خانه » مطالب دندانپزشکی » از مته‌های دندانپزشکی چه می دانید؟

از مته‌های دندانپزشکی چه می دانید؟

از مته‌های دندانپزشکی چه می دانید ؟

درباره مته های دندانپزشکی (فرز دندانپزشکی) اطلاعات و دانستنی های جالب و مفیدی برایتان آورده ایم با ما همراه باشید.

مته‌های پرسرعت، سرعتی بیش از RPM ۲۵۰ دارند و این یعنی این مته‌ها در هر ثانیه۴ هزار بار می‌چرخند.

۲. وقتی پزشک بیش از ۳۰ ثانیه با مته دندان‌پزشکی بر روی دندان شما کار کند، آن‌قدر باکتری به او منتقل می‌‌شود که انگار مستقیم در صورتش عطسه کرده‌اید. به همین دلیل است که اغلب دندان‌پزشکان ماسک می‌زنند.

۳. مته‌های سرعت‌بالا هنگام چرخیدن به بیرون آب پرتاب می‌کنند، در غیر این صورت اصطکاک باعث می‌شود، دندان شما حین پر کردن به دلیل اصطکاک زیاد داغ شود و عصبی که در آن است آسیب ببیند.

۴. بسیاری از دندان‌پزشکان از مته دندانپزشکی (فرز های دندانپزشکی) به‌عنوان یک ابزار کار نام می‌برند تا قابل‌پذیرش‌تر و جذاب‌تر جلوه دهند.

۵. مته‌ های دندانپزشکی(فرز های دندانپزشکی) بعد از هر استفاده استریل می‌شوند، یعنی تا ۱۲۰درجه سانتی‌گراد با بخار تحت ‌فشار حداقل برای ۱۵ دقیقه حرارت می‌بینند.

۶. اولین مته دندان‌پزشکی (فرز های دندانپزشکی) شبیه یک اره بود که حدود ۹ هزار سال پیش توسط تمدن‌های کهن استفاده می‌شد.

۷. اجزای مته‌هایی که دندان‌پزشکان استفاده می‌کنند از تنگستن-کاربید ساخته‌شده‌اند و بعضی از آنها تیغه‌هایی دارند که دندان را می‌برند و تعدادی از آنها هم با الماس پوشیده شده‌اند تا تاثیری مانند سوهان برای صاف و صیقلی کردن سطح دندان داشته باشند.

۸. حتی تا قرن بیستم هم بسیاری از دندان‌پزشکان از مته‌هایی استفاده می‌کردند که با پدال پایی کار می‌کرد.

۹. صدایی که مته دندانپزشکی پرسرعت از خود تولید می‌کند، می‌تواند مهم‌ترین دلیل ترس مردم از دندان‌پزشک باشد و حتی برای کسانی که از دندان‌پزشک نمی‌ترسند هم این صدا می‌تواند بسیار ناخوشایند باشد.

۱۰. بسیاری از مته‌های دندانپزشکی بیش از ۱۰۰۰ دلار می‌ارزند.

سایت منبع : دکتر سلام

سایت ایران