خانه » مطالب دندانپزشکی » روکش های دندان
http://www.borjdental.ir/wp-content/uploads/2015/01/fav.png

روکش های دندان

Is-DIY-Teeth-Whitening-Good-for-You-banner

روکش های دندان

روکش چیست ؟
روکش یک لایه نازک از مواد همرنگ دندان است که بر روی دندانها قرارگرفته و باعث می شود که ظاهر آن بهتر شده و زیبا تر به نظر برسد . از روکش ها زمانی استفاده می شود که ممکن است دندانی در اثر پوسیدگی دچار آسیب شده باشد و یا تصادف رخ داده باشد و یا به دلایل مختلف دندان تغییر رنگ داده باشد.

دندانپزشک چه کاری انجام می دهد ؟
روکش ها معمولاً توسط تکنسین دندان ساز و از جنس چینی ساخته می شود و شما برای گذاشتنی روکش طی چندین جلسه باید دندانپزشک را ملاقات کنید . دندانپزشک ابتدا پر کردگی های دندان را چک می کند. برای روکش کردن دندان ، مقدار خیلی کمی از دندان طبیعی نیز باید برداشته شود و به این دلیل دندانپزشک از داروی بی حسی استفاده می کند.

آماده بودن دندان برای روکش بستگی به مقدار آسیب دیدگی دندان دارد، باید دید که آیا دندان در ابتدا نیاز به ترمیم و یا پرکردگی داردیا خیر . پس از این مراحل دندانپزشک از مواد قالبگیری مخصوص جهت قالبگیری از دندان استفاده می کند که قالبگیری نامیده می شود .

با این قالب تکنسین دندان ساز شکل و سایز دندان را جهت ساختن روکش مناسب بدست می آورد. در ویزیت بعدی دندانپزشک دندان یا روکشی را که توسط دندانساز ساخته شده با چسب به دندان شما می چسباند.

بعضی مواقع ممکن است در اثر شکستن و یا ضربه دیدن دندانپزشک روکش را از روی دندان برداشته و از دهان خارج کند. بعضی مواقع روکش ها به دندان عقبی چسبیده می شوند که در این صورت اگر دچار آسیب شوند باید روکش دیگری را جایگزین نمود.

بعضی از روکش ها مستقیما ً برروی دندان ساخته می شوند ( گذاشته می شوند ) و در ساختار آنها از همان مواردی استفاده می شود که برای پرکردگی همرنگ دندان استفاده می شود . روی سطح دندان یک اسید ملایم و نرم مانند گذاشته می شود که حالت زبر و خشن دارد . سپس مواد پرکردنی همرنگ در لایه های دندان قرار می گیرند تا دندان بهتر و درست تر به نظر برسد .

مزایای روکش چیست ؟
روکش ها ظاهر شما را بهتر و زیبا تر نشان میدهند. آنها عیوب دندان را پنهان می کنند ، البته شما مقدار خیلی کمی از مواد طبیعی دندان خود را از دست  میدهید.

روکش ها همچنین از دندانها در برابر آسیب های جدی محافظت بعمل می آورند . سطوح دندان در اثر حل شدن اسید ها از بین می روند ( که معمولاً از مواد مصرفی مختلف و موجود در غذاها و نوشیدنی ها بوجود می آیند.) و این موضوع می تواند حساسیت دندان را در برابر سردی و گرمی افزایش دهد در این شرایط روکش ها می تواننداز دندان  مراقبت کنند.

در صورتیکه دندان سفت و محکم شود روکش به مراتب بهتر از تاج دندان برای بهتر به نظر رسیدن ظاهر افراد خواهد بود.

منبع:dentii.info

http://www.borjdental.ir/wp-content/uploads/2015/01/fav.png