خانه » مطالب دندانپزشکی » بیمارى لثه وگرفتگى عروق کرونر

بیمارى لثه وگرفتگى عروق کرونر

Denver_Dentist_Teeth_Whitening-2

بیمارى لثه وگرفتگى عروق کرونر

رییس انجمن دندانپزشکی ایران هشدار داد: بیماری‌های لثه (پریودنتال) خطر گرفتگی عروق قلب را در افراد افزایش می‌دهد که این امر لزوم توجه به سلامت دهان و دندان را بیش از پیش ضروری می‌سازد.

دکتر “علی یزدانی” در جریان برپایی کنگره سالیانه انجمن دندانپزشکی ایران با بیان این مطلب افزود: ناراحتی‌های لثه (انساج نگهدارنده دندان) سبب افزایش کلسترول زیان آور (‪ (LDL‬می‌شود که این مساله خطر گرفتگی عروق قلب را افزایش می‌دهد.

وی گفت: آمارها نشان می‌دهد گرفتگی عروق کرونر (عروقی که قلب را تغذیه می‌کنند) در افرادی که دچار ناراحتی‌های شدید لثه هستند به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد.

دکتر یزدانی با اشاره به اینکه بیماری‌های لثه با تاخیر در مسواک زدن و نخ دندان آغاز می‌شود، گفت: این امر سبب می‌شود پلاک دندانی (خمیر سفید رنگی که روی دندان‌ها به ویژه لبه لثه و محل رویش دندان‌ها شکل می‌گیرد) تشکیل شده و در صورت خودداری از نظافت آن ،کم کم سخت و به جرم دندان تبدیل شود.

وی یادآور شد: در صورت آنکه فرد مسواک نزند یا دندان‌های خود را جرم گیری نکند به دلیل تجمع پلاک‌های دندانی و راه یافتن آنها به زیر لثه و در جهت انتهای ریشه دندان ،استخوان‌های اطراف دندان وی تحلیل رفته که در این مرحله لثه خونریزی کرده و در مراحل پیشرفته دندان فرد لق می‌شود.

رییس انجمن دندانپزشکی ایران گفت: تنها با تمیز کردن دندان‌ها به وسیله مسواک و نخ دندان می‌توان از بروز این بیماری جلوگیری کرد.

منبع مطلب : drazarfar.com

سایت ایران