خانه » تازه های سلامت » دانستنی های بیماری سارس

دانستنی های بیماری سارس

سارس بيماري خطرناكي است كه اخيراً در جهان شيوع پيدا كرده و به سزعت انتشار يافته است.

دانستنی های بیماری سارس

اين بيماري اولين بار در ۲۸ فوريه ۲۰۰۳ در ويتنام گزارش شد و سپس گزارشات متعدد ديگري از از كشورهاي چين، هنگ كنگ، سنگاپور، كانادا، آمريكا و …. بروز آن را مورد تأييد قرار داد.

عامل بيماري

با مطالعات متعددي كه تا كنون انجام شده عامل بيماري را احتمالاً ويروسي ذكر مي كنند كه از خانواده ويروس سرماخوردگي (كورونا ويروس) است ولي در بعضي از مناطق هم ويروس ديگري (پاراميكسوويريده) را  عامل آن مي دانند، ولي آنجه كه مسلم است ويروس عامل آن نوع جديدي است كه از نظر شكلي شبيه ويروس سرماخوردگي اما از نظر بروز علائم كمي متفاوت است.

نحوه سرايت

همانطور كه ذكر شد بيماري اولين بار در يتنام شناخته شد اما هم اكنون ۳۱۶۹ مورد آن در دنيا گزارش شده است كه بيشترين رقم مربوط به چين (۱۴۱۸) است كه ۱۴۴ مورد آن منجر به فوت شده است (گزارش تا تاريخ۸۲/۱/۲۵) اين بيماري از نظر جنسي در هر دو جنس و در هر نژاد و در هر سني مشاهد شده است.

انتقال بيماري از طريق ترشحات دستگاه تنفسي است كه در هنگام سرفه، عطسه، صحبت كردن و … در هوا معلق شده و فرد غير بيمار در اثر استنشاق آن آلوده مي شود. البته گزارشاتي از آلودگي با ترشحات تنفسي بيمار كه باعث آلودگي فرد ديگر شده است آمده است.

به اين ترتيب كاركنان بهداشتي و افرادي كه در تماس نزديك و خانگي با فرد بيمار  قرار دارند در معرض بالاي آلودگي هستند.

علائم كلينيكي

دوره «كمون» بيماري بين ۲ تا ۷ حداكثر ۱۰ روز گزارش شده است. اين دوره با تب حدود ۳۸٫۳ به بالا و در مواردي نيز به ۴۰ درجه مي رسد. سپس لرز، سر درد، گلو درد، درد استخوان، ضعف، بيحالي و سرفه به صورت سرفه هاي خشك و بدون خلط بروز مي كند.

در ادامه بيمار دچار تنگي نفس اشكال در تنفس و سپس نارسايي تنفسي مي شود كه در مواردي خاص بدون درمان كمكي باعث مرگ وي خواهد شددرگيري ريه اين بيمار اغلب به صورت درگيري تمام پارانشيسم ريه مي باشد و علائم بيماري پنوموني آتيپيك است.

عوارض

عوارض بيماري سندرم حاد تنفسي ARDS است كه بيمار دچار اختلالات گازهاي خون شده و ۱۰ تا ۲۰ درصد نياز به اكسيژن ونتيلاتور پيدا خواهد كرد.

تشخيص

با روشهاي خاص بررسي PCR-IFA-ELISA توانسته اند علت بيماري را تا حدودي مشخص كنند البته كشت ويروسي هم از ترشحات و در آب حلق انجام شده و ويروسي شبيه خانواده كرونا را تشخيص داده اند.

اين ويروس در حيوانات مثل سگ و گربه مثل سگ و گربه هم مي تواند ايجاد بيماري كند و در افرادي كه نقص سيستم ايمني دارند بيشتر ديده مي شود ولي اين يافته ها دقيقاً در مورد انسانها ثابت نشده است.

درمان

از نظر درماني چون عامل بيماري كاملاً مشخص نيست از آنتي بيوتيكها و ضد ويروسها استفاده شده است ولي آنچه كه مسلم است درمان كمكي اكسيژن در نياز بسيار مؤثر است.

پيشگيري

با توجه به مسري بودن بيماري و انتشار جهاني آن بايد در پيشگيري بيماري دقت كافي به عمل آورد. افرادي كه به مناطق آلوده سفر مي كنند در صورت ضروري نبودن به آن مناطق وارد نشوند. افراد آلوده بايد ايزوله شده و تا بهبودي علائم ايزولاسيون ادامه يابد.

افراد خانواده فرد مبتلا و كاركنان بهداشتي بايد از وسايلي مانند ماسك و دستكش استفاده كنند و پس از تماس ماسك و دستكش دور انداخته شود. شستشوي دست در طول روز به طور مرتب با آب صابون، آب و الكل انجام شود. بيماران بهتر است از ماسك استفاده كنند.

به هيچ وجه از وسايل مشترك مانند حوله و غيره استفاده نشود و سطوحي كه با ترشحات بيمار در تماس است تميز شود.

منبع : سایت سلامتی
گردآوری: برج دنتال

سایت ایران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *