بیماری ها

دانستنی هایی در مورد آسیب ویپلش یا رگ به رگ شدن گردن

ویپلش کشیدگی گردن علائم کشیدگی گردن علائم رگ به رگ شدن گردن رگ به رگ شدن گردن درمان رگ به رگ شدن گردن درمان آسیب ویپلش آسیب ویپلش

یکی از مهم ترین عواملی که سبب درد گردن می شود، ویپلش یا کشیدگی و رگ به رگ شدن گردن است. این عارضه به دلیل کشیده شدن و یا آسیب رباط های اطراف ستون مهره گردنی ایجاد می شود. زمانی که در یک حرکت شدید و ناگهانی مانند یک تصادف قرار می گیرد و یا به طور ناگهانی زمین می خورید، ممکن است گردن شما دچار کشیدگی و یا رگ به رگ شدن شود.

در حین این حرکت شدید، مهره های گردن نسبت به هم جابجا می شوند. البته لیگامان ها و عضلات اطراف مهره ها اجازه نمیدهند مهره ها از حد مشخصی بیشتر نسبت به هم حرکت کنند.

اگر نیرو آنقدر زیاد باشد که لیگامان ها و عضلات نتوانند در مقابل جابجایی بیشتر مهره ها مقاومت کنند، در این لیگامان ها و عضلات پارگی بوجود میاید. این پارگی ممکن است بسیار جزئی و میکروسکوپی باشد و یا ممکن است پارگی کامل باشد. در پارگی کامل مهره ها نسبت به هم دررفته و کاملاً جابجا می شوند و در پارگی میکروسکوپی به علت خونریزی و التهاب بوجود آمده در محل، درد و خشکی در حرکات گردن ایجاد میشود که آنرا اسپرین Sprain می نامند.

علائم کشیدگی یا رگ به رگ شدن گردن  

مهمترین علائم کشیدگی و رگ به رگ شدن گردن عبارتند از:

– درد بخصوص در پشت گردن که با حرکت گردن شدیدتر می شود.

– دردی که بعد از دوسه روز از ضربه ایجاد میشود نه بلافاصله بعد از آن

– درد در بالای شانه

– سردرد در پشت سر

این درد میتواند همراه با علائم زیر باشد:

– افزایش تحریک پذیری و خستگی، بدخوابی و اختلال تمرکز

– گزگز در اندام فوقانی

– خشکی در حرکات گردن

– ضعف در حرکات اندام فوقانی

ویپلش کشیدگی گردن علائم کشیدگی گردن علائم رگ به رگ شدن گردن رگ به رگ شدن گردن درمان رگ به رگ شدن گردن درمان آسیب ویپلش آسیب ویپلش

درمان کشیدگی یا رگ به رگ شدن گردن

درمان کشیدگی در هر جایی از بدن که اتفاق بیفتد تقریباً یکسان است.

– در کشیدگی گردن یک گردنبند طبی نرم دور گردن ببندید.

– داروهای مسکن ضد التهابی مانند آسپرین یا پروفن درد را کم می کنند.

– در ۳-۲ روز اول از سرمای موضعی روزی چند بار و هر بار ۳۰-۱۵ دقیقه میتوان استفاده کرد. گرمای موضعی هم میتواند درد را کم کند ولی معمولا از گرمای موضعی بعد از گذشت ۳-۲ روز از ضربه اولیه استفاده میکنند.استفاده از بالشت مناسب موجب کاهش فشار به گردن می شود.

– پزشک ممکن است از داروهای شل کننده عضلانی برای کاهش اسپاسم عضلات استفاده کند. گاهی اوقات از روش های دیگری مثل ماساژ، اولتراسوند و تراکشن هم برای کمک به درمان استفاده میشود. اغلب کشیدگی های گردن در عرض ۶-۴ هفته خوب میشوند. البته کشیدگی های شدیدتر ممکن است برای بهبودی کامل به زمانی بیش ار این نیاز داشته باشند.

رگ به رگ شدن گردن بدنبال تصادف

ضربه به اتومبیل از طرفین و حرکت گردن به دو طرف و یا چرخش گردن هم میتواند موجب کشیدگی و رگ به رگ شدن آن شود. گاهی حرکت سر و گردن بدنبال این ضربات بقدری شدید است که موجب آسیب نخاع گردنی می شود. زنان بیش از مردان دچار این آسیب می شوند. این آسیب میتوان به دنبال فعالیت های ورزشی هم ایجاد شود.

علائم کشیدگی و رگ به رگ شدن گردن بدنبال تصادف اتومبیل چیست؟

مهمترین علائم این آسیب عبارتند از:

– درد و خشکی گردن که ممکن است چند ساعت بعد از تصادف شروع شود. درد و خشکی روز بعد بیشتر میشود. در نیمی از موارد شروع درد روز بعد از تصادف است.

– چرخش و خم کردن گردن ممکن است دردناک باشد.

– درد شانه و بازو

– درد و خشکی در بالا یا پایین ستون فقرات

– سردرد

– سرگیجه، تاری دید، درد فک، درد در حین بلع و احساس نامعمول در پوست صورت ممکن است مدت کوتاهی ایجاد شود ولی این علائم معمولا بزودی از بین میروند

– احساس خستگی و تحریک پذیری و عدم توانایی در تمرکز تا چند روز

ویپلش کشیدگی گردن علائم کشیدگی گردن علائم رگ به رگ شدن گردن رگ به رگ شدن گردن درمان رگ به رگ شدن گردن درمان آسیب ویپلش آسیب ویپلش

پیشگیری از کشیدگی گردن در حین تصادف اتومبیل

استفاده از پشت سری هایی که در صندلی اتومبیل وجود دارند میتوانند تا حدود زیادی مانع از بروز این آسیب شوند. این پشت سری ها را باید درست تنظیم کرد تا دقیقا پشت سر سرنشین قرار گیرند و در صورت برخود اتومبیل دیگر از پشت، مانع از حرکت ناگهانی سر سرنشین به عقب شوند. اگر در حین رانندگی متوجه شدید ماشین پشتی در حین برخورد به شما است سر خود را به پشت سری تکیه داده و کمر خود را به صندلی نزدیک کنید تا احتمال آسیب ویپلش کاهش یابد.


هرگونه کپی برداری با نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است.


بیشتر بخوانید:

دلایل گردن درد شما

راهکارهایی برای کاهش گردن درد

راهکار هایی برای مبارزه با گردن درد


 

منبع : دکتر سلام

گرد آوری: برج دنتال

نمایش بیشتر
بستن