مطالب دندانپزشکی

بازار کاوه

تجهیزات دندانپزشکی

مطالب و مقالات دندانپزشکی

Dental Supply

دندان

دندان درد

ارتودنسی

ایمپلنت

پوسیدگی دندان

مطالب دندان پزشکی

جدیدترین مطالب دندان پزشکی

دهان و دندان

دندان عقل
سلامت دهان و دندان
درد دندان
پرکردن دندان
سفید کردن دندان
دندانپزشکی
کاشت دندان
دندان مصنوعی
عصب کشی
مسواک
لثه
کشیدن دندان
بوی دهان
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷
خانه » مطالب دندانپزشکی » تعطیلات و توصیه‌های دندان‌پزشکی

تعطیلات و توصیه‌های دندان‌پزشکی

http://www.borjdental.ir/wp-content/uploads/2015/08/bigstock_dentist_10301564_resize.jpg

یکی از بدترین چیزی که ممکن است در جریان تعطیلات یا حتی تعطیلات نوروزی با آن مواجه شویم، دندان درد است!علی الخصوص در جریان مسافرت‌ها و تناول غذاهای متنوع در طول تعطیلات، احتمال بروز مواردی مانند دندان درد وجود دارد. در این مطلب به توصیه‌های دندانپزشکی در مورد پیشگیری از دندان درد در طول تعطیلات و نحوه مدیریت مشکلات دهان و دندان در ایام نوروز می‌پردازیم.

تعطیلات و توصیه‌های دندان‌پزشکی

۱- اسفند ماه، ماهی است که خیلی از کارهای عقب افتاده سال را مجبوریم در آن انجام دهیم. اگر در طول سال از معاینه دوره‌ای دندانپزشکی غفلت کرده‌ایم، قبل از تعطیلات دندانپزشک خود را ملاقات کنیم و از مشکلات احتمالی که ممکن است در طول تعطیلات گریبان مارا بگیرد پیشگیری کنیم. در ایام تعطیلات هم بسیاری از مراکز خصوصی و دولتی دندانپزشکی، دایر هستند که در حین مشکلات احتمالی، می‌توانیم به آن‌ها مراجعه کنیم.

۲- در هنگام سفر، به همراه داشتن مسکن‌های ساده مجاز که در پیشخوان داروخانه‌ها عرضه می‌شود، کار عاقلانه‌ای است. در حین رانندگی در کوه و دشت ممکن است دسترسی شما به داروخانه ساده نباشد. در سفرهای هوایی گاهی در هنگام صعود و فرود هواپیما حالتی به نام بارودونتالژیا (ناشی از تغییرات فشار هوا) وجود دارد که باعث دندان درد شدید در سفر هوایی می‌شود و از مسکن‌های ساده برای تسکین این درد می‌توانید استفاده کنید. دقت کنید که مسکن‌های حاوی مخدر در برخی کشور‌ها ممنوع بوده و حمل و استعمال آن‌ها در حکم حمل و استعمال مواد مخدر است و مشکلات شدید قانونی برای شما در پی دارد.

۳- از ته مانده آجیل صرف نظر کنید. معمولا در انتهای ظرف آجیل، پسته‌های دهان بسته، بادام‌های پوست کلفت و قسمت‌های سفت و غیرقابل خوردن آجیل حضور دارند! وقتی به این محدوده آجیل رسیدید از این قسمت صرف نظر کنید! دندان‌های شما ارزششان بسیار بیشتر از پسته‌های دربسته ته آجیل است. پسته‌های در بسته را در جیبتان خالی کنید و بعد، حساب آن‌ها را با چکش برسید!

