آمالگام

dent_amalgam
آمالگام قدیمی ترین ماده پركننده دندان می باشد كه هنوز هم مورد استفاده بوده و كارآیی زیادی دارد. اولین آمالگام در اوائل قرن نوزدهم (سال ۱۸۱۹) به دندانپزشكی عرضه شد. آمالگام های اولیه را از سوهان نمودن سكه های نقره و مخلوط كردن آنها با جیوه بدست می آوردند.

تركیب آمالگام (amalgam) چیست؟

پودر آمالگام آلیاژی عمدتاً متشكل از نقره، مس و قلع می باشد كه بیشترین درصد مواد متشكله آن نقره می باشد. در مطب های دندانپزشكی این پودر با جیوه مخلوط شده و بصورت آلیاژ آمالگام مورد استفاده قرار می گیرد.

مزایای آمالگام چیست؟

با توجه به حدود دو قرن استفاده از این مواد، آمالگام به عنوان یكی از بهترین مواد ترمیمی شناخته شده می باشد. مقاومت آمالگام در برابر فشارهای سنگین جویدن زیاد می باشد. بعد از اختلاط پودر آمالگام با جیوه، بصورت خمیری درآمده كه براحتی در حفرات دندان تراش خورده گذاشته شده و سپس سخت می گردد. بنابراین كاربرد راحت آن یك امتیاز محسوب می گردد و با توجه به كوتاهی زمان كار، هزینه آن از كامپوزیت ها (مواد ترمیمی همرنگ دندان) كمتر می باشد.

آیا جیوه موجود در آمالگام سمی است؟

فلز جیوه و بخار جیوه و تركیبات آلی آن دارای سمیت زیادی بوده و برای انسان ضرر دارد، ولی جیوه موجود در آمالگام بصورت تركیب معدنی آن می باشد كه دارای سمیت بسیار كمتری نسبت به بقیه حالات جیوه می باشد و تحقیقات نشان داده است كه مقدار جیوه ای كه از اشخاصی كه متوسط ۸ عدد پركردگی آمالگام داشته اند متصاعد می شود كمتر از حد مجاز جیوه ای است كه كارگران معادن جیوه می توانند دریافت كنند.

معایب آمالگام چیست؟

آمالگام همرنگ دندان نبوده و به رنگ فلز می باشد، ضمناً نیاز به زمانی نسبتاً طولانی (تا چند ساعت) برای سخت شدن دارد و به دلیل ماهیت فلزی عایق حرارتی و الكتریكی نمی باشد.

DentalRestoration2

علت تغییر رنگ بعضی از پركردگی های آمالگام چیست؟

تركیبات نقره موجود در آمالگام مستعد تغییر رنگ بوده، بخصوص در تماس با مواد غذایی سولفوردار مانند تخم مرغ، رنگ آن مقداری تیره می گردد كه با توجه به اینكه دندانهای خلفی با آن پر می شوند و دیده نمی شوند جای نگرانی وجود ندارد.
علت اینكه گاهی با كشیدن زرورق پوشش شكلات و سیگار بر پركردگی آمالگام، دندان تحریك میگردد چیست؟
تماس دو فلز نا متجانس در دهان در مجاورت بزاق ایجاد یك جریان الكتریكی گذرا می كند كه گالوانیك نام دارد. تماس قاشق مسی یا زرورق آلومینیومی با پركردگی آمالگام ممكن است این جریان الكتریكی را بوجود آورد ولی با قاشق های استیل این حالت یا اتفاق نمی افتد و یا كمتراست و در كل نباید نگران بود.

