خانه » مطالب دندانپزشکی » ایمپلنت دندانی چیست ؟
http://www.borjdental.ir/wp-content/uploads/2015/01/fav.png
ایمپلنت دندانی چیست
ایمپلنت دندانی چیست

ایمپلنت دندانی چیست ؟

ایمپلنت دندانی چیست ؟

ایمپلنت به معنی کاشتن درون و ایمپلنت دندانی به کاشت وسیله ای ریشه مانند درون استخوان فک به منظور جایگزینی دندان از دست رفته اطلاق می گردد.سال های سال تلاش های متمادی جهت این منظور صورت گرفته که تاریخچه آن به قبایل مایا برمی گرددولی واکنش طبیعی بدن انسان نسبت به جسم خارجی مانع حصول نتیجه می گردید.نزدیک به ۵۰ سال پیش پروفسوربرانمارک سوئدی به طور اتفاقی متوجه تماس نزدیک و بلاواسطه عنصر تیتانیوم با استخوان سگ گردید و هیچگونه واکنش جسم خارج مشاهده ننمود.لذا این خاصیت جهت ساخت ایمپلنتهای دندانی استفاده شدو تحولی شگرف در علم دندانپزشکی رخ داد.
ایمپلنت بدون شک بهترین روش جایگزین دندانهای از دست رفته می باشد چرا که در این روش نیازبه تراش دندانهای مجاور نبوده از تحلیل استخوان جلوگیری شده و به طور مطمئنی سالهای متمادی و گاهی کل طول عمر بیمار را پشتیبانی می کند و می تواند به نحو مناسبی کارآیی و زیبایی را تامین نماید.
در روشهای روتین ابتدا جراحی صورت گرفته و پس از کنار زدن لثه ایمپلنت درون استخوان فک با دریلهای مخصوص قرار داده می شود .این مرحله با بی حسی موضعی انجام پذیرفته ومعمولا بدون درد می باشد . ایمپلنت باید کاملا در استخوان مدفون گردیده و در نواحی که استخوان کافی وجود ندارد باید با پیوند استخوان که از خرده های استخوان حاصل از دریل کردن به دست می آید.و در مواردی از استخوان مصنوعی استفاده می گردد.

پس از این مرحله جهت فک پایین سه ماه و جهت فک بالا ۴-۶ ماه انتظار لازم است تا پیوند بین ایمپلنت و استخوان به طورکامل برقرار گردد.
جنس  ایمپلنت از تیتانیوم خالص است که به طور طبیعی سطح آن اکسیده میگردد.تزاریس ورزوه های گوناگون بسته به نوع سیستم ایمپلنت جهت تماس بیشتر با سطح استخوان طراحی گردیده است. سیستم های ایمپلنت بسیار متنوع بوده و مکانیسم عمل آنها کمابیش یکسان میباشد ولی یکسری از این سیستم ها شناخته شده تر و دارای پیشینه تحقیقاتی بیشتر می باشد که شامل برانمارک (سوئدی)ITI   سوئیسی,frident (فرانسوی) biohorizone  (آمریکایی) و ایمپلنتیوم(کره ای) میباشد.
پس از دوره انتظار ۳-۶ ماهه مذکور قسمت تاجی ایمپلنت سوار شده، مراحل تراش،قالبگیری و قراردادن روکش صورت میگیرد.البته در بعضی سیستم ها ی نوین امکان قراردادن سریعتر روکش ها با احتیاطات لازم وجود دارد.
با پیشرفت های کنونی امکان قراردهی ایمپلنت تقریبا در همه بیماران وجود دارد.حتی بیماران دیابتیک کنترل شده و با فشار خون کنترل شده نیز امکان گذاشتن ایمپلنت را دارند حتی در مورد سیگاریها با احتیاطات خاصی می توان ایمپلنت گذاشت گر چه درصد موفقیت پایین تر است. ایمپلنت دندانی چیست
درصد موفقیت ایمپلنت در حدود ۹۶% و نزدیک به سایر درمان های دندانپزشکی می باشد گرچه امکان عفونت ایمپلنت وجود دارد ولی بعید است و با کنترلهای دارویی و عفونی حین عمل کنترل میگردد.
جهت گذاشتن ایمپلنت حداقل یک رادیوگرافی OPG  (شامل تمام دندان ها)لازم می باشد که جهت اندازه گیری سایز ایمپلنت مورد استفاده قرار میگردد.درصورتیکه استخوان کافی موجود نباشد،نیاز به پیوند استخوان قبل یا هنگام عمل جراحی ایمپلنت می باشد.موارد دیگر استفاده از ایمپلنت،در مورد دست دندان های مصنوعی لق می باشد که با ۲ تا ۴ ایمپلنت ثابت و فیکس می گردد.

 ایمپلنت دندانی چیست

ایمپلنت دندانی چیست

http://www.borjdental.ir/wp-content/uploads/2015/01/fav.png