خانه » مطالب دندانپزشکی » اصلاح دندانهای فاصله دار بدون ارتو دنسی

اصلاح دندانهای فاصله دار بدون ارتو دنسی

فاصله بین دندان ها ،اين روزها خيلي ‌ها دل شان مي‌ خواهد دندان‌ هايي رديف و بي‌ فاصله داشته باشند. چرا كه داشتن چنين دندان‌ هايي، چهره آن ها را زيباتر مي‌ كند. در اين ميان، شايد بعضي از آن هايي كه دندان‌هاي شان فاصله ‌دار است، حال و حوصله تحمل بندها و سيم‌ هاي ارتودنسي را نداشته باشند. توصيه دندان ‌پزشكان به آن ها اين است كه با روش ‌هاي ترميمي و مواد همرنگ دندان، فاصله بين دندان ‌هاي شان را ببندند.

اين كار هم آسان ‌تر است، هم اين كه شما مي ‌توانيد خيلي سريع ظاهر لبخندتان را تغيير بدهيد. دندان‌هايي كه با فاصله از هم واقع هستند مشكلات زيادي از لحاظ زيبايي براي بيمار ايجاد مي ‌كند كه پرداختن به درمان آن، دغدغه چنين افرادي هست، به ‌خصوص براي اشخاصي كه در سنين جواني هستند و به زيبايي خود اهميت مي ‌دهند. ردپاي ژن ‌ها در دندان هاي فاصله‌ دار علت اصلي رديف نبودن دندان‌ ها ارثي است به اين صورت كه داشتن دندان ‌هاي درشت در يك فك كوچك باعث مي‌ شود كه دندان‌ ها، فضاي كافي براي رشد نداشته و در نتيجه دندان ‌ها در اصطلاح عاميانه روي هم درآمده و باعث نامرتب شدن دندان ‌ها مي ‌گردد و بر عكس وقتي كه دندان‌هاي ريز و كوچك در يك فك بزرگ قرار گيرد، دندان ‌ها نمايي فاصله ‌دار پيدا كرده و به‌ خصوص اين وضعيت بنا به علل خاصي در دندان ‌هاي جلو بيشتر ديده مي ‌شود و در نتيجه از لحاظ زيبايي مشكلاتي را براي فرد ايجاد مي ‌كند.

علت پديد آمدن اين ناهنجاري در روابط فك با دندان به اين خاطر است كه كد ژنتيكي دندان‌ ها با فك و ضمايم آن در دو محل جداگانه قرار دارد و لذا يك فرد ممكن است دندان‌ هاي ريز را از پدرش به ارث برده و فك بزرگ را از مادرش به ارث ببرد يا برعكس و در نتيجه اين نوع ناهنجاري ‌ها به وجود مي ‌آيد. فراتر از ارتودنسي كلا براي درمان اين ناهنجاري ‌ها نيازمند ارتودنسي يا رديف كردن دندان‌ ها هستيم ولي براي مورد خاص دندان‌ هاي فاصله‌ دار به ‌خصوص در دندان ‌هاي جلويي، صرفا با درمان ‌هاي ارتودنسي نمي ‌توان به درمان آن اقدام كرد. به‌ خصوص كه در بعضي مواقع بستن چنين فضاهايي باعث ايجاد مشكلات ديگري از لحاظ زيبايي خواهد شد. لذا بايد دنبال درمان ‌هاي ديگري براي اين نوع مشكلات بود. برخي از بيماران دچار يك فاصله بين دو دندان پيشين خود هستند كه اصلا نماي مطلوبي ندارد.

مطلب پیشنهادی :  بیماری های کلیدی دندان

اين بيماران هيچ مشكلي از لحاظ روابط فكي ندارند و ساير دندان ‌هاي‌ شان نيز به طور طبيعي است. در مورد برخي از اين بيماران مشكل به وجود آمده ناشي از عدم تناسب اندازه دندان با فك است و علت آن در برخي ديگر اين است كه مهار لب بزرگ ‌تر از حد بوده و تا ناحيه فضاي بين دو دندان پيشين توسعه پيدا كرده و در زمان رويش دو دندان پيشين باعث ايجاد فضا بين اين دو دندان شده. در صورتي كه مهار لب اين بيماران به موقع جراحي مي ‌شد و كوچك ‌تر مي ‌شد اين مشكل زيبايي براي بيمار به وجود نمي ‌آمد. كامپوزيت وارد مي‌ شود بهترين راه براي درمان اين فاصله استفاده از كامپوزيت نوري است. به اين صورت كه با استفاده از مواد هم رنگ كه براي ترميم دندان ‌هاي قدامي استفاده مي ‌شود اين فضاها پوشيده مي ‌شود. در اين نوع ترميم از دندان هيچ مقداري برداشت نشده و تراش داده نمي ‌شود بلكه با استفاده از تكنيك ‌هايي اين مواد، چسبندگي محكمي با دندان پيدا مي ‌كنند. با مراقبت معمولي سال‌ هاي سال مي ‌توان از آن استفاده كرد اگر به هر علتي اين نوع ترميم آسيب ببيند دوباره در عرض ۲۰ دقيقه قابل ترميم و باز سازي مي ‌باشد و حسن ديگر آن اين است كه در صورتي كه نخواستيم دوباره مي ‌شود برداشت و دندان ‌ها را به حالت اول برگرداند. چيزي كه هيچ ‌وقت بيمار بعد از ديدن زيبايي ايجاد شده راضي نخواهد شد. با اين نوع ترميم ‌ها به خوبي مي‌ شود غذا خورد و مسواك زد و فعاليت ‌هاي روزانه داشت و همراه باجرم‌ گيري سالانه با يك پوليش شفافيت اوليه خود را دوباره باز مي ‌يابد.

مطلب پیشنهادی :  سفیدی بیشتر دندان با کمترین امکانات

مدادرنگي كامپوزيتي براي بستن فاصله بين دندان‌ ها با مواد همرنگ دندان، معمولا دندانپزشكان مجموعه كاملي ازكامپوزيت‌هاي دنداني را در اختيار دارند كه با استفاده از آن ها به صورت لايه لايه دندان ‌هاي شما را به زيبايي ترميم مي ‌كنند. براي اين كه دندان ‌هاي شما به بهترين صورت به نظر بيايند بايد به اصول رنگ در بازسازي دندان بسيار دقت شود و رنگ دندان‌ هاي شما در نور محيط و زير نور لامپ دندانپزشكي دقيقا كنترل شود. بستن فاصله دندان‌ ها با اين روش آميزه‌اي از هنر و علم است كه بايد دندانپزشك شما علاوه برداشتن علم كافي براي بستن فاصله بين دندان‌ها، بداند كه چگونه مي ‌تواند هنرمندانه‌ از رنگ ‌هاي متخلف كامپوزيت براي درآوردن رنگ مناسب دندان تان استفاده كند. اگر اين لايه‌ هاي كامپوزيتي درست روي هم استفاده نشوند ممكن است تيرگي دهان شما از لا به لاي دندان‌هاي تان ديده شود.

سایت ایران