دهان
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷
خانه » بیماری ها » سلامت مغز در گرو تقویت سلامت روده هاست

سلامت مغز در گرو تقویت سلامت روده هاست

شرط داشتن مغز سالم؛ داشتن روده سالم است

روده بخش مهمی از دستگاه گوارش است که از دوازدهه (اثنی عشر) تا مقعد را تشکیل می دهد. روده در انسان و بسیاری از پستانداران به دو بخش رودهٔ باریک و رودهٔ بزرگ تقسیم می شود.روده نقش بسیار مهمی در هضم و جذب غذا دارد.

متخصصان سلامت و علوم پزشکی تاکید دارند که روده انسان در ایجاد بسیاری از بیماری ها مانند پارکینسون، آلزایمر و ام اس حرف اول را می زند.

آنها در واقع این نقش تعیین کننده را به باکتری ها نسبت می دهند.

بر اساس مطلبی که دویچه وله به تازگی منتشر کرد:هر انسان حدود دو کیلو از این باکتری ها را در خود حمل می کند؛ میلیون ها باکتری که مثلا روی پوست یا داخل روده زندگی می کنند.

متخصصان می گویند:باکتری های روده روی مغز تاثیر مستقیم می گذارند. وظیفه اصلی این باکتری ها تولید اسیدهای چرب کوتاه زنجیره از فیبرهای غذایی غیرقابل هضم است. از اسیدهای چرب کوتاه زنجیره می توان به بوتریک اسید و پروپانوئیک اسید اشاره کرد.

روده

باکتری های روده

این متخصصان به موش هایی که سیستم دفاعی ضعیفی در مغز داشتند، پروپانوئیک اسید خوراندند. نتیجه این اقدام تقویت سیستم دفاعی در مغز موش ها بود.

متخصصان آلمانی پی برده اند که در بیماران مبتلا به ام اس میزان پروپانوئیک اسید ۵۰ درصد کمتر از انسان های سالم است. چون روده منبع این اسیدهاست، متخصصان علت را به شمار و تنوع باکتری های روده نسبت دادند.

تست مدفوع بیماران ام اس این فرضیه را تایید کرد. نقش کمبود این باکتری ها در روده در بیماری های دیگر هم ثابت شده است. پزشکان در یک آزمایش برای جبران این کمبود به بیماران مبتلا به ام اس پروپیونات خوراندند. نمکی که در روده به اسید تبدیل می شود.

پس از آزمایش ادعای بیماران این بود که دیگر زود خسته نمی شوند و راندمان و تمرکز بیشتری دارند. آزمایش خون این بیماران نیز نشان داد که سیستم دفاعی شان در برابر بیماری ها قوی تر شده است.

بنابر گزارش دویچه وله، پروپیونات در دهه ۸۰ در آلمان ممنوع شد و علت آن افزایش خطر ابتلا به سرطان معده در آزمایش روی موش ها بود. خطری که در آزمایش های دیگر تایید نشد و براساس تازه ترین قوانین در اتحادیه اروپا، ممنوعیت پروپیونات برداشته شد.

سلامت مغز در گرو تقویت سلامت روده هاست

منبع : namnak.com

اشتراک گذاری مطلب

راهنما

توجه :مطالب ارائه شده در سایت برج دنتال صرفا جهت اطلاع رسانی و افزايش آگاهی عمومی تهيه شده و جايگزين توصيه ها و دستورات پزشكي فردي نبوده، لازم است در هر مورد با پزشك معالج مشورت شود.
© Copyright 2013-2016 " بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک سایت مجاز است " - برج دنتال