چرا بعضی از پركردگی ها می شكنند و یا خالی می شوند؟

دندانی كه ترمیم می گردد مسلماً مثل حالت اولی كه سالم و دست نخورده و بدون پوسیدگی بوده مقاومت ندارد و همانند چینی بند زده شده است و احتیاج به مراقبت بیشتری دارد. ضمناً به دلیل اینكه آمالگام به دندان نمی چسبند نیاز به حفره گیردار دارد. رعایت بهداشت دهان ودندان و دستوراتی كه دندانپزشك می دهداز موارد شكست می كاهد. عدم رعایت موازین بهداشتی و توصیه های مراقبتی باعث عود پوسیدگی در نسج دندانی باقیمانده می شود. علاوه بر این فشارهای زیاد سیستم جونده، رفتن یك جسم سخت مثل سنگ روی پركردگی به هنگام غذا خوردن و ضعیف بودن دیواره های حفره سبب ساز می باشند. مقدار نسج باقیمانده، وسعت و عمق حفره، محل آن و دندان درگیر نیز از مواردی هستند كه در دوام و عمر دندان ترمیم شده دخالت دارند.

از پركردگی های آمالگام چگونه باید مراقبت كرد؟

عمده سختی آمالگام در ساعت اول بعد از ترمیم ایجاد می گردد. بعد از پر كردن دندان با آمالگام بهتر است تا چند ساعت غذایی خورده نشود. روز اول با سمتی از دهان كه دندان پر شده، عمل جویدن غذا صورت نگیرد. در صورت احساس بلند بودن پر كردگی در اولین فرصت برای كوتاه كردن آن به مطب مراجعه شود. در روز اول پر كردن دندان با آمالگام بهتر است از غذاهای نرم استفاده شود. از روز بعد جویدن عادی موردی ندارد.

آیا آمالگام دندانی بی خطر است؟

بله، آمالگام به مدت بیش ازصد سال است كه در سراسر دنیا برای ترمیم دندان استفاده می شود و مطالعات هرگونه ارتباط بین ترمیم های آمالگام و مشكلات پزشكی را رد كرده اند. به همین دلیل آمالگام هنوز یك ماده بی خطر برای بیماران دندانپزشكی محسوب می شود.
آیا ممكن است كسی نسبت به آمالگام، واكنش آلرژیك نشان دهد؟
تعداد بسیار كمی از افراد نسبت به ترمیم های آمالگام آلرژیك هستند و تا به حال كمتر از ۱۰۰ مورد گزارش شده است. در این موارد نادر، جیوه، پاسخ آلرژیك را برانگیخته است و علائم آلرژی به آمالگام مشابه سایر آلرژیهای پوستی بوده است. اغلب بیماران آلرژیك نسبت به آمالگام، تاریخچه پزشكی یا فامیلی آلرژی به فلزات را دارند. اگر وجود آلرژی قطعی باشد، ترمیمهای دیگری باید استفاده شود.

آیا درست است كه در سایر كشورها، استفاده از آمالگام ممنوع شده است؟

خیر- گزارشات نادرست محدودیت استفاده از آمالگام را در تعدادی كشورها با ممنوعیت كلی آن اشتباه كرده اند. در حال حاضر، دندانپزشكان در سراسر دنیا از آمالگامهای دندانی استفاده می كنند تا دندانهای پوسیده را ترمیم كنند. مطالعات نیز هیچ ارتباطی بین ترمیمهای آمالگام و مشكلات پزشكی نیافته اند.

