خانه » مطالب دندانپزشکی » رژیم غذایی جدید تهدیدی برای دندانها
http://www.borjdental.ir/wp-content/uploads/2015/01/fav.png

رژیم غذایی جدید تهدیدی برای دندانها

رژیم غذایی جدید تهدیدی برای دندانها

جدیدترین تحقیقات رابطه میان فرسودگی اسیدی دندان و رژیم غذایی زندگی مدرن را آشكار می‌كنند. فرسودگی اسیدی، فرسودگی روی مینای دندان است كه به وسیله زندگی مدرن قرن بیست و یكم ایجاد شده و دندان‌ها را در هر سنی از مرد و زن تهدید می‌كند. این عارضه دندانی نوعی از فرسودگی است كه توسط اسید نرم‌كننده روی مینای دندان ایجاد می‌شود و از ضخامت مینای دندان كاسته، باعث تغییرات دندانی از قبیل تغییر در بافت، شكل و ظاهر آن می‌شود و همچنین دندان را حساس می‌كند.

امروزه درك بیشتری در مورد نحوه‌ زندگی؛ سلامت و تغذیه وجود دارد. رژیم غذایی در زندگی مدرن امروزی با توجه به كمتر بودن میزان شكر و چربی سالمتر از رژیم غذایی در زندگی گذشته تلقی می‌شود اما GSK پیشتاز در مراقبت‌های دهانی، هشدار می‌دهد كه غذا و نوشیدنی مصرفی در این رژیم به مراتب از اسید بالاتری برخوردار هستند و صدمات جبران ناپذیری به دندان‌ها می‌زنند.

در این رژیم غذایی تمایل بیشتری برای نوشیدن آبمیوه وجود دارد كه به نظر سالم‌تر و مغذی‌تر می‌رسد، همچنین انتخاب نوشیدنی‌ها با كالری كمتر و غذاهایی با چربی كمتر. با این وجود اسید موجود در بسیاری از میوه‌ها، آبمیوه‌ها، انواع چای، سركه و نوشیدنی‌های رژیمی و غیر رژیمی مانند نوشابه‌های گازدار می‌تواند باعث نرم شدن مینای سطح دندا ن شود كه نهایتا دندان را برای فرسودگی مستعد می‌كند. همچنین شیوه‌های مدرن آشپزی می‌توانند به اسیدی كردن محتویات غذا كمك كنند. چنانچه نتایج تحقیقات از دانشگاهDundee انگلستان نشان می‌دهد كه پختن سبزیجاتی از قبیل كدو، پیاز و فلفل سبز در داخل فر میزان اسید آنها را در مقایسه با روش‌های طبخ سنتی مثل سرخ كردن یا آب پز كردن افزایش می‌دهد.در این میان برخی دیگر از مطالبات زندگی مدرن نیز در بالا بردن احتمال فرسودگی اسیدی دندان‌ها سهیم هستند. این در حالی است كه گرایش برای داشتن دندان‌هایی سفیدتر منجر شده تا تعداد خمیر دندان‌های سفیدكننده‌ ساینده در بازار بیشتر شود.
مسواك زدن افراطی دندان‌ها خصوصا بلافاصله بعد از وعده‌های غذایی با این قبیل خمیردندان‌های ساینده به همراه رژیم غذایی اسیدی می‌توانند در فرسودگی اسیدی دندان‌ها از راه فرسودگی مینای دندان سـهـم بـسـزایـی داشـته باشند.

در مراحل اول فرسودگی اسیدی، درخشندگی و ظاهر دندان‌ها تغییر می‌كند به‌گونه‌ای كه سطح آنها كاملا دچار فرسودگی می‌شود.به محض این‌كه مینای دندان فرسوده شد، عاج زرد زیر دندان دیده می‌شود و این امر موجب زردتر شدن دندان‌ها شده و حساسیت آنها نسبت به غذا و نوشیدنی سرد یا گرم بیشتر می‌شود.
فرسودگی اسیدی شدید می‌تواند منجر به مواردی نقاط زرد مشخص برروی دندان‌ها، شفافیت دندان‌ها، ترك‌های كوچك روی لبه‌ دندان‌ها و حساسیت شدید و فرورفتگی‌های كوچكی روی سطح دندان‌ها شود.

در این میان GSK قصد دارد قدم‌هایی را كه براساس شیوه‌ زندگی جاری برای شناخت علائم اولیه و محافظت دندان‌ها برداشته شده را تضمین نماید. كما این‌كه هر روزه بیش از ۲۰۰ میلیون نفر در سراسر دنیا از محصولات آن استفاده می‌كنند و در واقع امور سلامت مصرف‌كنندگانGSK با حضور در بیش از ۱۳۰ كشور، حضور خود را بعنوان یكی از پیشتازان و مجریان علمی در محصولات مراقبت‌های دهانی به اثبات رسانده است و با مجموعه‌ كاملی از محصولات بهداشتی دهان و دندان از قبیل خمیر دندان، مسواك، دهان‌شویه و محصولات مراقبت از دندان‌های مصنوعی در خاورمیانه نیزحضور دارد.
آقای دیوید الكساندر، مدیر بازاریابی محصولات بهداشتی این شركت توضیح می‌دهد : GSK به‌عنوان شركتی پیشتاز در مراقبت‌های دهانی متعهد می‌باشد تا سلامت دهان و تندرستی آن را اصلاح نموده و تلاش می‌كند تا میزان اطلاع رسانی درباره‌ فرسودگی اسیدی را افزایش دهد.

فراموش نكنید كه تاثیرات فرسودگی اسیدی جبران‌ناپذیر است بنابراین به پیشنهاد GSK در مراجعه‌ بعدی به دندانپزشك از وی بخواهید تا دندان شما را برای كنترل احتمال وجود فرسودگی معاینه نماید.
به یاد داشته باشید: نحوه‌ای كه امروزه زندگی می‌كنیم بر سلامت ما تاثیر می‌گذارد و این در حالی است كه رژیم غذایی شما با نحوه‌ زندگیتان در آمیخته است كه برای سلامتی‌تان مفید و برای دندان‌هایتان مضر است.

http://www.borjdental.ir/wp-content/uploads/2015/01/fav.png