خانه » مطالب دندانپزشکی » سرطان دهان
http://www.borjdental.ir/wp-content/uploads/2015/01/fav.png

سرطان دهان

سرطان دهان چیست ؟

سرطان دهان رشد بی رویه و غیر عادی قسمتی از دهان است که می تواند بر روی تمامی قسمت های دهان تاثیر گذار باشد.

علائم و نشانه های بیماری سرطان دهان چیست ؟

سرطان می تواند در مواردی از قبیل ….. بروز پیدا کند.

یک زخم جزئی که اغلب با درد شدیدی همراه بوده و در حدود ۲ هفته در دهان باقی مانده و بهبود نمی یابد.

رشد و تورم یک زخم در دهان که پس از گذشت ۲ هفته همچنان تازه و دردناک است .

بعضی مواقع هم سرطان به شکل زخم سفید و یا قرمز رنگ در دهان نمایان می شود.

بیشتر وقت ها مواردی از قبیل اینگونه زخمها همیشه دلیل  بروز  سرطان دهان نیست . اما شما جهت اطمینان به محض مشاهده اینگونه علائم باید تحقیقات لازم را بعمل آورده و سریعاً به دندانپزشک مراجعه کنید.

آیا ما در خطر ابتلابه سرطان دهان هستیم ؟

درصورتیکه شما از تنباکو ( سیگار) و انواع نوشیدنی های الکلی استفاده می کنید بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به این بیماری هستید و در صورتیکه از هر دوی این مواد استفاده می کنید خطر ابتلا به این بیماری چندین برابر خواهد شد.

درصورتیکه برای مدت طولانی در معرض نور شدید آفتاب قرار بگیرید خطر ابتلا به سرطان لب و پوست خود را افزایش میدهید.

شانس ویا خطر ابتلا به سرطان دهان در افراد بالای ۴۰ سال نیز افزایش می یابد و البته افراد جوانتر نیز در خطر ابتلا به این بیماری قراردارند.

اگر از رژیم غذایی مناسب و سالم استفاده نکنید ،بیشتر در معرض ابتلا به سرطان دهان قرار می گیرید.

چگونه می توان به سرطان دهان پی برد؟

دندانپزشک نمی تواند محل بروز سرطان را سریعاً تشخیص دهد. در صورتیکه بیماری به موقع کشف و تشخیص داده شود شانس بهبودی افزایش می یابد. هرساله در آمریکا در حدود ۴۰۰۰ نفر افراد مبتلا به سرطان دهان شناخته می شوند که در اثر کشف و تشخیص دیر هنگام به این بیماری دچار شده اند.

دندانپزشک چه کارهایی انجام خواهد داد ؟

شما باید از دندانپزشک انتظار داشته باشید که : به گردن و صورت شما به دقت نگاه کند ، فک ها و قسمت پائین گردن را معاینه کند و داخل دهان شما را توسط یک آینه کوچک (آینه دندانپزشکی ) به دقت معاینه کند و همچنین  سایر        قسمت های دهان مثل لب ها ، گونه ها ، زبان و سقف دهان و انتهای گلو را بررسی کند. دندانپزشک می تواند تمام قسمت های دهان را که برای خود شما به آسانی قابل دید و دسترسی نیست بررسی و معاینه کند. ممکن است دندانپزشک در حین معاینه متوجه مورد غیر طبیعی در دهان شود که نیاز به عکس برداری ( رادیو گرافی ) داشته و توسط متخصص تشخیص داده شود.

فوائد معاینه بطور مرتب چیست؟

معاینات مرتب و به موقع به این معناست که دندانپزشک بتواند محلی را که دچار مشکل شده سریعاً شناسایی (تشخیص دهد) کرده و احتمال بروز سرطان را به موقع تشخیص دهد.

چگونه می توان از بروز سرطان دهان جلوگیری نمود؟

با دنبال کردن یک رژیم غذایی مناسب و سالم با مصرف روزانه ۵ الی ۷ نوع میوه و سبزیجات تازه می توانید نه تنها از بروز سرطان دهان ، بلکه از بروز بسیاری از سرطانها و بیماری ها جلوگیری کنید. سعی کنید از مصرف تنباکو ، سیگار و نوشیدنی های مضر خودداری کنید.

http://www.borjdental.ir/wp-content/uploads/2015/01/fav.png