آیا ترمیمی وجود دارد كه همرنگ دندان باشد؟

بله، رزین های كامپوزیت مواد پلاستیكی همرنگ دندان(ساخته شده از شیشه و رزین) هستند كه هم برای پركردن دندان و هم برای ترمیم نقایص دندانی بكار می روندو به دلیل اینكه همرنگ دندان می باشند، تشخیص آنها از دندان طبیعی مشكل است. كامپوزیتها معمولاً در دندانهای قدامی كه ظاهر طبیعی فرد اهمیت دارد، بكار می روند. در دندانهای خلفی نیز بسته به محل و وسعت پوسیدگی از مواد همرنگ دندان استفاده می شود. رزین های كامپوزیت معمولاً گرانتر از آمالگام هستند.
اگر دندان من آسیب ندیده باشد و ترمیم آن سرجای خود باشد، چرا نیاز به تعویض آن می باشد؟
فشارهای مداوم جویدن، سائیدن و فشردن دندانها باعث سایندگی، شكستن یا ترك خوردن ترمیم می شود كه ممكن است شما متوجه آن نباشید، ولی دندانپزشك در طی معاینات روتین دندانپزشكی، ضعیف شدن ترمیم را تشخیص داده و تصمیم به تعویض آن می گیرد. اگر حدفاصل مینای دندان و ترمیم شكسته شود، ذرات غذا و باكتریهای مولد پوسیدگی به زیر ترمیم راه می یابند و باعث بروز پوسیدگی در آن دندان می شوند. پوسیدگی درمان نشده، باعث عفونی نمودن پالپ دندان و بروز آبسه می شود. اگر نرمیم وسیع باشد یا پوسیدگی مجدد ایجاد شده، گسترده باشد، ممكن است میزان كافی از نسج دندان باقی نمانده باشد، تا بتوان آن را مجدداً ترمیم نمود. در اینگونه موارد دندانپزشك، دندان را بازسازی و روكش می نماید.

بعضی تصورات غلط در مورد آمالگام

-آمالگام دندانی، برای سلامتی مضر می باشد. صحیح: درست نیست. شما باید از این نظر كاملاً مطمئن باشید. سازمانهای متعدد بین المللی كه مسئول مراقبت از سلامت عموم مردم هستند. بارها اعلام داشته اند كه ترمیم های آمالگام بی خطر هستند.این سازمانها عبارتنداز: سازمان بهداشت جهانی،انستیتوی ملی سلامت، سازمان غذا و دارو و …
– برداشتن ترمیمهای آمالگام، بعضی بیماریها را درمان می كند. صحیح: این تصور كاملاً غلط است و نامعقول است كه با این باور افراد را متحمل انجام درمانهای دندانپزشكی غیر ضروری بنمائیم. بسیاری از سازمانهای معتبر پزشكی این مسئله را تائید كرده اند.
– هیچ مدرك علمی دال بر پیشرفت ms یا سایر بیماریهای عصبی با ترمیمهای دندانی حاوی جیوه وجود ندارد(انجمن ملی مالتیپل اسكلروزیس)
– بر اساس مستدل ترین مدارك علمی، هیچ رابطه ای بین ترمیمهای دندانی نقره ای و آلزایمر وجود ندارد.(انجمن آلزایمر)
– هیچ مدرك علمی در مورد اثرات سمی كلینیكی قابل اندازه گیری و بررسی در مورد آمالگام دندانی وجود ندارد.(آكادمی پزشكان اطفال آمریكا)
– ترمیمهای آمالگام، بخارات جیوه آزاد می سازند كه برای سلامتی بدن مضراست. صحیح: تحت فشار جویدن یا سائیدن، مقادیر بسیار اندكی بخار جیوه ( بین ۳-۱ میكروگرم در روز) ممكن است از آمالگام آزاد شود، اما مدارك علمی دال بر مضر بودن این سطح پائین تماس با بخار جیوه وجود ندارد. متخصصین مواد دندانپزشكی اظهار میدارند كه در یك فرد بسیار حساس، باید حدود ۵۰۰ ترمیم آمالگام وجود داشته باشد تا حداقل علائم تماس با بخار جیوه بروز نماید.
– دندانپزشكان نمی توانند به بیمارانشان بگویند كه آمالگام، حاوی جیوه است. صحیح: دندانپزشكان باید در مورد كلیه مواد ترمیمی با بیمارانشان صحبت كنند و با كمك هم، مناسبترین درمان را انتخاب نمایند. افرادی كه در مورد خطر آمالگام سؤال می كنند، نهایتاً بیشتر احتمال دارد كه این نوع ترمیم را برای خود انتخاب كنند، زیرا اطلاعات نادرست آنها توسط دندانپزشك تصحیح شده و متوجه اشتباه خود می گردند. /برج دنتال

سایت ایران