خانه » مطالب دندانپزشکی » سردرد ها و دندان درد ها

سردرد ها و دندان درد ها

http://www.borjdental.ir/wp-content/uploads/2015/01/dandandard.jpg

سردرد ها و دندان درد ها

دندان درد و سردرد ممکن است با هم رابطه داشته باشند. بیمارانی به ما مراجعه می کنند که می گویند به خاطر دندان درد سردرد گرفته اند و بیمارانی هم هستند که قضیه در موردشان برعکس است. یعنی دندان درد آنها در اصل ربطی به دندانشان ندارد و منشا اصلی دردشان در جای دیگری است.بسیاری از سردرد ها می توانند در دندان هم احساس شوند.

میگرن شایع ترین نوع سردردی است که می تواند مقلد دندان درد هم باشد. بیماران مبتلا به میگرن ممکن است سردرد و دندان درد را با هم احساس کنند. میگرن انواع مختلفی دارد( شش نوع) وصرفا علایم آن محدود به  سردرد ساده نیست و تشخیص قطعی آن با دندانپزشک شما نیست. دندانپزشک می تواند با معاینه دندان های شما منشا دندانی درد شما را رد کند و احتمال میگرن را برای شما مطرح کند. در این صورت شما را به متخصص مربوط  ارجاع می دهد تا از نظر ابتلا به میگرن بررسی شوید.

میگرن و سایر سردرد های با منشا غیردندانی، سردردهایی هستند که بسیاری از اوقات شروع آن با عاملی تحریک می شود. مثلا با محرکی مانند نور، مواد غذایی مثل کافئین، الکل، سیگار، پایین آمدن قند خون، خم شدن سر( مثل خم کردن گردن برای حرف زدن با تلفن مدت زیاد) و .غیره ممکن است سر درد شروع شود. دندانپزشک با گرفتن تاریخچه درد شما و معاینات بالینی می تواند منشا درد شما را ( اینکه واقعا دندان شما علت درد شماست یا نه) تشخیص دهد.

میگرن و سردرد ها معمولا طبیعت تکرار شونده دارند.طوری که بیماران از وجود و ماهیت  آن ها اغلب آگاه می شوند و بنابراین توضیحات آن ها می تواند دندانپزشک را در تشخیص درد های دندانی احتمالی هم یاری کند.

مشکلات فکی و گیجگاهی هم می تواند در برخی موارد سردرد ایجاد کند. دردهای میوفیشیال (دردهای ناحیه دهان و صورت که منشا عضلانی دارند) هم می توانند دندان درد و هم سردرد را با هم ایجاد کنند. گاهی حتی رابطه و نظم دندان ها نسبت به هم  در حالت های مختلف (موسوم به اکلوژن دندانی) می تواند عامل محرک مشکلات فکی و گیجگاهی و مشکلاتی به دنبال آن ها باشد.

سینوزیت هم از جمله بیماری هایی است که هم می تواند سردرد و هم دندان درد را ایجاد کند، بدون اینکه ربطی به دندان ها و بیماری آن ها داشته باشد. سردرد های سینوزیتی مخصوصا در فصول سرما شایع هستند.سینوزیت می تواند به صورت شایع در دندان های فک بالا به صورت دندان درد احساس شود. در عین حال افراد مبتلا به سینوزیت مزمن می توانند شکایت سردرد را هم داشته باشند.

طبق طبقه بندی جامعه بین المللی سردرد (IHS) کمتر از یک درصد سردرد ها، سردرد های ثانویه هستند. سردرد های ثانویه با علایم دیگری هم مانند تب، فلج ناحیه ای ، شروع ناگهانی و … همراه هستند و سردرد هایی هستند که نشانه مشکلات ساختاری در نواحی مغز و اعصاب می باشند و چون می توانند خظرناک باشند باید حتما در اسرع وقت برای تشخیص و درمان آن ها اقدام شود. دندان درد هم در برخی موارد می تواند همراه با سایر علایم  اصلی این سردرد ها باشد.

سایت ایران