۴- نخ دندان و مسواک و رعایت بهداشت دهان و دندان را در طول تعطیلات فراموش نکنید. شب نشینی‌ها، میهمانی‌ها و مسافرت‌های دوران نوروز مجوزی برای صرف نظر کردن از برنامه‌های رعایت بهداشت دهان و دندان شما نیست. اتفاقا به دلیل مصرف مداوم مواد قندی و پوسیدگی زا دردید و بازدید‌های نوروزی، شما بیشتر از قبل به رعایت بهداشت دهان و دندا‌‌نهایتان نیاز دارید.

۵- در صورت بروز دندان درد، بهترین روش حل مشکل مراجعه به دندانپزشک است. امروزه مراکز شبانه روزی دندانپزشکی حتی در ایام تعطیلات در بسیاری از شهرهای بزرگ در خدمت مراجعین هستند. در صورت عدم دسترسی به دندانپزشک در صورتی که منع مصرفی ندارید از مسکن‌های ضد درد ساده که بدون نسخه به فروش می‌رسند (مانند ایبوپروفن یا استامینوفن) استفاده کنید و به داروهای عجیب و غریب و یا کاری‌های عجیب و غریب روی نیاورید.

۶- اسپری‌های بی‌حس کننده، خمیردندان، قطره‌های گیاهی ضد درد و برخی داروهای گیاهی سنتی مانند گل میخک ممکن است در کنترل درد موثر باشند. سیر، عسل، فلفل، نمک، پونه، پوست انار، ریشه زنجبیل، برگ چای و موادی از این دست هم در قدیم برای تسکین دندان درد استفاده می‌شده‌اند. استفاده از این‌ها در موارد اورژانس ممکن است در تسکین درد شما موثر باشد هرچند که از نظر علمی کارآیی دقیق یا مکانیسم ضد درد این مواد اثبات نشده باشد، تا زمانی که اطمینان دارید سمی یا مضر نیستند می‌توانید از آن‌ها کمک بگیرید. (تانین موجود در چای و اوژنول میخک اثر مشخص ضد درد دارند ولی اثر آن‌ها به صورتی که شما می‌توانید استفاده کنید در منابع دندانپزشکی به اثبات نرسیده است)

یادتان باشد که دندان درد شدید موجب نشود که به مواد شیمیایی و چیزهای عجیب و غریب مثل روغن ترمز(!)، اسید باطری و … متوسل شوید! سمیت این مواد ممکن است خطرناک باشد. خمیردندان می‌تواند در مواردی که حفره ایجاد شده است با قرار گرفتن روی حفره درد را کاهش دهد.

۷- الکل، مواد مخدر یا سیگار راه‌های کنترل درد دندان نیستند. داروهای خواب آور و آرامبخش هم در صورتی که از سوی پزشک قبلا تجویز نشده باشند، برای استفاده در مواقع دندان درد مجاز نیستند. این مواد و دارو‌ها صرف نظر از اعتیاد آور بودن، ممکن است اثرات مضر جبران ناپذیری داشته باشند.

۸- اگر با درمان موقت یا بدون آن، در ایام تعطیلات، درد دندان شما قطع شد به خاطر داشته باشید که قطع شدن درد به معنی عدم نیاز به مراجعه نیست. حتی در صورت قطع شدن درد، به دندانپزشک مراجعه کنید تا علت درد مشخص شده و برای درمان قطعی آن اقدام شود. تاخیر در مراجعه علاوه بر تخریب بیشتر دندان و تحمیل هزینه‌های بیشتر مالی، درمان شما را پیچیده‌تر کرده و حتی ممکن است به از دست رفتن دندان شما منجر شود.

 

منبع مطلب : تعطیلات و توصیه‌های دندان‌پزشکی

اشتراک گذاری مطلب

راهنما

توجه :مطالب ارائه شده در سایت برج دنتال صرفا جهت اطلاع رسانی و افزايش آگاهی عمومی تهيه شده و جايگزين توصيه ها و دستورات پزشكي فردي نبوده، لازم است در هر مورد با پزشك معالج مشورت شود.
© Copyright 2013-2016 " بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک سایت مجاز است " - برج دنتال