خانه » مطالب دندانپزشکی » با وارفارین حواستان به مسواک زدن تان باشد

با وارفارین حواستان به مسواک زدن تان باشد

image001 با وارفارین حواستان به مسواک زدن تان باشد

با وارفارین حواستان به مسواک زدن تان باشد

با این دارو خونریزی از بینی و لثه هنگام مسواک زدن ممکن است ایجاد شود پس به آرامی و محتاطانه مسواک کنید!

دکتر ایرج خسرونیا، رئیس انجمن متخصصان داخلی ایران نوشت: وقتی لخته‌خونی در عروق ایجاد می‌شود یا بیمار تحت عمل جراحی مثل تعویض دریچه قلب قرار می‌گیرد که احتمال ایجاد لخته بعد از آن خیلی بالاست، باید به تشخیص پزشک هپارین یا وارفارین که رقیق‌کننده‌های قوی خون هستند، استفاده کند چون ایجاد لخته در عروق، حرکت آن و رسیدن به ریه، باعث آمبولی و سکته قلبی خواهد شد.

این دو دارو خطرناک و خیلی قوی‌تر از آسپیرین هستند و اگر بدون نظر پزشک استفاده شوند، باعث خون‌مردگی، خونریزی داخلی و حتی مرگ می‌شوند. هپارین تزریقی است و باید در بیمارستان استفاده شود. قرص وارفارین را افرادی که به آن نیاز دارند، می‌توانند در خانه مصرف کنند ولی حتما با نظر و تجویز پزشک.

افرادی که وارفارین مصرف می‌کنند، حتما باید موقع مسواک‌زدن محتاط باشند و از مسواک‌های نرم استفاده کنند تا خونریزی در لثه ایجاد نشود.

همچنین از دست زدن به اشیای تیز و برنده و فعالیت‌های شدید و هر‌ کاری که در آن احتمال بروز کمترین خراش در بدن وجود دارد، خودداری کنند. علاوه بر اینها، بیماران باید به‌صورت مداوم آزمایش خون بدهند تا در آن فاکتورهای انعقادی اندازه گرفته شود.

منبع مطلب : www.hidoctor.ir

سایت ایران